Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Америку по демократію — кроком руш!

26 лютого, 2000 - 00:00

Понад десять тисяч молодих українців побували за останні сім років у Сполучених Штатах Америки за різноманітними освітніми програмами. І це не межа. У цьому році кількість українців, що поїде до Штатiв за обмінними та стажувальними програмами, зросте більше ніж удвічі. Про нову ініціативу «Наступне покоління України», яка і передбачає такі поїздки, докладно розповіли українським журналістам пiд час цифрової відеоконференції (один із найновітніших засобів зв’язку) прямо з Вашингтона координатор з питань допомоги новим незалежним державам колишнього Радянського Союзу Вільям Тейлор та представник Ради національної безпеки США Джон Тедстром.

Звісно, одне з перших запитань, що мало не найбільше цікавило журналістів: чи не занадто американці стараються прищеплювати в Україні демократію через такі багатообіцяючі, проте не достатньо апробовані ініціативи? Згідно зі словами пана Тейлора, обмінні програми якраз сприяють тому, що українські учні й студенти, повернувшись з Америки, потім можуть зробити «значний вклад у розвиток демократії і економічних реформ». На резонне запитання журналістів, чи не спонукатимуть подібні ініціативи до такого явища, як відплив умів, посол Тейлор повідомив, що більшість українців (95 відсотків) повертається на батьківщину. Ті ж п’ять відсотків, що воліють залишитися в Штатах, все одно думками линуть в Україну, «лишаються ж тільки для того, аби довчитися і згодом повернутися додому, де вони матимуть більше можливостей». На підтвердження слів посла виступили і присутні на відеоконференції з українського боку студенти, які мали можливість раніше відвідати США. Юрій Чопко їздив до Америки в 1994 році за програмою імені Сенатора Маскі. Зараз він обіймає посаду старшого юрисконсульта в «другому в Українi банку за сумою прибутку і в першому — за капіталом». У Сполучених Штатах, підтвердив Юрій слова пана Тейлора про більші можливості в Україні, «я в своєму вiцi не мав би жодних шансів стати старшим юрисконсультом із таким обсягом повноважень і можливостей у подібному банку».

На запитання кореспондента «Дня», чи виправдала Україна ту довіру і кошти, які витратила Америка на різні програми в минулі роки, пан Тейлор відповів, що «було б неправильно приховувати, що деякі труднощі існують». Проте він переконаний, що спільними зусиллями їх вдасться подолати: «результати роботи стануть кращими тоді, коли ми працюватимемо разом». Зі свого боку Вашингтон робить усе можливе — на наступний рік бюджетом Америки передбачено забезпечення України технічною допомогою, різного роду програмами на загальну суму $179 млн. (це найбільше асигнування iноземних держав Америкою на наступний рік після Ізраїлю та Єгипту). А нам для плiдної спiвпрацi не завадило б принаймнi не ловити гав...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: