Учорашня заява керівника президентської адміністрації Євгена Кушнарьова про те, що в АП вивчають можливість розпуску Верховної Ради, підвело риску під черговим етапом антипарламентської боротьби Леоніда Кучми, що триває майже всі три роки його президентства.
Здавалося б, заяву пана Кушнарьова, яка прямо суперечить офіційним пропозиціям керівника держави подовжити повноваження ВР, можна пояснити лише як блеф, за допомогою якого оточення Л. Кучми вже вкотре намагається змусити наляканих парламентаріїв піти на різноманітні поступки. Численні президентські вето, застосовані останніми днями до ухвалених парламентом законів, зокрема найважливіших - про Кабмін, про Держадміністрацію, про набуття чинності Держбюджету-97 тощо - недвозначно вказують на предмет торгу. Крім того, за нормальною логікою, Президент повинен бути найменше зацікавлений у проведенні дострокових парламентських виборів. Розпуск ВР і блискавична виборча кампанія дозволять усім супротивникам Л. Кучми якнайповніше скористатися величезним протестним потенціалом, який накопичився в суспільстві. Для багатьох нинішніх депутатів становище "ображених неправедною владою" - останній шанс потрапити в новий парламент.
Дозволивши керівникові своєї адміністрації публічно заявити про опрацювання можливостей розпуску ВР, Президент поставив себе в украй двозначне становище. Що він робитиме, якщо парламентарії не злякаються? У найкращому випадку, Л. Кучмі доведеться дезавуювати свого безталанного чиновника. Проте логіка подій може змусити його оголосити дострокові вибори. І тоді загроза Кушнарьова бумерангом повернеться до самого Президента.
"День" звернувся до народних депутатів України з проханням прокоментувати заяву Кушнарьова.
Михайло ПАВЛОВСЬКИЙ, голова комісії з питань ядерної політики та ядерної безпеки назвав позицію адміністрації Президента з цього питання "авантюризмом" і "з'ясуванням стосунків". "Не цим сьогодні слід займатися, а проведенням економічних реформ", - сказав депутат. Він звинуватив "владну еліту" в тому, що вона "обслуговує інтереси тих країн, які прагнуть поглинути український ринок".
Володимир ПИЛИПЧУК, член комісії з питань АПК вважає, що "всі мають право вивчати будь-які питання". Проте, він нагадав, що "є Конституція, згідно з якою необхідно діяти". Депутат переконаний, що "кожен має право на людях обіймати свого стовпа", але ніхто не робить цього, якщо він не п'яний.
Михайло СИРОТА, заступник керівника комісії з питань екологічної політики сказав, що не має інформації про наміри адміністрації Президента й утримався від коментарів.
Віталій ШЕВЧЕНКО, член парламентської комісії з питань законодавчого забезпечення свободи слова вважає заяву Кушнарьова "несерйозною". "Працівник адміністрації Президента не може дозволяти собі таких речей", - сказав депутат. Він також вважає "доволі суперечливими посилання на відповідні статті Конституції". В.Шевченко висловив думку, що "це все метушня, розрахована на мусування ситуації напередодні закінчення сесії".
Народний депутат України Євген МАРЧУК уважає, що навіть гіпотетичні публічні міркування будь-кого з адміністрації Президента про можливий розпуск парламенту свідчать про цілковитий крах ідей команди Президента щодо виходу з глибокої соціально-економічної кризи. Нічого не варті тоді меморандуми про взаєморозуміння між парламентом і виконавчою владою, які видавалися самим Президентом за певну плідну ідею.
Такі висловлювання на тлі недавньої заяви прем'єр-міністра Валерія Пустовойтенка у Верховній Раді про прагнення знайти взаєморозуміння з парламентом ще й ще раз підтверджують: адміністрація Президента і уряд за нинішньої структури влади як і раніше будуть дисбалансованими. Прагнення адміністрації до функції Політбюро ЦК при потуранні самого Президента лише прискорить процес деградації влади. І, безумовно, вся відповідальність за тяжкі наслідки кризи влади на тлі соціально-економічного краху ляже на самого Президента.