Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фракцій стане більше

Створити хоча б ситуативну більшість стане ще складніше
10 грудня, 1998 - 00:00

Але таке рішення зовсім не означає, що вже завтра депутати-мажоритарники почнуть масово створювати групи за інтересами. Рішення КС виявилося компромісним. Решта постанови ВР, де передбачено створення тільки фракцій (без згадки про групи) залишилася в силі. А фракції, як відомо, створюються лише на основі партій. Отже, 51 депутатові, які нагадували в поданні до КС про своє право залишатися політично незаангажованими, все ж доведеться обирати собі партійний дах. Щоправда, вибір тепер розширюється. Крім партій — переможців на виборах — можна обрати, скажімо, «Реформи і Порядок» чи КУН.

Мажоритарники прагнули визнання неконституційною постанови №7–14 у цілому, оскільки Регламент ВР за Конституцією має бути законом, отже, він не може змінюватися постановою, та й постанову було прийнято до обрання голови ВР. До цієї думки схилися лише 5 суддів КС, 17 пішли на компроміс. Єдиний шанс створити депутатські групи — лобіювати відповідне положення при прийнятті нового Регламенту — вже в ранзі закону.

Ще одна зручність — рішення КС не передбачає перегляду складу комітетів та керівництва ВР. Нові фракції зможуть претендувати хіба що на два передбачені, але ще не створені парламентські комітети — та й то, залежно від «совісті» «старих» фракцій. Залишається чинною й та частина постанови ВР, яка дозволяє створювати фракцію з 14, а не 20 — 25, як раніше, депутатів. Тобто окреме існування соціалістів і селян узаконено.

Таким чином, рішення КС не стало сенсацією, ніхто особливо не виграв і не програв. Щоправда, може зменшитися кількість фракції НДП, у якій найбільше позапартійних депутатів. Тож один із керівників НДП Володимир Філенко заявив «Дню», що від рішення КС виграють політичні холдинги, а партії програють. Але навіть його колега по фракції Роман Безсмертний іншої думки: «Я краще б підтримав, щоб НДП втратила в кількості, але додала в якості».

Слід визнати, що створення ще кількох центристських і правоцентристських фракцій (а саме цього слід очікувати) ускладнить досягнення навіть ситуативної більшості.

№237 10.12.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

В'ячеслав ЯКУБЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: