Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Посада прем’єра міфологізована,

вважає Євген Марчук
12 травня, 2001 - 00:00

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Євген Марчук виключає можливість свого призначення прем’єр-міністром і вважає, що уряд повинен очолити «відносно молодий політик», який зможе довести Заходу незмінність курсу реформ у країні. «Ретро добре в мистецтві, а в таких речах, як прем’єрські справи, на мою думку, ретро ні до чого», — сказав Є. Марчук учора в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна, відповідаючи на запитання, як він оцінює свої шанси очолити уряд. Секретар РНБОУ заявив, що «не провадив консультацій» з політичними силами відносно свого прем’єрства, і висловив переконання, що Президент не запропонує його кандидатуру для затвердження парламентом. «Повернення хоч кого б, і не тільки мене, з тих, хто вже працював прем’єром, знову на цю посаду може свідчити про те, що світ клином зійшовся на якихось особистостях. А це неправда, тому що є багато відносно молодих людей з новим баченням ситуації», — сказав Є. Марчук.

Необхідно, переконаний він, щоб «прем’єрами і віце-прем’єрами попрацювали якомога більше нових людей». «Коли у нас вже структурується політична система, буде кваліфікована опозиція і в опозиції політичних партій буде команда людей, які вже мають досвід роботи у виконавчій владі, тоді нам і простіше буде проводити політичну реформу», — відзначив секретар РНБОУ. На його думку, сьогодні жодна з партій, «навіть з великих коаліцій партій не має повномасштабної команди для уряду».

Разом з тим Є. Марчук запевнив, що кандидатур, які дійсно могли б очолити уряд, — «чимало». Серед них він назвав главу Української спілки промисловців і підприємців Анатолія Кінаха, лідера партії «Трудова Україна» депутата Сергія Тигипка.

За словами Є. Марчука, в ході його візиту в США у нього склалося враження, що на Заході «відбулася міфологізація посади прем’єр-міністра України». Як повідомлялося раніше, 2 травня у Вашингтоні секретар РНБОУ взяв участь в слуханнях у комісії з питань безпеки і співпраці в Європі Конгресу США на тему «Україна на роздоріжжі: 10 років після здобуття незалежності», а також, з його слів, провів «багато робочих зустрічей» з представниками Держдепартаменту, Білого дому, Ради безпеки США. За словами Є. Марчука, на Заході «відкрито кажуть: «Прізвище або особа, яка буде призначена (на посаду прем’єра. — Ред. ), буде нами прочитана як сигнал: це буде ринкової ментальності особистість, це буде прихильник європейської інтеграції чи це буде прихильник жорсткого адміністративного курсу впливу на економіку».

Головне, на думку Є. Марчука, — це «перші кроки, перші дії» нового прем’єра. Таку ж думку, за словами секретаря РНБО, висловлювали в ході зустрічей з ним у Вашингтоні деякі представники Конгресу США. Водночас для високопоставлених осіб у США «було якщо не дивом, то принаймні новою інформацією, коли я сказав, що курс визначає не прем’єр — курс визначає Президент, і формалізується це в щорічному посланні Президента парламенту на майбутній рік, де визначаються параметри економічні, соціальні, міжнародні». Тому, вважає секретар РНБОУ, «не треба дуже боятися», як сприйме нового прем’єра Захід. «Є нормальні кандидатури, які не вельми відомі там, на Заході, але які дуже швидко ці міфи й тривоги розвіють», — сказав він.

Є. Марчук повідомив також, що в ході зустрічей у Вашингтоні він зазначав, що не один прем’єр робить реформи, а ключові міністри. «Прем’єр — фігура важлива, однак робочими кіньми реформ є ключові міністри — економіки, фінансів», — сказав він. Швидше за все, гадає секретар РНБОУ, ці міністри залишаться. «Вони тягнули реформи, вони забезпечували зростання ВВП і промислового виробництва, структурні зміни, і вони знають, що ще не зроблено».

На запитання агентства стосовно ймовірності того, що новий уряд пропрацює лише до парламентських виборів, Є. Марчук відповів: «Треба розуміти, що таке кінець парламентських виборів. Вибори в березні (2002 року. — Ред. ), два місяці на самоорганiзацiю парламенту — це травень, так що рік попереду». «Це значний термін», — додав він.

Інф. «Дня»
Газета: 
Рубрика: