«Такі країни, як Росія, Україна та Білорусь, були друзями Саддама. Вони його підтримували. Тож ніхто їм борги не повертатиме. Вони йому постачали зброю, нехай і розбираються з Саддамом», — сказав в опублікованому вчора інтерв’ю газеті «Известия» один із лідерів іракської опозиції, член Центрального комітету Іракського національного конгресу економіст Муваффак Фатухі. З російської сторони цю заяву прокоментував президент Торговельно-промислової палати Євген Примаков, назвавши іракську опозицію «самозвано заявленими лідерами». Крім іракських боргів, що перейшли від СРСР до Російської Федерації (сьогодні сума становить близько $8 млрд.), компанії «Лукойл» і «Зарубежнефть» мають великі контракти на розробку іракських нафтових родовищ. (Щоправда, контракт з «Лукойлом» на розробку родовищ Західна Курна Ірак розірвав у грудні минулого року, мотивувавши це невиконанням компанією взятих на себе зобов’язань). З висловлювання Муваффака Фатухі випливає, що російським компаніям, як і державі загалом, доведеться починати відносини з Іраком «з чистого аркуша». Крім того, кілька днів тому Палата представників Конгресу США прийняла поправку до закону про виділення коштів для ведення війни в Іраку, яка передбачає усунення Росії, Франції, Німеччини та Сирії від участі в контрактах з відновлення країни, фінансованих Вашингтоном.
В Україні до заяви пана Фатухі поставилися більш ніж спокійно. Принаймні офіційно заяву іракського опозиціонера ніхто не коментував. Як повідомили «Дню» компетентні джерела, вітчизняні компанії можуть брати участь у відновленні Іраку тільки як субпідрядники, про що потрібно буде домовлятися з американськими компаніями. У вівторок голова прес- служби зовнішньополітичного відомства Маркіян Лубківський заявив, що Україна готова до співробітництва із іноземними державами та міжнародними організаціями з питання післявоєнного відновлення інфраструктури Іраку. Як повідомив голова правління «Укрнафти» Ігор Палиця, компанія готова гасити і відновлювати свердловини в Іраку, а також бурити нові, «якщо уряди України та США досягнуть згоди щодо участі українських компаній у відбудуванні Іраку». Що ж стосується іракського боргу Україні, про який говорить опозиціонер, такий взагалі відсутній, пояснили «Дню» інформовані джерела. Борг Багдада СРСР перейшов у спадщину Росії, а гроші за контрактами, що здійснювалися в рамках програми «Нафта в обмін на продовольство», Київ отримував через ООН.
Крім того, ще невідомо, коли Іракський національний конгрес, представником якого є Муваффак Фатухі, зможе взяти участь у керівництві країною, і якою буде ця участь. Навіть якщо війна незабаром закінчиться, заступник міністра оборони США Пол Вулфовіц заявив, що на створення іракського уряду після повалення Саддама Хусейна знадобиться більше нiж півроку. За словами президента Буша, Іраком спочатку керуватиме тимчасова адміністрація, до якої увійдуть іракці, що живуть як у самій країні, так і за її межами, а потім — «новий демократичний уряд». Після нещодавньої зустрічі з прем’єр-міністром Британії Тоні Блером Буш погодився надати ООН «чільну роль» у післявоєнному Іраку. До цього США висловлювалися проти участі Об’єднаних Націй в облаштуванні країни, що не могло не турбувати не тільки противників війни в Іраку, але й найближчих союзників Вашингтона по коаліції — британців. У Лондоні побоюються, що командувати парадом розподілу багатомільярдних контрактів на відновлення Іраку будуть виключно американці. Як відомо, сьогодні таку собі подобу перехідної адміністрації, створену США в Умм-Касрі, очолює Бак Уолтерс — один із вищих чинів в Управлінні з реконструкції та гуманітарної допомоги США. В минулому — генерал американської армії.