Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«С-200» не винна...

Технічний рівень зброї входить у протиріччя з рівнем управління
16 жовтня, 2001 - 00:00

Згідно iз словами голови російської державної комісії з розслідування катастрофи, секретар Ради безпеки Росії Володимир Рушайло, ядро вибуху, в результаті якого загинув літак, знаходилося на вiдстанi 15-и метрiв від його фюзеляжу, і весь літак опинився в зоні враження бойовими частинами ракети. Командир літака та штурман загинули відразу.

Таким чином, питання в тому, хто винен, практично знято. Залишається питання — як це могло статися, і що буде далі?

Євген Марчук переконаний, що трагедія з російським літаком не вчинить негативного впливу на українсько-російські відносини. За його словами, рівень довіри між Києвом та Москвою дуже високий, у політичних, дипломатичних, особистих відносинах немає жодних проблем. Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін теж вважає, що які б не були висновки комісії з розслідування причин катастрофи, вони в жодному разі не зашкодять російсько-українським відносинам.

Очевидно, у форматі офіційних міждержавних відносин дійсно змін не відбудеться. Тим більше, що, зокрема, в перші дні розслідування російське керівництво на чолі з Путіним кілька разів заявляло, що жодних підстав звинувачувати Україну в загибелі літака немає. Джерела російських видань у Раді безпеки Росії свідчили, що Рушайло мав чіткі вказівки від Путіна не звинувачувати Україну.

У той же час змін виключати не можна. Зокрема, «Известия» пишуть, що деякі російські політики вже висловилися за те, щоб російська виконавча влада у найближчий час розпочала переговори з Україною про встановлення негайного контролю за системою української протиповітряної оборони (детальніше див. стор. 4).

Обставини трагедії можуть мати іще один наслідок: Росія в цій ситуації демонстративно «не тиснула» на Україну. Що було, звичайно, дружнім жестом, який може мати й матиме певні наслідки для української політики в ситуації, коли рівень довіри до України не міг не постраждати. Власне, інакше й не могло бути, коли керівникам країни забракло мужності визнати очевидні речі й власну відповідальність.

Очевидно, що й атмосфера відносин України з Ізраїлем теж якийсь час буде не найкращою — хоча це може й ніяк не позначитися в офіційних заявах. Зараз посольство Ізраїлю в Україні заявляє, що даватиме коментарі тільки після офіційних заяв про результати роботи комісії.

Сьогодні можна однозначно стверджувати, що репутація України в світі у зв’язку з трагедією на Чорному морі знову постраждала. І питання її відновлення повністю залежатиме від того, наскільки адекватними будуть зроблені висновки.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: