«Є офіційне звернення до Росії про асоційоване членство Абхазії у складі Росії, — заявив у неділю прем’єр-міністр самопроголошеної республіки Абхазія Анрі Джергенія в інтерв’ю російському каналу ТВ-6. — Ми говоримо про єдине законодавство, єдину валюту, спільні прикордонні та митні служби. По суті, йдеться про входження Абхазії до складу Росії». Разом iз тим Джергенія додав, що «відповіді від Росії поки що немає». У відділі оперативної інформації Міністерства закордонних справ Російської федерації «Дню» повідомили, що жодних даних про подібне звернення або про реакцію російської сторони вони не мають.
Виступ Джергенія скидається на спробу Сухумі піти ва-банк після недавньої заяви президента Росії Путіна про готовність вивести російських миротворців з Абхазії, як за те проголосував грузинський парламент. Рішення депутатів підтримав також президент Грузії Едуард Шеварднадзе. Володимир Путін заявив: «Це не наші миротворці, це миротворці СНД, і якщо грузинська сторона вважає, що вони там не потрібні (а вони захищають, у тому числі, й представників міжнародної спільноти, зокрема, ООН), якщо грузинське керівництво бере всю відповідальність перед світовою спільнотою на себе, то це їхня справа». У багатьох абхазців, котрі побоюються після виведення миротворчого контингенту аж ніяк не за безпеку міжнародних спостерігачів, а за свою власну, позиція російської сторони викликала відверте обурення. «Виведення миротворчих сил із зони грузино- абхазького конфлікту неминуче призведе до великої війни з Грузією», — заявив агентству Інтерфакс міністр оборони Абхазії Володимир Міканаба. За його словами, якщо російські військові залишать базу в Гудауті, «абхазькі збройні сили негайно візьмуть під свій контроль територію бази і займуть позиції миротворців в Гальському районі республіки».
Особливі відносини Москви і Сухумі фактично були закріплені на початку минулої зими, коли, запровадивши візовий режим з Грузією, Росія залишила «спрощений» режим iз Абхазією та Південною Осетією. Тоді Європарламент у своїй резолюції назвав дії Москви «анексією грузинських територій». МЗС РФ дало відповідь, що Росія поважає територіальну цілісність Грузії, і що введення візового режиму з нею — «змушений крок», на який пішли, «керуючись інтересами власної безпеки, у зв’язку із загрозою міжнародного тероризму та екстремізму». А спрощений візовий режим було введено «щоб уникнути гуманітарної катастрофи для сотень тисяч людей, чиє існування прямо залежить від зв’язків з Росією», передавав Полит.ru
Майже рік по тому серйозно говорити про можливість приєднання Абхазії до Росії не можна. Для серйозного політичного ходу ця заява не дуже добре підготовлена. Росія — не ЄС, і «асоційованих членів» поки що не має. З іншого боку, Сухумі своєю заявою непрямо підтверджує, що у своїх вчинках орієнтується аж ніяк не на прямі переговори з Тбілісі про врегулювання конфлікту, й не на існування в рамках єдиної грузинської держави. Можливість міжнародного визнання абхазької держави сьогодні є практично виключеною, що, здається, було ще однією причиною заяви Джергенія.