Установлені американським урядом попередні антидемпінгові мита для українських виробників: 99,6% - для "Азовсталі", 176,8% - для комбінату ім. Ілліча і 237% - для решти українських імпортерів - практично закрили для нас американський ринок.
Лише після цього, за вказівкою уряду, Мінпром і МЗЕЗторг ???України вступили в переговори з Мінторгом США з метою підписання угоди про зупинення на 5 років цього антидемпінгового розслідування. Ціна перемир'я - так звані "добровільні самообмеження". Йдеться про встановлення квот і "референтної ціни", нижче за яку продукція не повинна продаватися.
Днями повинен поновитися останній раунд переговорів. Українську делегацію на них очолює заступник міністра промисловості Сергій Грищенко, котрий повідомив "Дневі", що пропоновані американською стороною умови угоди "виявилися ще жорсткішими, ніж допускає американське законодавство".
Зрозуміло, що у будь-якому випадкові вигідним для нас підписання угоди про "добровільні самообмеження" бути не може. Впродовж 1996 року, за даними Мінпрому, експорт у США сталевого прокату досяг 37% усього експорту з України, а його грошове вираження $187,6 млн. значно перевищує загальне позитивне балансове сальдо України в торгівлі зі США - $ 123 млн. Ця продукція - провідне джерело надходження іноземної валюти для України. На трьох найбільших металургійних комбінатах Донбасу працюють понад 60 тис. осіб, доля котрих (а також членів їхніх родин - усього понад 250 тис. осіб) напряму залежить від підписання угоди.
Нездатність врегулювати це розслідування так, щоб зберегти галузь, політично послабить прихильників ринкових реформ. Найбільші в Україні виробники сталевого прокату - комбінати "Азовсталь" та ім. Ілліча - згідно з планом, повинні закінчити процес приватизації впродовж двох років. Різке обмеження чи повне припинення імпорту в США, за оцінками експертів, може призвести до затримки їхньої приватизації і навіть вплинути на цей процес на всій Україні.
А найдивовижніше те, що саме борець за вільний ринок у всьому світі - Сполучені Штати - "додушують" єдину поки що ще живу галузь української економіки.