Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ашгабат готовий чекати повідомлень із Парижа

15 травня, 2001 - 00:00

За словами С.Ніязова, відповідно до підписаної угоди, 2002 року Туркменістан постачить 40 млрд. кубометрів газу (2001 року — 30 млрд. куб. м) за ціною $42 — 1 тис. кубометрів. Україна буде оплачувати газ пропорціонально (50% на 50%) валютою та «інвестиційною політикою». Вона, як пояснив С.Ніязов, передбачає реалізацію проектів у Туркменістані на суму $412 млн.

Кажучи про врегулювання заборгованості України за туркменський газ, С.Ніязов зазначив, що Туркменістан «не форсуватиме цього процесу (виплату боргу)». При цьому він додав, що виплати Україною заборгованості за туркменський газ залежать від переговорів із Паризьким клубом, і Туркменістан готовий «зачекати урегулювання проблеми України з Паризьким клубом». «Україні ще потрібен час, 2—3 місяці нічого не варті», — сказав туркменський президент. За його даними, Україна на даний момент винна Туркменістану «$415—420 млн., з яких $40 млн. — товарною частиною, решта — у валюті».

Президент Турменістану вважає, що між Україною і Туркменістаном повинно бути встановлене довготривале співробітництво. Воно, стверджує він, є «стратегічним і взаємовигідним». При цьому він відзначив, що угода про постачання туркменського газу в Україну забезпечує Туркменістану «стабільний збут газу, зокрема на ринки України». «Десь у 2003—2004 роках ми готові доопрацювати і підписати угоду про постачання газу на наступні 10 років», — заявив він.

Президент України Леонід Кучма вважає, що угода про постачання туркменського газу в Україну дозволить значною мірою диверсифікувати джерела газопостачання країни і «практично повністю забезпечить потребу України в газі». Відповідаючи на запитання про те, наскільки підписаний документ дозволить зменшити залежність України від Росії в газовій сфері, Л.Кучма сказав: «Я б не ставив питання під таким кутом зору, — і додав: — Україна і Росія залежать одна від одної, бо головна труба в Європі проходить через Україну».

Тим часом у Росії пильно стежать за ходом українсько-туркменських переговорів. Відповідаючи на запитання «Дня» про те, чи буде готова Росія платити Україні грошима за транзит газу українською територією, якщо Україна відмовиться від російського газу як засобу бартерного платежу, в прес-службі РАТ «Газпром» пояснили: «Не все так просто, як вам здається», — і порадили проаналізувати історію взаємовідносин України з Туркменістаном, наголосивши при цьому: «Ніякої легкості там ніколи не було». Більше того, нам порекомендували «не спокушатися тим, що Україна зможе відмовитися від російського газу, навіть в оплату транзитних послуг», і нагадали, що туркменський газ також іде через територію Росії. Стосовно ж сплати за транзит російського газу, наш співрозмовник зазначив: «Якби це було прийнятним, тоді б уже давно платили грошима». За прогнозом працівника прес- служби, «будь-якого моменту все може повернутися якось несподівано і для вас, і для туркменів, і для Росії. Згадайте, як це було раніше. Завжди були несподіванки. Туркменбаші був чимось незадоволений і перекривав...». Проте представник прес-служби при цьому зауважив, що в тому випадку, коли Україна буде справно платити Туркменістану за газ, то й для Росії це буде вигідно, позаяк вона буде пропускати його і також одержуватиме плату за транзит.

Усього в Києві вчора було підписано дев’ять українсько-туркменських документів. Угоду про постачання в Україну туркменського газу на п’ять років Президент України назвав однією з головних, зазначивши, що делегації обох країн на зустрічі в понеділок назвали це «історичною подією». «Що таке газ для економіки України, всі чудово розуміють. Газ — то не тільки економіка, але й політика, й енергетична безпека», — заявив Л.Кучма.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: