Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Подорожчання ліків можна уникнути,

стверджує міністр охорони здоров’я Андрій ПIДАЄВ
13 грудня, 2003 - 00:00


Останнім часом в аптеках триває справжній ажіотаж. Черги за ліками можна спостерігати із самого ранку до пізнього вечора. Як повідомляє кореспондент «Дня» Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, якщо раніше у Хмельницькому, скажімо, настоянку валеріани брали по одній упаковці, то тепер — по чотири- п’ять. Нерідко радять бути запасливими й самі провізори, оскільки з 1 січня ціни на медикаменти істотно зростуть. Це буде пов’язано із впровадженням податку на додану вартість та збільшенням акцизної ставки на медичний спирт.

Чи справді зміняться ціни на ліки? Чи можливо уникнути втілення в життя песимістичних прогнозів? З цими запитаннями «День» звернувся до міністра охорони здоров’я Андрія ПІДАЄВА.

— Інформація щодо введення ПДВ на лікарські засоби та підвищення ставки акцизу на спирт для виробництва медикаментів, яка поширюється зараз, створила нездорову ситуацію в країні. Питання стосовно введення ПДВ на лікарські засоби піднімалось неодноразово. І позиція Міністерства охорони здоров’я полягала в тому, що операції з продажу лікарських засобів повинні звільнятися від обкладання податком на додану вартість. Результатом змін, закладених у бюджеті на 2004 рік, буде неминуче збільшення цін на ліки на 20— 25%. А це означає, що зменшиться й доступність лікарських засобів для населення України. Більш того, за цих умов можна говорити про фактичний зрив виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у частині соціальної політики.

— Відомо, що в Росії вже давно відмінили пільги при сплаті ПДВ для виробників фармпродукції. Використовуючи досвід сусідів, які можна зробити прогнози для України?

— Для адекватного відображення картини слід порівняти зарубіжний досвід оподаткування ліків. Зокрема, у Франції ставка ПДВ складає 2,1%, в Італії — 9%, в Бельгії — 6%. Щоправда, при цьому там діє система соціального медичного страхування, а фармацевтичні підприємства є економічно потужними і технологічно розвиненими. Що стосується досвіду Російської Федерації, то введення 10-відсоткової ставки ПДВ на ліки призвело до підвищення їх цін (у середньому по країні) на 12%, а в окремих регіонах — до 40%. І це при тому, що введенню ПДВ на ліки передувало звільнення виробників життєво необхідних і найважливіших лікарських засобів та виробів медичного призначення протягом 5 років від сплати податку на прибуток. Базуючись на досвіді Росії, ми підготували пропозиції, а саме — звільнення від сплати ПДВ операції з продажу лікарських засобів, що зареєстровані в Україні в установленому порядку, а також вироби медичного призначення за переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Це той реальний крок, який дозволить зберегти ціни на медикаменти на існуючому рівні.

— І все ж таки бюджет прийнято, і він підписаний Президентом. Яким чином можна уникнути ПДВ на ліки?

— Відповідно до п. 49 статті 80 Закону «Про державний бюджет України на 2004 рік», уряду надано право визначати, які саме лікарські засоби увійдуть у перелік тих, що звільнені від сплати ПДВ. Ми разом із фахівцями-клініцистами детально опрацювали це питання з урахуванням рекомендацій ВООЗ. Усі спеціалісти-медики одностайно дійшли висновку, що єдиним можливим варіантом формування такого переліку є визначення у цій якості Державного реєстру лікарських засобів України. Туди внесено усі зареєстровані у нашій державі лікарські засоби. Це позиція Міністерства охорони здоров’я, і вона підтримується Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України. — Виробники і дистриб’ютори ліків нерідко говорять, що на ціни медикаментів, окрім податків, впливає ще цілий ряд факторів. Наприклад, великий розмір мита на сировину та імпортні препарати. Чи планується найближчим часом щось змінити в цьому плані?

— По-перше, сьогодні в Україні діє нульова ставка ввізного мита майже на усі субстанції, і тільки на деякі перевищує 5 відсотків. Нульова ставка мита на ввіз також діє на готові лікарські засоби, які не виробляються в Україні. А ставка ввізного мита складає від 5 до 10 відсотків лише на ліки, аналоги яких виробляються вітчизняною промисловістю. По-друге, в рамках вступу до СОТ Україна задекларувала приєднання до СОТ у фармацевтичному секторі у 2004 році. Тобто ставка ввізного мита на усю фармацевтичну продукцію буде нульова.

Підготувала Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: