Діамантовий ювілей Єлизавети на британському троні
Вчора минуло 60 років із дня, коли королева Єлизавета II зійшла на британський трон після смерті її батька, короля Георга VI. З нагоди 60-річчя свого правління, королева оприлюднила послання, в якому подякувала своїх підданих «за прекрасну підтримку і натхнення, які ви всі ці роки давали мені та Принцу Філіпу». «У цей особливий рік я знову присвячую себе служінню вам і сподіваюся, що ми всі згадаємо про цінність єднання та творчої сили родини, дружби та добросусідства, приклади якого я мала щастя бачити протягом мого правління», — сказано в посланні Єлизавети II. Хоча офіційно «діамантовий ювілей» правління британської королеви відзначатиметься цілою чергою масштабних заходів у червні цього року, 6 лютого також пройшли певні святкові церемонії. На честь 60-річчя правління Єлизавети II в лондонському Гайд-парку дали залп із 41 гармати, після чого 62 гармати дали салют у Тауері. Цього дня також оприлюднили дві офіційні світлини королеви, а британська Королівська пошта випустила набір марок із її офіційними портретами, розміщеними на монетах, банкнотах і поштових марках. Британський прем’єр-міністр Девід Кемерон із нагоди діамантового ювілею заявив про «прекрасне служіння» королеви та назвав її «джерелом мудрості і наступності».
Президентом Фінляндії став консерватор
Президентом Фінляндії став Саулі Нііністьо, кандидат правлячої консервативної Національної коаліційної партії. У другому турі, який відбувся позавчора, в неділю, 63-річний політик набрав майже 63% голосів. На думку спостерігачів, його перемога означає підтримку виборцями курсу на євроінтеграцію, якого дотримується Нііністьо. 2002 року, коли Фінляндія приєдналася до зони євро, він посідав пост міністра фінансів. Його суперником виступав кандидат від «Зеленого союзу» 53-річний Пекка Хаавісто, за якого голосували переважно прибічники лівих партій. На цих виборах він отримав 37%. Право голосу в Фінляндії мають 4,4 млн. осіб. Явка в другому турі становила 68,9%, що дещо нижче, аніж у першому. Спостерігачі пов’язують це з сильними холодами, які стоять зараз у Фінляндії. Фінські коментатори називають минулі вибори історичними, оскільки вперше за останні декілька десятиріч на президентському посту в Фінляндії опинився представник партії консерваторів, найбільшої в ниніш ньому коаліційному уряді країни. Урочиста церемонія вступу Саулі Нііністьо на посаду відбудеться 1 березня. Він стане 12-м президентом Фінляндії.
Румунський прем’єр пішов у відставку в зв’язку з протестами
Учора прем’єр-міністр Румунії Еміль Бок оголосив про свою відставку й розпуск уряду. Експерти пов’язують його рішення з масовими протестами наприкінці січня, що продемонст рували незгоду багатьох румунів з різкими «антикризовими» заходами уряду Бока, серед яких скасування індексації пенсій і скорочення на чверть зарплат деяких категорій держслужбовців. Після його відставки уряд очолить колишній міністр юстиції Румунії Кетелін Предою. Відповідний указ був підписаний президентом Траяном Бесеску. За інформацією агентства Reuters, наразі невідомо, чи зможе Предою залишитися на посаді після призначення нового Кабінету Міністрів.