Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ціна українського кіловата,

або Забаганки єдиного покупця
15 вересня, 2004 - 00:00
ОСВЯЧЕННЯ НОВОГО БЛОКА №2 ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ АЕС (ЕЛЕКТРИЧНА ПОТУЖНІСТЬ 1000 МВТ). АЛЕ НЕ ТІЛЬКИ ЦИМ БУДЕ ВИЗНАЧАТИСЯ ЙОГО НАДІЙНІСТЬ. ЗА ОЦІНКАМИ МІЖНАРОДНИХ ЕКСПЕРТІВ, ІМОВІРНІСТЬ СТРАХОВОГО ВИПАДКУ НА УКРАЇНСЬКИХ АЕС СТАНОВИТЬ 10-4—10-5 (ОДИН ВИПАДОК З IНТЕРВАЛОМ У 10 ТИСЯЧ — 100 ТИСЯЧ РОКІВ) / ФОТО З ЖУРНАЛУ «ЕНЕРГОАТОМ УКРАЇНИ»

Угода з Росією про поставки надлишків української електроенергії (до 6,5 млрд. кВт.год електроенергії на рік) практично відпрацьована, і найближчими днями її підпишуть та оприлюднять, повідомило «Дню» джерело в НАЕК «Енергоатом». Тим часом прес-служба РАТ «ЄЕС Росії» в понеділок опублікувала заяву, яку експерти «Дня» називають провокаційною. З пуском додаткових атомних блоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС Україна, яка й без того припинила імпорт російської електроенергії, стає експортером (російські поставки ще в 2003 році знизилися до 213,6 млн. кВт.год).

РАТ «ЄЕС Росії» заявило, що готове щорічно імпортувати з України до 6,5 млрд. кВт.год електроенергії. Водночас відомство Чубайса, яке, мабуть, не втратило своїх амбіцій стосовно України, вважає, що ці поставки мають бути довгостроковими й рентабельними.

Переговори про поставки електроенергії між НАЕК «Енергоатом» (Україна) та ЗАТ «ІНТЕР РАТ» (дочірньою компанією РАТ «ЄЕС Росії») тривають ще з червня. Але російська сторона називає висунені українською стороною умови такими, що «важко реалізувати насамперед унаслідок їхньої недостатньої економічної обгрунтованості». Україна вимагає повної передоплати енергії, яку поставлятиме. Це російський енергохолдинг вважає неприйнятним «як з погляду передбачуваних обсягів експорту (до 500 млн. кВт.год на місяць), так і з огляду на історію й сьогоднішній рівень російсько-української співпраці в електроенергетиці». Крім того, НАЕК пропонує укласти тримісячний контракт про поставки електроенергії з 1 жовтня, тоді як «ІНТЕР РАТ» зацікавлене і в довгострокових контрактах, оскільки перетоки таких обсягів електроенергії мають знаходити своє відображення в енергетичному балансі РФ, що у свою чергу вимагає довгострокового планування виробництва електроенергії на європейській території Росії. При цьому російська сторона вдається до легкого комерцiйного шантажу, заявляючи, що «визначальними чинниками вибору контрагента з української сторони в енергокомпанії вважають довгостроковий характер контракту, а також ціну, яка б дозволяла забезпечити прибутковість поставок української електроенергії». Проблемою для країни в цьому питанні є пропускна спроможність Бурштинського енергоострова, яка обмежує поставки дешевої української електроенергії на Захід. Росія залишається поки що для нас практично єдиним покупцем...

Тим часом джерело «Дня» повідомляє, що підготовлений і в основному узгоджений договір (недоопрацьованими залишилися невеликі деталі) абсолютно прийнятний для України, оскільки вона продає надлишок електроенергії й таким чином отримує додаткові прибутки. Ціна на електроенергію, на думку експерта, в будь- якому разі буде не нижча за внутрішньоукраїнську. Основна проблема переговорів полягала саме в термінах договору. На думку експерта, саме українська сторона наполягала на довгостроковому контракті, проте вона не могла не враховувати, що в нашій країні тарифи час від часу переглядають. «Фактично «Енергоатом» вибирав зі списку російських контрагентів найвигідніші пропозиції», — стверджує фахівець.

Водночас Україна має зараз можливість стабілізувати внутрішню ціну на електроенергію. Як повідомив міністр палива й енергетики Сергій Тулуб у ході наради з питань підготовки житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Дніпропетровської області до роботи в осінньо-зимовий період, Мінпаливенерго розробляє заходи, виконання яких дозволить зафіксувати нинішню оптову ціну на електроенергію до кінця року. За інформацією С. Тулуба, оптова ціна на електроенергію з початку 2004 року зросла на 8,2%. Міністр також повідомив про заходи, які дозволять на 75% знизити ціну на електроенергію, що використовується для освітлення вулиць.

Зрозуміло, що ці заходи насамперед спрямовані на підвищення надійності роботи енергогенеруючих потужностей. Із початку року енергогенеруючі компанії України відремонтували 39 енергоблоків загальною усталеною потужністю 10204 МВт. За станом на 1 вересня в ремонті були ще 17 енергоблоків загальною усталеною потужністю 3702 МВт.

Але йдеться не лише про латання енергетичних дір. Наприкінці серпня уряд створив комісію з реформування та розвитку енергетичної галузі. Її очолив віце-прем’єр-міністр із питань паливно-енергетичного комплексу, промислової політики, екології та надзвичайних ситуацій Андрій Клюєв. Його заступником призначено міністра палива й енергетики, президента НАЕК «Енергоатом» Сергія Тулуба. У складі комісії директор держпідприємства «Енергоринок» Валерій Кальченко, голова Національної комісії регулювання електроенергетики Сергій Титенко, заступник міністра закордонних справ Володимир Макуха, заступник голови Державної податкової адміністрації Сергій Лєкар, заступник міністра юстиції Василь Мармазов, заступник міністра палива й енергетики Олександр Светелик, заступник міністра економіки та з питань європейської інтеграції Віктор Чабаненко, заступник міністра фінансів Анатолій Шаповалов. Комісія координуватиме роботу із підготовки та виконання багатоетапної програми реформування та розвитку енергетичної галузі України, яку може підтримати Міжнародний банк реконструкції та розвитку. Основними завданнями комісії є координація роботи із підготовки стратегії правової й технічної гармонізації української енергетичної галузі з енергетичним ринком Європейського Союзу. Отже, можна чекати, що можливості поставок української електроенергії будуть диверсифіковані, і кроки, на кшталт згаданої заяви РАТ «ЄЕС Росії», нас не зачіпатимуть.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: