Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Пільгові ризики» уряду

5 вересня, 2001 - 00:00

Вже після цієї вимоги, оповіщеної на зустрічі Президента з урядом, прем’єр-міністр Анатолій Кінах заявив про намір відновити практику так званого критичного імпорту, коли товари, що входять у визначений урядом перелік, будуть ввозитися у країну без стягування податку на додану вартість. Про це з посиланням на голову Кабміну повідомив Інтерфакс-Україна. «Будемо виходити на рішення з критичного імпорту. Це необхідно», — сказав прем’єр.

Крім того, уряд планує переглянути правила стягнення ПДВ. Анатолій Кінах вважає, що податок треба платити після отримання товару, а не за фактом відвантаження. Раніше категорично проти цієї ідеї виступала Податкова адміністрація.

Прем’єр-міністр не приховує, що всі пропозиції стосовно податкових пільг готує Український союз промисловців та підприємців. Організація, яка об’єднує власників і менеджерів підприємств, зараз переживає зоряний час, вимагаючи від свого лідера все нових пільг і натомість отримуючи обіцянки. Проте чи будуть ці обіцянки виконані, мабуть, буде залежати не тільки від прем’єра. Принаймні Президент чітко дав зрозуміти своє ставлення до податкових пільг: «Бюджетна політика наступного року повинна бути максимально жорсткою. Якщо потрібно, більш жорсткою, ніж у минулі роки». Тим часом директор Черкаського відділення Українського союзу промисловців та підприємців (УСПП) Борис Райков цілком серйозно запропонував прем’єру розглянути можливість відмови від податку на додану вартість, враховуючи важкі умови господарювання в Україні.

Двома тижнями раніше міністр промисловості Василь Гуреєв оголосив про плани уряду закріпити за декількома галузями статус пріоритетних. З його слів, наступного року підтримку уряду отримають машинобудування (зокрема виробництво комбайнів), авіабудівництво, автомобілебудування (збереження пільг для «АвтоЗАЗ-ДЕУ» всупереч вимогам Євросоюзу), а також легка та деревообробна промисловість. Всі ці галузі, згідно з обіцянкою міністра, можуть розраховувати на податкові пільги чи значні державні інвестиції наступного року.

Обіцянки зберегти податкові пільги вже добилися від прем’єр-міністра і керівники металургійних підприємств. Анатолій Кінах визнав вдалим податковий експеримент, згідно з яким податок на прибуток металурги платили за вдвічі зменшеною ставкою. За його дорученням Міністерство промисловості зараз розробляє умови вдосконалення експерименту з метою підтримки високих темпів промислового зростання. Міністр Гуреєв під час розробки цих умов активно консультується з металургійним директоратом, що вже вказує на напрям, у якому експеримент буде удосконалюватися.

Пільготворення уряду стало головним болем і для експертів Міжнародного валютного фонду. Вони побоюються за можливість країни наступного року обслуговувати зовнішні борги у разі надання преференцій галузям-улюбленцям. Віце- прем’єр Василь Роговий, який за дорученням Президента займається контактами з МВФ, повідомив, що тема запланованих «податкових нововведень» є однією з найбільш дискусійних у переговорах з Фондом.

Не викликає сумнівів, що намір уряду ініціювати режим максимального сприяння вибраним галузям дасть опозиції зайві козирі для критики прем’єра. Адже пільги, що роздаються напередодні парламентських виборів, прирікають Кабмін на ризик звинувачень у небезкорисливому лобізмі інтересів окремих структур. Враховуючи температуру майбутнього політсезону, крики «скривджених» можуть бути вельми гучними. Ну а те, що саме власники і менеджмент великих підприємств приймають рішення про участь у передвиборних касах тих чи інших політичних сил, є очевидним.

Безумовно, українська економіка вимагає зниження податків. Цей факт є очевидним для всіх мешканців нашої країни, крім хіба що керівництва Міністерства фінансів. Але парад обіцянок про податкові пільги може обернуться великим розчаруванням для тих, кому ці обіцянки вже дані. Адже судячи з заяви Леоніда Кучми, ці ініціативи уряду не є результатом єдиної позиції виконавчої влади.

Сергій СИРОВАТКА, «День
Газета: 
Рубрика: