Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ми за процвітання в єдності»

27 лютого, 2004 - 00:00


Сьогодні в Києві в Палаці «Україна» відкривається Творчий звіт майстрів мистецтв і художніх колективів АРК «Процвітання в єдності», присвячений 50-річчю входження Криму до України. Напередодні кореспондент «Дня» попрохав відповісти на декілька запитань щодо півстолітнього ювілею Голову Верховної Ради Криму Бориса ДЕЙЧА.

— Борисе Давидовичу, 50 років тому Крим увійшов до складу України. Чим є для Криму цей ювілей?

— Я вважаю, що 19 лютого кримчани відзначили знаменну дату своєї історії. Ця подія не залишилася без уваги засобів масової інформації як у Криму, так і в усій Україні. І хоч сьогодні деякі історики та політологи висловлюють різні думки про необхідність такого кроку, я глибоко переконаний у неминучості та доцільності цієї події. Це переконливо довели історичні підсумки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку Криму в складі України. Сьогодні ми ставимо перед собою мету, щоб основне багатство Криму — курорти — стало головним джерелом прибутку для кримчан і всієї країни. Перетворити кримські курорти на сучасну індустрію відпочинку, яка буде спроможною конкурувати з кращими світовими курортами, — це загальнодержавне завдання. У досягнення цієї мети повинні внести свій внесок всі — і законодавці, які можуть зробити максимально привабливим Крим для інвесторів, і аграріїв, які покликані забезпечити смачний і різноманітний стіл для відпочивальників, і працівники сфери послуг і розваг.

— Як ви оцінюєте спільне історичне коріння автономії та країни загалом?

— Найважливіша подія в житті наших предків — хрещення Русі — починалося саме з кримської землі, в стародавньому Херсонесі. За багатовікову історію Криму на його землі залишили слід чимало народів, що знайшло своє відображення в численних пам’ятниках. На цьому маленькому клаптикові землі тісно переплелися культури різних народів. Геній Олександра Пушкіна прославив Бахчисарай. І тепер російська і кримськотатарська культури злилися воєдино в імені цього міста. Ісмаїл Гаспринський широко відкрив для читачів багатовікову культуру та літературу кримських татар. Слава Льва Толстого починалася в Севастополі. Понад сторіччя тому ялтинською набережною пройшла чеховська «дама з собачкою». У Криму жили й творили корифеї української літератури — Степан Руданський, Михайло Коцюбинський і Леся Українка, яка присвятила Криму чудову поему «Іфігенія в Тавриді». Останні роки життя провів тут народний кобзар і композитор Євген Адамцевич, автор «Запорізького маршу». Гордістю та славою сучасної України є співачка Софія Ротару, яка багато років мешкає в Криму Неповторний колорит і своєрідність вносить до культурної палітри півострова мистецтво кримськотатарського народу.. Крим завжди був багатий на таланти, його щедра, добра земля допомагає розкритися всім.

Підготував Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: