Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Під цементом

Держава хоче, але не може продати завод
17 квітня, 2002 - 00:00

Боротьба дніпропетровського «Приватбанку» і Фонду держмайна України за вплив на найбільшого українського експортера цементу ВАТ «Балцем» перейшла у відкриту фазу. Минулої п’ятниці, 12 квітня, ФДМ у офіційній заяві звинуватив «Приватбанк» у зриві аукціону з продажу 25% акцій «Балцема». У відповідь у понеділок, 15 квітня, дніпропетровці розповсюдили заяву з вимогою вибачення, пригрозивши судовим позовом на захист ділової репутації. Подібного обміну «люб’язностями» історія української приватизації ще не знала. Мляве протягом останнього року протистояння набуває всіх рис агресивної економічної війни за високоприбуткову компанію.

До листопада минулого року держпакет акцій «Балцема» знаходився в управлінні у «Приватбанку». Банк вів узгоджену з урядом санацію заводу, оскільки підприємству загрожувало банкрутство. За допомогою дочірніх компаній дніпропетровці запустили «лежаче» підприємство, налагодили ефективну систему збуту, і незабаром «Балцем» став могутнім експортером цементу. І тут держава пригадала, що є фактичним власником чверті цього зростаючого гіганта. У листопаді Вищий арбітражний суд визнав незаконним рішення про санації, і держпакет акцій перекочував в управління Фонду держмайна. Інші акції заводу розподілено між ING Bank Україна, «Оптіма Інвестментс» та офшорною Fordivat Limited. Складно, напевно, стверджувати, до якої з компаній-акціонерів має відношення «Приватбанк», але дуже ймовірно, що завдяки контролю над ефективною системою збуту дніпропетровці мають на підприємстві свої інтереси.

Фонд держмайна спробував продати держпакет акцій «Балцема» на конкурсі наприкінці минулого року. Могутня інформаційна атака, а потім хвиля судових розглядів примусили ФДМ відмінити конкурс. Глава Фонду Олександр Бондар тоді звинуватив у зриві конкурсу «Приватбанк». Банк залишив ці заяви без відповіді, хоч уже тоді стало зрозуміло: дніпропетровці побоюються приходу нового акціонера на підприємство. А самостійно взяти участь у конкурсі компанії, близькі до «Приватбанку», тоді не могли, оскільки умови допуску (виробництво не менше 4 млн. т цементу на рік) дозволяли претендувати на купівлю держпакета «Балцема» тільки могутнім іноземним компаніям.

Шанс вивести ситуацію з тупика з’явився минулого тижня. 11 квітня Фонд держмайна виставив 25% акцій цементного гіганта на аукціон. Запропонувавши 96 мільйонів гривень, його виграла компанія «Цемент-інвест», офіс якої знаходиться в Дніпропетровську. Але підписувати біржовий контракт на бланку ФДМ переможці торгів відмовилися. У зв’язку з цим Фонд визнав торги недійсними, а наступного дня розіслав ту саму заяву, в якій винним у зриві аукціону виявлявся «Приватбанк». «Висока ціна — лише результат гри родинних компаній. Це ще одна спроба компаній, які контролює «Приватбанк», зірвати приватизацію заводу», — говорилося в офіційній заяві Фонду.

У понеділок, після «привіту з Дніпропетровська», заступник голови ФДМ Леонід Кальниченко був уже більш обережним у формулюваннях та звинувачував уже просто деякі темні сили: «Є сила, яка не хоче. Чим довше Фонд не продає, тим, напевно, цій силі краще». Кальниченко не виключає, що Фонд вибачиться перед «Приватбанком» за неоднозначні формулювання у розповсюдженій заяві. Наступний аукціон із продажу 25% «Балцема» заплановано на 26 квітня. Але ймовірність зриву і цих торгів навіть у самому ФДМ визнають як дуже високу.

Очевидно, що ті, хто контролює завод, вирішили або виграти час для накопичення коштів із метою купівлі держпакету акцій «Балцема», або дійсно наскільки це можливо відстрочити прихід на підприємство нових впливових акціонерів. Адже під них, швидше за все, слід буде перекроювати і систему збуту заводу, і провести кадрові перестановки у керівництві ВАТ. Ділитися нікому не хочеться, отже боротьба йде, не зважаючи на методи. Ймовірність вирішення конфлікту за столом переговорів Леонід Кальниченко розглядає як дуже невелику. «Ну, проведемо ми переговори, але ж не вирішимо ми продати держпакет «Балцема» «Приватбанку». Ми повинні все продавати на відкритих торгах. Нехай приходять, пропонують більш високу ціну і купують», — говорить заступник голови Фонду. Тим часом невизначеність навколо держпакета вже почала позначатися на самому заводі, його виробничі показники останнім часом почали помітно гіршати.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: