Проблема податку на додану вартість (ПДВ) залишається однією з больових точок української економічної політики. Учора уряд та Українська спілка промисловців і підприємців підписали Меморандум про координацію дій у сфері вдосконалення системи адміністрування цього податку. У документі між рядків читається невдоволення підприємницького сектора введенням поточних рахунків із ПДВ. Щоб якось погасити його, Кабмін обіцяє вже через два тижні після 1-го квітня (термін введення цих рахунків) створити спільно з УСПП робочу групу із моніторингу їхньої роботи. А через місяць після завершення першого податкового періоду провести прогнозний аналіз переваг і втрат від такого методу адміністрування ПДВ (непогано було б зробити такий прогноз і до того, щоб знизити можливі втрати. — Авт.).
Але й сам уряд, виявляється, далеко не в усьому згоден із законодавчими новаціями щодо цього податку. «Проситимемо главу держави застосувати право вето до закону 4467, оскільки він недостатньо враховує інтереси учасників аграрного ринку та має розходження з варіантом документа, який було запропоновано до розгляду», — сказав віце-прем’єр Іван Кириленко, мабуть, висловлюючи також і висловлену напередодні позицію аграрного лобі. Кириленко пообіцяв, що уряд запропонує новий проект закону, який регулюватиме оподаткування експортно-імпортних операцій із сільгосппродукцією. Схоже, процес удосконалення цього податку дещо затягнеться і навіть може вийти за рамки першого податкового періоду...
Проте уряд демонструє рішучий настрій і всього лише за сім днів до 1 квітня продовжує стверджувати, що систему спеціальних рахунків ПДВ введуть вчасно. Під час «гарячої телефонної лінії» у вівторок заступник міністра фінансів Олександр Яременко порадував: постанова про порядок функціонування ПДВ-рахунків уже практично готова, і її приймуть найближчими днями. При цьому він припустив, що одразу можуть виникнути запитання стосовно якості цього скороспішного документа... Нагадаємо, що Президент країни доручив уряду організувати роз’яснювальну роботу серед платників податків у зв’язку з введенням нового порядку сплати ПДВ і забезпечити оперативне реагування на їхні пропозиції. Але як роз’яснювати те, чого ще ніхто не читав?
Як заявив заступник міністра фінансів Вадим Копилов, з 1 квітня введуть автоматичне відшкодування ПДВ лише для найбільших експортерів з обсягом експорту за прямими договорами минулого року понад 250 млн. грн. і обсягом активів 100 млн. грн., а закон про автоматичний режим відшкодування можуть прийняти протягом двох місяців. При цьому можна припустити, що знайдеться чимало людей, хто противитиметься прийняттю цього закону як в урядовому таборі (за даними Мінфіну до відшкодування заявлено ПДВ на суму 6 млрд. грн.), так і серед підприємців. Разом із тим, відбиваючись від критики з боку підприємницького середовища, уряд намагається всіляко пропагувати переваги нового порядку. Перший віце-прем’єр, міністр фінансів Микола Азаров заявив, що кошти з ПДВ-рахунків можуть прямувати на сплату інших платежів до бюджету та Пенсійного фонду і що це дозволить до мінімуму скоротити «заморожування» коштів на спецрахунках.
Тим часом у підприємницьких колах називають процес «вдосконалення ПДВ» серйозним наїздом на бізнес і вказують, що «економічний смисл дійства з ПДВ-рахунками — на межі абсурду». «Якщо в країні є податкові діри у вигляді пільг і вільних економічних зон, — сказав «Дню» заступник голови Спілки платників податків України Олександр Нарбут, — то їх не залатати такими рахунками».
На думку Американської торгової палати в Україні, запровадження системи ПДВ- рахунків може мати негативні економічні наслідки для багатьох підприємств та економіки України загалом. Палата вважає, що ця система не узгоджується з принципами, закладеними в Конституції та законодавстві України і зазначає, що «вилучення з обігу підприємств грошових коштів, акумульованих на ПДВ-рахунках, призведе до зменшення загалом їхніх фінансових ресурсів і необхідності використання залучених коштів, що в кінцевому результаті призведе до подорожчання кредитних ресурсів, збільшення цін на продукцію та відповідно до зростання інфляції».