Безперечно, другим і не менш важливим досягненням цих трьох днів є україно-американська домовленість про активізацію боротьби проти відмивання брудних грошей, під акомпанемент якої «з мінімальним скрипом» пройшли навіть переговори про виділення чергових кредитів МВФ і Всесвітнім банком. Ними А. Кінах цілком задоволений.
Паралельно з візитом українського прем’єра до Вашингтона проходило засідання комісії FATF (міжнародна організація з боротьби проти легалізації незаконних прибутків), у якій беруть участь 29 країн. Як повідомлялося, на початку вересня вона включила Україну (нарівні з Росією) в «чорний список» країн, котрі не сприяють міжнародним зусиллям у боротьбі з відмиванням грошей. І, треба сказати, певні підстави для цього були. У ці дні в Земельному суді міста Хільдесхайм іде допит свідків в об’єднаних у єдине провадження карних справах колишнього керівника «Градобанку» Віктора Жердицького та одного з колишніх керівників «НАК Нафтогаз України» Ігоря Діденка, обвинувачених у шахрайстві та крадіжці коштів, що призначалося для виплат жертвам нацизму. 12 листопада буде оприлюднена дата початку судового процесу в США (вiрогідно, це буде 30 червня 2002 року) над колишнім прем’єр-міністром України Павлом Лазаренком, якому інкримінується, зокрема, участь у 53 епізодах з відмивання $114 млн. брудних грошей і нелегальне переміщення їх за кордон. Репутація ще одного українського політика — Ю.Тимошенко та її «зв’язок» з Лазаренком, що активно обговорювався західними і російськими ЗМІ, через корпорацію ЄЕСУ і партію «Громада» завершує «український імідж» в Росії.
Таким чином наша країна постає у глобальному інформпросторі одним з осередків корупції та кримінальної політики. Зрозуміло, що весь цей «фон» не міг не вплинути на тематику переговорів, проведених А.Кінахом у США 29-31 жовтня. Домовленість про те, що Україна і США активізують спільні зусилля і співпрацю у боротьбі з відмиванням «брудних» грошей, без сумніву, за значущістю можна поставити в один ряд з домовленістю про припинення економічних санкцій. При цьому Україна, мабуть, зуміла отримати й інші преференції. Міністр фінансів США Пол О’Ніл повідомив, що його відомство готове надати Україні будь-яку допомогу своїх експертів. Під час зустрічі сторони відзначили зацікавленість у досвіді одна одної у боротьбі з відмиванням «брудних» грошей, намітили заходи з посилення фінансового контролю та співпраці в рамках міжнародної коаліції, котра виникла після 11 вересня. При цьому, як повідомляє УНІАН, Пол О’Ніл підкреслив, що такий досвід є і в Україні, і він цікавий як для США, так і для інших країн. Чимало коштує для України і домовленість про реальну підтримку США українського варіанту євроазійського нафтотранспортного коридору, допомога у створенні міжнародного консорціуму з управління нафтопроводом Одеса-Броди-Гданьск.
У свою чергу пильна увага міжнародного співтовариства до проблем боротьби з корупцією в Україні стимулювала керівництво країни до відповідних заходів. Ще 27 жовтня Президент Леонід Кучма провів у Києві нараду, на якій були обговорені ці проблеми і прийняте рішення про створення міжвідомчого координаційного органу з фінансового моніторингу, спрямованого на запобігання відмиванню тіньових коштів. Щоправда, схоже, першу скрипку у керівництві структури, що створюється, збирається зіграти податкова адміністрація.
Проте про шляхи вирішення проблеми тіньових капіталів є й інші думки. Голова парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією Юрій Кармазін, який є одним з авторів законопроекту (альтернативного урядовому) про попередження і протидію відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом, сказав «Дню», що урядовий законопроект комітетом відхилений, на нього отримані негативні відгуки також усіх правоохоронних органів. У документі, запропонованому парламентаріями, передбачене створення спеціального органу виконавчої влади з контролю за здійсненням фінансових операцій при Кабміні України — Національного агентства фінансової безпеки. У його складі будуть Головне управління та міжрегіональні бюро. Щоб агентство не перетворилося на ангажований орган, що діє в інтересах якої-небудь політичної сили, запропоновано певну процедуру призначення директора агентства. Передбачається, що він буде призначатися Президентом за представленням прем’єр-міністра після узгодження з профільним парламентським комітетом.
Однак, оцінюючи підсумки візиту А.Кінаха у США, голова комітету відзначив, що успіх боротьби з економічними злочинами залежить не від кількості ухвалених законів, а від того, чи вдасться зробити невідворотними покарання за ці злочини. Саме цього, за словами Ю.Кармазіна, сьогодні не вистачає у нашій державі. «Була б невідворотність, — стверджує голова комітету, — подібні питання б в Америці не підіймалися». Говорячи про ситуацію з протидією відмиванню злочинних грошей у Росії, народний депутат підкреслив, що відповідний закон там прийнятий ще влітку. Але для створення органу, який у Росії вже охрестили «фінансовою розвідкою», і там ще не було вжито жодних конкретних заходів. Якщо в Україні не тягнути з прийняттям названого закону, то, за прогнозом Ю.Кармазіна, наша країна зможе оголосити реальну війну відмиванню брудних грошей раніше, ніж Росія, і просунутися у цьому далі. Тим більше, що, на думку депутата, «основний потік відмитих грошей і торгівлі зброєю йде з Росії, а легалізується в Україні через приватизацію, на що у нас всі дивляться крізь пальці». У результаті, як сказав Ю.Кармазін, «брудні гроші сьогодні працюють саме в нашій країні».