Учора заснований десять років тому в Донецьку Перший український міжнародний банк відзначив своє десятиріччя урочистим відкриттям своєї нової будівлі на одній зі старовинних київських вулиць.
Донеччанам, можна сказати, пощастило. Їхній бізнес, що починався на регіональному рівні, став всеукраїнським. На жаль, цей випадок — скоріше виняток, ніж правило. Взагалі ж, для української банківської системи характернішим є регрес, ніж прогрес. Як відомо, з п’яти найбільших (так званих системних) українських державних банків, що дісталися країні в спадщину від колишнього СРСР, на сьогодні діють лише чотири. При цьому два з них зазнають по-стійних атак...
Не набагато кращою є й ситуація навколо «рядових» комерційних фінансово-кредитних установ. На 1 квітня в Державному реєстрі банків України нараховувалося 186 банків. Але, за повідомленням Генерального департаменту банківського нагляду Національного банку, на цю ж дату в стадії ліквідації в Україні перебувають 32 комерційні банки. Невдач у бізнесі (або проблеми із законом) зазнали, крім банку «Україна», банки «Відродження», «Християнський банк», «Оболонь», Мета- банк, Даміана-банк, Укрхарчопромбанк, Торговельно-промисловий банк, «Іпотечний», «Олімпійська Україна», «Денді», Градобанк, «ІНКО», Донвуглекомбанк, Азов-банк, «Амаско», «Лісбанк», «Слов’янський», «Церковний банк», Азчокомбанк, Крим-банк, «Кримкредит», «Кримюрт», Ялтабанк, Інтерконтбанк, «Абсолют», «Галс», Міккомбанк, Контакт-банк, «Княжий», Агроiнвестбанк і Євробанк. Лише 151 банк має сьогодні ліцензію на здійснення операцій з валютними цінностями.
Тим часом голова правління банку «АЖІО», голова ради Асоціації українських банків Станіслав Аржевітін не схильний драматизувати ситуацію. За його словами, щорічно за кордоном «рухається», тобто проходять процеси банкрутства, ліквідації, злиття, від 5% до 10% банківської системи, й це нормальний процес, який останніми роками ще більше прискорився. «Якщо звернутися до українського варіанту, то, за великим рахунком, це затяжне перебування в стадії ліквідації трьох десятків банків я б назвав процесом самоочищення банківської системи. Більшість цих банків самі хочуть, щоб в їхній долі було поставлено крапку», — сказав «Дню» С. Аржевітін. Головну проблему С. Аржевітін бачить у тому, що в Україні відсутня чітко прописана й закріплена на законодавчому рівні процедура ліквідації комерційних банків. У закордонних країнах процес банкрутства відбувається безболісно для його учасників, адже в мінімізації наслідків задіяно весь державний апарат. Порівняно з іншими центробанками, вважає С. Аржевітін, Нацбанк України перебуває в найгіршому становищі, оскільки з проблемою банкрутства він залишається по суті віч-на-віч.