Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дешево, але сердито

Дитячий відпочинок: «більше» не означає «краще»
3 вересня, 2003 - 00:00

Незважаючи на те, що початок кожного навчального року традиційно знаменується цілим списком новацій і ноу-хау, деякі константи відшукати можна завжди. Подібно до того, як стартує він з урочистої лінійки та вручення букетів майбутнім наставникам, першою творчою роботою досі залишається твір на літню тему. Дитячі психологи, щоправда, неоднозначно ставляться до таких публічних одкровень і вважають, що нерідко вони можуть сформувати комплекси і почуття неповноцінності у дитини. Одна розповідає про вогні Діснейленду і красу іспанського побережжя, її менш «удачливому» сусіду по парті часом доводиться опускати очі — у батьків не вистачило коштів, щоб сплатити навіть літній табір при школі.

Проте попередні підсумки дитячого оздоровчого сезону виявилися не такими вже й поганими. Наприклад, зі слів заступника глави Київської міської організації профспілок Валентина Мельника, завдяки напруженій роботі і впровадженню нових технологій у 2003-му відпочили 70,1 тис. дітей зі столиці, тоді як минулого року — 60 тисяч. У середньому 14—18 днів вони перебували в оздоровчих таборах не тільки в околицях Києва, але навіть на морському побережжі. Батькам, як у старі добрі часи, довелося сплатити всього 10% від вартості путівки, і в цьому сезоні діти вперше були забезпечені медичною страховкою. Крім того, зазначає В. Мельник, знов-таки вперше правоохоронні органи навіть не підіймали питання оплати супроводу дитячих колон. «Усе це робили на ентузіазмі і при цьому якісно».

Щоправда, слід сказати, що одна з новацій нинішнього дитяче- оздоровчого сезону мала істотний негатив. Йдеться про тендер між 45 оздоровницями-претендентами на прийом груп відпочиваючих. Незважаючи на те, що отримані на оздоровчі потреби кошти цього року були чималими (попри 10 млн. гривень, виділених держбюджетом на оздоровлення чорнобильців, вони становили 85 млн. гривень), найвагомішим аргументом при виборі табору було ні що інше, як ціна путівки. Звідси і вийшло, що «дешевий і сердитий» варіант відпочинку, який запропонував табір «Тиса», зустрів дітей напівзруйнованими кімнатами і неадекватними побутовими умовами. А крім того у розпал сезону тут ще й відмовили насоси, тому подальше «оздоровлення» зміни відбувалося при цілковитій відсутності води.

І це не єдиний прокол. Пригадати тільки госпіталізацію до інфекційного відділення Бахчисарайської районної лікарні 17 дітей із табору «Лукомор’я» та 12 чоловік зі здравниці, що знаходиться у Савранському районі Одеської області. І, зрозуміло, гучну історію «Берізки», відпочинок у якій для 40 школярів закінчився сальмонельозом. А загалом перевірка харчування дитячих здравниць, яку провело управління із захисту прав споживачів Держспоживстандарту України, виявила різноманітні порушення у 85,6% закладах. А в Криму, Волинській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Київській, Кіровоградській, Одеській, Сумській, Харківській і Херсонській областях і зовсім не знайшли «чистих» таборів. Серед виявлених 959 порушень лідирували відсутність якої-небудь інформації про продукти, які потрапляють на дитячий стіл (22,5%), та порушення санітарних норм під час приготування їжі (16,1%). Крім того, нерідко кухарі у дитячих таборах ігнорували встановлені норми харчування і добові дози. Здебільшого відпочиваючі недоотримували фрукти, соки, м’ясо, молочні продукти та рибу.

Очевидно, що в таких умовах довелося опинитися і пільговикам — сиротам, чорнобильцям, дітям із неповних, багатодітних і малозабезпечених сімей, — турботу про літній відпочинок яких повністю взяла на себе держава. Звітуючи у парламенті на початку травня, голова Держкомітету у справах сім’ї і молоді Валентина Довженко на майбутній сезон дивилася з оптимізмом. Для цього були підстави: бюджетне фінансування збільшилося аж на 100 млн. гривень, і це означає, що з’явилися всі шанси оздоровити вдвічі більше дітей, ніж минулого року. Тоді путівками забезпечили мільйон дітей, при тому, що пощастило лише 8% чорнобильців. Зважаючи на те, що в Україні нараховується 153 тисячі дітей-інвалідів, 1,8 млн. — із багатодітних сімей і понад мільйон чорнобильців, у Держкомітеті планували вперше охопити майже 100% пільговиків. Чи вдалося втілити у життя плани — поки що невідомо. За останньою інформацією Держкомітету, цього року «державних» дітей приймали 14 тисяч оздоровниць, і на 1 серпня відпочити встигли 1,5 млн. чоловік.

ДО РЕЧІ. Учора у відділенні матері та дитини санаторію «Янтар» у Трускавці (Львівська область) зареєстроване масове харчове отруєння. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, позавчора вночі за медичною допомогою почали звертатися відпочиваючі санаторію. Із попереднім діагнозом «гостре кишкове отруєння» вже зареєстровано 32 хворих, із них 28 дітей до 15 років. Із хворих в 11 дітей спостерігається легкий перебіг хвороби, у 21 хворого, у тому числі 17 дітей — захворювання середньої важкості. За попередніми даними, обставинами, які сприяли виникненню захворювання, було недотримання персоналом харчоблока правил особистої гігієни.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: