Учора розпочалися вступні іспити в Київському Національному університеті імені Тараса Шевченка. У цей день на всіх факультетах одного з найстаріших вищих навчальних закладів країни проходили співбесіди, а сьогодні абітурієнти почали складати перші іспити. Наступного тижня в середу (9 липня) розпочнеться вступна екзаменаційна пора в інших вузах, які мають статус національних. З 16 липня вона охопить навчальні заклади третього і четвертого рівнів акредитації, а з 23 липня — першого і другого рівнів. Так що у бажаючих здобути вищу освіту, як і раніше, зберігається можливість випробувати свої сили та знайти навчальний заклад за своїми здібностями і фінансовим можливостями.
Цьогоріч у правила прийому до вищих навчальних закладів введено новації. Державне замовлення цього року значно збільшене, насамперед на інженерно-технічні спеціальності. Обсяги підготовки фахівців із правознавства, економіки, менеджменту в цьому році залишаються без змін.
Без вступних іспитів на кошти держбюджету зараховуються переможці Всеукраїнської універсіади «Інтелектуал ХХI століття», а фонд інтелектуальної співпраці «Україна ХХI століття» надаватиме своїм переможцям іменні підвищені стипендії та оплачуватиме проживання в гуртожитках. При позитивних оцінках на вступних іспитах поза конкурсом до вищих навчальних закладів зараховуються діти військовослужбовців Збройних сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків. Пріоритетне право для зарахування до вищих навчальних закладів (за інших рівних умов) надається інвалідам і дітям із малозабезпечених сімей, у яких батьки обоє інваліди, а також громадянам України, які відслужили військову службу і мають позитивні характеристики від командування військових частин.
У цьому році сталися зміни і в порядку надання державних кредитів на отримання вищої освіти. Тепер передбачається можливість їх отримання не тільки абітурієнтам, а й студентам другого і третього курсів. Якщо ж молодий фахівець після закінчення вузу п’ять років працюватиме у селі за спеціальністю в державних структурах, то його буде звільнено від виплати кредиту.
До педагогічних ВНЗ половину вступників будуть приймати на підставі рекомендацій педагогічних колективів. Перевага буде за випускниками сільських шкіл, які будуть зорієнтовані на повернення в рідну школу.
Абітурієнтам, які брали участь в експерименті з тестування навчальних досягнень випускників шкіл, що проводився Центром тестових технологій, результати зовнішнього тестування можуть бути зараховані як вступні іспити. Для цього вони повинні написати відповідну заяву. Цей експеримент проводився в чотирьох вузах України — Національному університеті «Києво-Могилянська Академія», Львівському й Одеському національних університетах, а також у Харківському державному педагогічному університеті. Іншим же вищим навчальним закладам рекомендовано нарівні з власними вступними випробуваннями визнавати й результати зовнішнього тестування, підтверджені відповідними сертифікатами.
Володимир Різун, голова приймальної комісії Київського Національного університету імені Тараса Шевченка каже, що найбільший конкурс у цьому році, як і раніше, залишається на гуманітарних факультетах. Хоч картина на факультетах природничих наук вже в минулому році змінилася на краще — конкурс збільшився. Як і раніше, найпопулярнішими залишаються спеціальності з психології, соціології, іноземних мов, міжнародної економіки. У процесі прийому документів проблемним питанням виявилося поки що лише пільги для потерпілих від Чорнобильської аварії. Перша і друга категорії — поза конкурсом, а ось для третьої та четвертої в законі безліч додатків, в яких розбиратися досить складно. Для медалістів збережено пільги. Вони складають один іспит з профілюючого предмету і в разі отримання п’ятірки звільняються від інших іспитів.