Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Інтрига моменту:

Xто тисне на «газ»
7 червня, 2007 - 00:00

В Україні хтось сіє бацили газової лихоманки і, схоже, не усвідомлює, що одночасно запускає хвилю інфляційного збудження. У цьому плані виглядає цілком своєчасним роз'яснення міністра палива та енергетики Юрія Бойка, з якого випливає, що можливе подорожчання російського природного газу не може стати причиною для підвищення ціни газу середньоазійського походження, що постачається в Україну. «З урахуванням транзиту, ціна (середньоазійського газу) приблизно ринкова, — зазначив Бойко і додав: — Формула ціни там досить прозора, і ми не бачимо підстав для того, щоб говорити, що нас ці республіки (середньоазійські. — Авт.) якимсь чином дотують».

Звідки ростуть ноги у цих хвиль? Днями президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія 15 років дотувала Україну на суму до 3—5 млрд. доларів щорічно, за рахунок постачання енергоносіїв за заниженими цінами. Після цього не важко передбачити, що російський Газпром може з 2008 року підвищити ціну на газ для України.

Бойко висловив думку, що такі заяви російського керівництва, ймовірно, мають політичний характер. За його словами, на переговорах з Газпромом питання про можливе підвищення ціни на газ для України для компенсації нібито колишніх втрат не порушувалося.

Проте ця заява з'явилася вже в розпал жорсткої полеміки, що розгорнулася в українському бізнес-середовищі. Ініціювали її анонімні російські джерела, переконані в тому, що найближчим часом тариф на російський газ для України включатиме, крім ринкової ціни, ще й компенсацію збитків... Називається навіть орієнтовна ціна в $351 за тисячу кубометрів. На жаль, цією інформацією скористалася й шанована в Україні компанія «Індустріальний союз Донбасу». Олександр Пилипенко — віце-президент консорціуму «Індустріальна група», що є керівною компанією ІСД, передбачає, що у спробах підвищити газові ціни винне ЗАТ «УкрГаз-Енерго», яке, за словами віце-президента, «має виключно комерційні інтереси приватної компанії і її власників, і аж ніяк не економічну доцільність для всієї країни. Це стане для всіх очевидніше, коли подібні монополії взагалі перейдуть до політичного формування цін на газ з урахуванням нібито збитків, завданих Росії». «Посередницька функція «УкрГаз-Енерго» незмінно сприяє збереженню ситуації, за якої Україна залишається в числі світових лідерів з енергоспоживання — як на душу населення, так і по відношенню до ВВП», — додав топ-менеджер компанії, відомої своїми проектами, спрямованої на зниження споживання природного газу.

«Слід чесно визнати, що нувориші, які сплили на хвилі монополізму й абсолютно непрозорих схем у газовій сфері, намагаються сьогодні промацати реакцію й підготувати грунт для лояльності з боку громадськості перед майбутнім дворазовим збільшенням цін на природний газ, що постачається в Україну», — впевнено говорить Пилипенко, хоча насправді користується лише анонімною й неперевіреною інформацією. Чого не скажеш у запалі полеміки з монополістом, що відмовився забезпечувати підприємства компанії газом...

Звісно, «УкрГаз-Енерго» має свої аргументи в цій суперечці. Вона звинуватила ІСД у тому, що компанія готує український ринок до необгрунтованого підвищення цін на металопродукцію. «Включення до ціни реалізації природного газу витрат, пов'язаних з його зберіганням, може бути використане окремими бізнес-групами для економічно необгрунтованого підвищення цін на свою продукцію в Україні, — говориться в заяві прес-служби газового монополіста. — У собівартості продукції, що випускається металургами, на газову складову, яку вони самі ж декларують, припадає близько 3—7%. Елементарний розрахунок свідчить, що включення до кінцевої вартості газу витрат на його зберігання (24 гривні за тисячу кубометрів. НКРЕ з 1 червня 2006 року підвищила тариф компанії «Укртрансгаз» на зберігання газу в підземних сховищах в 3,3 рази — до 39,6 грн. за 1 тис. куб. м. — Ред. ) може призвести до збільшення витрат метпідприємств на 0,1%». «УкрГаз-Енерго» звинувачує металургів у «розігріванні» цін на металопродукцію, а також нерухомість. Зауважимо, що і з цього боку дискусія йде в інфляційному ключі, подаючи тим самим суспільству не найкращий сигнал.

У свою чергу, ІСД відкидає обвинувачення «УкрГаз-Енерго» й обіцяє оскаржити в судових інстанціях цінову політику «УкрГаз- Енерго», а також рішення НКРЕ. ІСД також заявляє, що не є прямим постачальником металургійної продукції для будівельної індустрії, але наполягає на тому, що виробники бударматури дійсно вимушені будуть відкоригувати ціни в бік збільшення.

Були часи, коли гінцю, який приніс погану новину, відтинали голову. Жорстоко. Але в цьому все ж таки щось є... Тому дамо насамкінець добру звістку. У вівторок між НАК «Нафтогаз України» і компанією Marathon International Petroleum (США) підписано угоду про співпрацю в дослідженні північно-західної частини Дніпровсько-Донецького басейну. Прогнозні запаси на цій території оцінюються в 200 млрд. кубометрів природного газу, 46 млн. тонн газового конденсату і 130 млн. тонн нафти. Тож, не все так погано в нашій державі.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: