Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Час рішень!

На Москву покладено велику відповідальність за деескалацію кризи, однак відповідати за вибір майбутнього України мають лише українці
7 травня, 2014 - 11:23
Вільям ХЕЙГ,  міністр закордонних справ  Великобританії
ВІЛЬЯМ ХЕЙГ, МІНІСТР ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Менш ніж за три тижні українці візьмуть участь у виборах президента, які визначать напрям майбутнього розвитку країни.

Підготовка до виборів триває, незважаючи на спроби дестабілізувати, зірвати і залякати. Вона триває, незважаючи на спроби порушити суверенітет і територіальну цілісність України. На цьому тлі важливість виборів тільки зростає. Великобританія разом із нашими партнерами по ЄС пропонує будь-яку можливу підтримку, щоб допомогти Україні рухатися уперед до заможнішого, демократичного й відповідального майбутнього. Але, хто буде вести вас до цього майбутнього, — вирішувати вам, і ви маєте бути вільними зробити свій вибір без страху нестабільності та залякування. 

Підтримка стабільної, демократичної України однозначна: вона йде від європейських націй, США та наших союзників по Великій сімці та НАТО. Міжнародне співтовариство не недооцінює тих викликів, що стоять перед вами, або тієї підтримки, якої ви потребуєте.

Тільки минулого тижня МВФ погодився виділити кредит, що допоможе Україні впоратися із нагальними фінансовими потребами і розпочати довгоочікувані реформи. Великобританія призначила поліцейських експертів зі Скотланд-Ярду для роботи з відстеження значних сум грошей, виведених з України за кордон колишнім президентом Віктором Януковичем і його поплічниками. Ми хочемо бачити, як ці активи повертаються до законних власників — народу України. Це потребуватиме часу та чималих зусиль, але минулого тижня ми дали новий поштовх цьому процесу, провівши в Лондоні Український форум з повернення активів.

Наступні три тижні будуть складними. У Слов’янську, Одесі та інших регіонах країни тривають насильства й сутички. Десятки людей викрадають та незаконно утримують, а політичні активісти зникають. Журналістів тримають у заручниках або залякують. Надзвичайно важливо, щоб вільні незалежні засоби масової інформації могли здійснювати свою законну діяльність без страху та залякувань, як це відбувається в будь-якій демократичній країні. І також дуже важливо, щоб люди в Україні та в усьому світі мали доступ до відкритої і правдивої інформації щодо ситуації, щоб мати змогу формувати власну думку.

Я схвалюю стриманість, що продемонструвала українська влада перед обличчям жорстоких провокацій. Я визнаю незаперечні виклики, пов’язані з необхідністю рішуче відповісти на озброєне та насильницьке беззаконня, водночас уникаючи ризиків для невинних мирних громадян.

Відразу після укладання угоди в Женеві минулого місяця уряд України здійснив значні кроки для відновлення стабільності та примирення. Дотримуючись спільних цінностей ОБСЄ та Ради Європи, українська влада взяла на себе чіткі зобов’язання щодо захисту прав меншин, запропонувала амністію тим, хто брав участь в акціях на сході України та спеціальний статус російській мові, а також започаткувала обговорення конституційної реформи і децентралізації. Я добре знаю з нашого власного досвіду в Північній Ірландії про важливість усебічного діалогу із залученням усіх громад.

Світ очікує, що Росія наслідує приклад вашого уряду щодо дотримання Женевських зобов’язань.

Росія повинна відвести свої війська. Вона повинна забезпечити, щоб її довірені особи у Східній Україні звільнили заручників, склали зброю, припинили провокації, звільнили зайняті ними будівлі та не перешкоджали перебігу законних демократичних процесів. Також вона повинна відмовитися від незаконної анексії Криму.

Росія повинна знати, що українці не будуть введені в оману дезінформацією, яку поширює пропагандистська машина Москви. Переважна більшість людей хочуть жити в незалежній Україні.

Міжнародне співтовариство не хоче знову бачити ізоляцію Москви після більш ніж двадцяти років відбудовування відносин, які можуть зробити реальний внесок у розв’язання найскладніших проблем світу. Але ми не можемо стояти осторонь та ігнорувати спроби розчленувати суверенну територію України через незаконну анексію Криму.

Так само ми не можемо з байдужістю спостерігати за розпалюванням нестабільності та розладу в Східній Україні. Тому ми послідовно і ясно даємо зрозуміти Російській Федерації, що її втручання у внутрішні справи та інтервенція в Україні матимуть небажані наслідки. Москві слід лише замислитися над масовим відтоком капіталу зі своєї території через істотне падіння фондового ринку, зростання інфляції та погіршення кредитного рейтингу. І у Москви немає залишатися сумнівів у тому, що міжнародне співтовариство готове на більше.

На Москву покладено велику відповідальність за деескалацію кризи, однак відповідати за вибір майбутнього України мають лише українці.

У довгостроковій перспективі саме українці восторжествують — моряки Одеси, гірники Донбасу, жителі Києва та Львова.

Не через силу зброї, а шляхом поступового підвищення стандартів життя завдяки розвитку сучасної, демократичної нації, яка приймає європейські цінності та засуджує корупцію.

І Україні не треба обирати, з ким мати справу. ЄС не наполягає на Сході чи на Заході. Успішна і стабільна нація з населення 46 мільйонів людей, яка веде торгівлю через усі свої кордони, була б в інтересах усіх країн у регіоні.

Ведення бізнесу з Європейським Союзом — це перевірений шлях до економічного зростання. Із 1989 року Польща перетворилася з країни із 500% інфляції і пустими поличками в магазинах на шосту найбільшу економіку Європи та одну з найшвидше зростаючих.

Вибори в Україні є шансом для нового початку в Україні. Міжнародне співтовариство підтримує вас, у той час як ви готуєтеся вирішити власне майбутнє.

Вільям ХЕЙГ, міністр закордонних справ Великобританії
Газета: 
Рубрика: