Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Душа з тринадцятьма струнами

16 листопада, 2001 - 00:00

Виконання старовинної музики — нелегка дорога у виконавстві. Адже далеко не кожному дано відчути дихання віддалених епох та знайти виконавські прийоми, здатні донести до сьогоднішнього слухача всю первозданність існуючих колись емоцій та настроїв. Анатолієві Шпакову пощастило знову перетворити лютню у те, чим вона була здавна: в інструмент, якому повіряють найтаємничіші почуття. Лютня в руках Шпакова знаходить своє початкове призначення. Вона здатна і відвернути від сумних думок, і оповісти про потаємну скорботу, і порадувати танцювальною мелодією. Не будемо забувати, що у ті роки саме під звуки менуетів та гавотів у придворних світських бесідах часом вирішувалися долі цілих держав. Тому лютню можна вважати живим свідком і співучасницею історії.

Не варто забувати і про те, що в Україні з давніх часів існувала розвинена школа лютнярів. Наші музиканти часто продовжували кар’єру при російському дворі. Анатолій Шпаков добре знає історію існування лютні в Україні. Але його непокоїть ще одна обставина. Записуючи музику для лютні на сьогоднішній досконалій апаратурі, дуже важливо уникнути спокуси наслідування стилістиці та тембральним особливостям гітари. У роботі над диском у співпраці із звукорежисером Анатолію Шпакову вдалося максимально відтворити звучання лютні. Про плідність цієї роботи свідчить і напис «Оригінальне звучання», який не випадково красується на обкладинці диска. Він є результатом копіткої роботи та дбайливого ставлення виконавця до специфіки лютні. Анатолій Шпаков продовжує концертну діяльність як в Україні, так і у країнах близького та далекого зарубіжжя. Ним зроблено безліч записів для фонду Українського радіо. Є надія, що у майбутньому Анатолій Ілліч зможе порадувати шанувальників музики новими виданнями своїх записів.

ДОВІДКА «Дня»

Анатолій Шпаков — музикант, який веде активну концертну діяльність з 1969 року. Його перша музична спеціальність — скрипка. Після закінчення Київського музичного училища ім. Р. Глієра він вступає до Донецького музично-педагогічного інституту та закінчує його по класу альта. Пізніше — заняття гітарою, у тому числі — у стінах Львівської державної консерваторії. Починаючи з 1972 року, Анатолій Шпаков займається викладацькою діяльністю. Відтоді ж починається його сольна кар’єра як гітариста і лютняра, а також співпраця з різними музичними колективами, зокрема —з ансамблем «Гармонія» Київської державної філармонії. Ним озвучено близько півсотні художніх і музичних фільмів. У деяких з них він з’явився перед глядачем як концертуючий музикант-соліст («Грає Анатолій Шпаков», «Мелодії старого замку», «Старовинні мініатюри»). Він також є редактором та аранжувальником ряду гітарних п’єс, їх збірники випущені видавництвом «Музична Україна».

Олександр МОСКАЛЕЦЬ
Газета: 
Рубрика: