— Олександре Олексійовичу, навряд чи ви стверджуватимете, що відсторонення Ткаченка, Мартинюка і «лівих» від керівництва Верховною Радою вирішує проблему формування стійкої парламентської більшості...
— Ні, не вирішує. Формування стійкої парламентської більшості зараз знаходиться у руках самої більшості. І ніхто, крім неї, цієї роботи не виконає. Зауважу лише, що мобілізуючим моментом для її створення стали численні грубі порушення регламенту Олександром Ткаченком. У зв'язку з цим більшість на цей раз діяла більш рішуче і послідовно, ніж звичайно.
— Очевидно, що формування більшості у Верховній Раді наражається на суперечності. Скажімо, нещодавно Юлія Тимошенко, можливо, у запалі емоцій, заявила, що вона краще б формувала більшість з комуністами, ніж із фракцією СДПУ(о). Як би ви прокоментували цю заяву? Які шляхи подолання подібних протиріч у середовищі більшості?
— Я не схильний коментувати умовний стан «якби», констатую лише результат. А він такий, що Тимошенко і фракція «Батьківщина» нині знаходяться у складі більшості. Що ж до суперечностей усередині більшості, то вони були, є і будуть. Нині головне завдання українських політиків — вчитися долати суперечності шляхом розумного компромісу.
— Якщо буде призначено дострокові парламентські вибори, якою буде участь у них СДПУ(о)? Ви будете йти на них самостійно чи у блоці? З ким?
— Участь буде найактивнішою, а самостійно чи у блоці — ми вирішимо після того, як офіційно буде оголошено, чи відбудуться дострокові вибори взагалі і, якщо відбудуться, то коли. Здогади і припущення у цьому питанні без прив'язки до часу недоречні. А до виборів будь-яка серйозна партія готується завжди, постійно.
— Як ви гадаєте, чи може у разі дострокових парламентських виборів ВР виявитися ще «червонішою», ніж зараз?
— Імовірність дострокових парламентських виборів не виключається. Причина — дієздатність або недієздатність парламенту. Що стосується того, чи буде Верховна Рада «червонішою», думаю, це залежить від розвитку економічної ситуації у країні загалом, чи справимося ми з дефолтовою загрозою. Щодо політики: зміни у керівництві парламенту приведуть до того, що «ліві» можуть значно розгубити свій ресурс впливу на вищому рівні. Тільки у парламенті — два представники «лівих» у президії, вісім керівників і 14 перших заступників керівників комітетів, у тому числі ключових економічно. По суті, до того, що сталося, вони реально управляли процесами у Верховній Раді, перебуваючи у меншості, володіли ситуацією. Сьогодні становище кардинально змінюється. Тому не будемо поспішати з висновками.
— Як би ви могли прокоментувати кадровий склад нинішнього Кабміну? А також його стійкість?
— Кадровий склад нинішнього Кабміну не коментую. Уряд — не наречена на виданні чи фотомодель, щоб усім подобатися. Вважаю, що «стійкість» його буде підтверджена або ні безпосередньо його діяльністю. — Скандал навколо конфлікту Г. Суркіса і Д.Чобота, що відбувся у стінах ВР минулого тижня, вже потрапив у ЗМІ. Точка зору на те, що відбулося, фракції СДПУ(о)?
— Офіційно фракція цей конфлікт не обговорювала.
ДО РЕЧІ
Заява Олександра Волкова про те, що партія «Демократичний союз України» домовилася із СДПУ(о) про створення єдиного блоку на майбутніх парламентських виборах, навряд чи прозвучала б, якби керівництво «Демсоюзу» вважало, що вибори до ВР відбудуться, згідно з Конституцією, 2002 року. За два роки «Демсоюз» і сам цілком у змозі «розкрутитися», щоб пройти в парламент. А от якщо вибори будуть достроковими, то часу може не вистачити. І ось тут-то цілком у пригоді стане ідеологічне соціал- демократичне обличчя і партійні структури СДПУ(о). Об'єднані соціал-демократи, об'єднавшись іще й із «Демсоюзом», являтимуть собою цілком боєздатний політичний таран на дострокових виборах у парламент. О.Волков заявив, що позачергові вибори до Верховної Ради відбудуться, «якщо депутати не порозумнішають». «Дамоклів меч уже заноситься! Треба показати людям правду: або депутати працюють так, як треба, або геть із парламенту і крапка!» — підкреслив депутат. Пан Волков також повідомив, що: «...не виключено: з нами підуть ще декілька центристських партій, наприклад ДемПУ, Ліберальна партія Володимира Щербаня». Відповідаючи на запитання про можливість приєднання Трудової партії, О.Волков сказав, що «трудовикам» ще потрібно визначитися поміж собою». За його словами, в партії сформувалися три групи, кожна з яких підтримує Віктора Пінчука, Михайла Сироту, а також Андрія Деркача та Ігоря Шарова. У випадку, якщо партія («Демсоюз». — Інтерфакс-Україна) «зійдеться на комусь одному» і висловиться за входження в блок, керівництво блоку «розгляне цю пропозицію». Ні для кого не є секретом, що у вже сформованій парламентській більшості існують вельми серйозні протиріччя. Це підтвердив і сам О.Волков, повідомивши, що з багатьох питань праві не можуть поміж собою домовитися, і тому в разі голосування з питання про звільнення з посади спікера в закритому режимі представники цих фракцій «проголосують по- різному». Він переконаний, що конституційної більшості у ВР сьогодні «не може бути». «Мені набридло це протистояння в парламенті: коса настільки натрапила на камінь, що нічого путнього із цього не буде. Більшість може бути тільки ситуативною», — підкреслив депутат. Тому консолідація партій влади виглядає цілком логічною саме в разі дострокових виборів до ВР, як альтернатива лівим. Адже сьогодні багато які аналітики в разі дострокових виборів віддають лівим до 40% місць у новому парламенті.
Дмитро СКРЯБІН, «День»