Провести амністію «тіньових» доходів громадян пропонує народний депутат України (НУ-НС) Арсеній Яценюк. Відповідна пропозиція знаходиться у зареєстрованому в парламенті законопроекті №6071. У пояснювальній записці до документа зазначається, що мета законопроекту — добровільне декларування суб’єктами готівкових і безготівкових коштів, сплата держмита за диференційованими ставками для стимулювання до декларування. На думку розробника законопроекту, такий крок забезпечить системність та ефективність протидії корупції та допоможе залучити додаткові надходження до державного бюджету.
Документом пропонується внести зміни у декрет Кабінету Міністрів про держмито, відповідно до яких за видачу державних свідоцтв про легалізацію задекларованих доходів протягом першого місяця декларування пропонується встановити ставку держмита в розмірі 4% від вартості об’єкта декларування, протягом другого-третього місяців — 6%, трьох останніх місяців — 8%. Сума сплаченого держмита направлятиметься до державної казни.
Тим громадянам, які добровільно заплатять державі частку з прихованих доходів, законопроектом гарантується непритягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності. Щоправда, якщо законопроект підтримають народні обранці, то його дія не поширюватиметься на доходи, які потрапляють під дію закону «Про запобігання й протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом», а також на доходи осіб, стосовно яких (на день набирання чинності даним законом) порушено кримінальну справу через ухиляння від сплати податків, неповернення виручки в іноземній валюті, незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків.
«Будь-який закон про легалізацію прихованих доходів уже на часі, але за умови, що після цього закону введуть правило оподаткування витрат (перевірка витрат фізичної особи відповідно до її декларації про доходи. — Авт.)», — розповідає «Дню» автор двох законопроектів із оподаткування доходів, голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін. На його думку, даний законопроект, в першу чергу, повинен стосуватися чиновників та його колег депутатів, багато з яких за декларацією бідні, але насправді носять годинники, вартість яких відповідає п’ятирічній зарплатні народного обранця.
На запитання «Дня», скільки сьогодні становить об’єм тіньової економіки, Терьохін відповів, що близько 60% ВВП. В той же час, він відмовився виділити з цього об’єму частку «тіньових» доходів фізичних осіб, додавши, що приховування податків — це не просто спосіб наповнення державної казни, а вирішення проблеми культури сплати податків та виконання громадянського обов’язку. На думку народного депутата, сплата податків усіма — це одна з основ фінансової надійності держави, завдяки якій забезпечується достойний рівень проживання у провідних країнах світу, на які всі так люблять посилатися. Тому всі без винятку українці повинні засвоїти дану істину та дотримуватися її, вважає нардеп.
Натомість екс-міністр економіки України, а нині голова правління громадської організації «Народні фінанси» Володимир Лановий у розмові з «Днем» оцінив величину «тіньових» доходів населення, з яких не сплачуються податки, в 20% ВВП. Причому обсяг ВВП країни, за його підрахунками, становить близько 100 мільярдів доларів. Отже, теоретично фінансове підѓрунтя для успішної дії закону є, але навряд чи закон спрацює, вважає експерт. Адже якщо вищі посадові особи не завжди виконують Конституцію України, то не варто очікувати, що громадяни дотримуватимуться букви цього закону.
Доки в Україні розмірковують над питанням, дозволяти чи е дозволяти амністію доходів населення, у світі активно впроваджують у життя подібну практику. Так, італійці в процесі податкової амністії вже задекларували 60 мільярдів євро, які перебувають на рахунках у Швейцарії. Як повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на агентство Bloomberg, близько 25 мільярдів євро вже фізично повернуті на батьківщину. Всього ж з моменту оголошення амністії італійці повідомили про наявність незадекларованих доходів на суму близько 85-ти мільярдів євро. Така активність італійців у бажанні пройти податкове «очищення» пояснюється дуже сприятливими умовами амністії. Так, штраф за ухиляння від сплати податків при амністії до 15 грудня 2009 року не перевищував 5%, а тепер — 6%, що значно менше, ніж прийнято в Європі. Крім того, Італія не вимагає від своїх громадян повідомляти про джерела отриманого доходу.
Досвід податкового «очищення» переймають і в ФРН. Це сталося після того, як німецька влада заявила про намір придбати в анонімного співробітника швейцарського банку диск із іменами німецьких неплатників податків. Як повідомляє УНІАН, за таку інформацію продавець попросив 2,5 мільйона євро. Німецьке міністерство фінансів погодилося. За деякими підрахунками, така покупка допоможе повернути бюджету ФРН щонайменше 400 мільйонів євро. Налякані такою інформацією німецькі громадяни, за даними Suddeutsche Zeitung, почали активно приходити з повинною: лише протягом минулого тижня доплатити державі податків зголосилися: в Баварії 291 неплатник, у Гамбурзі — 88, у Нижній Саксонії — 174, в Гессені — 113, у Берліні — 112.