Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Шахтарi прийшли за мiнiстром Сташевським

14 листопада, 2001 - 00:00


«Дотиснути» уряд зі свого боку, схоже, вирішили і організатори шахтарських акцій протесту. Тим більше, що у шахтарів є причини для невдоволення. Вугільників, які вчора пікетували Кабмін (на фото), як сказав «Дню» лідер ПРВПу Віктор Турманов, аж ніяк не влаштовує бюджет галузі, який занижено втричі. Крім цього, пікетники, за словами В.Турманова, вимагають регулярної виплати поточної зарплати, повного розрахунку за відвантажене споживачам вугілля, додаткових капітальних вкладень у розвиток галузі

Учора день Верховної Ради почався з «Дня уряду», присвяченого готовності паливно- енергетичного комплексу до роботи в осінньо-зимовий період. З 10-ї години на трибуні «віддувався» міністр палива та енергетики Станіслав Сташевський, тоді як в урядовій ложі виблискував усмішкою перший віце-прем’єр Олег Дубина (і деякі інші члени Кабміну). О 14-й годині під Кабміном з’явилася зі своїми вимогами тисяча шахтарів.

Схоже, фон для С.Сташевського створювався вкрай несприятливий. Проте під шум незацікавленого у звіті залу міністр рапортував про повну готовність ПЕКу до зими, хоч тут же задавався запитанням: «Але головне як перезимувати... у період низьких температур?» (З чого можна припустити, що у міністерстві як завжди розраховують на теплу зиму). Відповідь у його вустах звучала так: доручення Президента, прем’єр-міністра, першого віце-прем’єра фінансовим інституціям і Кабміну збільшити проплати, щоб наростити запаси вугілля на складах електростанцій, дозволяють «у листопаді-грудні й аж до лютого нормально перезимувати». Не менш показов а і позиція міністра щодо підвищення тарифів на електроенергію (нагадаємо, це обіцянка колишнього уряду і вимога МВФ та Світового банку.) С.Сташевський двічі повторив, що у Мінпаливенерго «не стоїть» питання про підвищення тарифів на електроенергію. Тим часом ще наприкінці діяльності попереднього уряду, навряд чи без відома С. Сташевського було прийняте розпорядження за підписом прем’єра (7 листопада 2001 р., № 133-р). У ньому чорним по білому вказувалося: «Погодитися із затвердженим НКРЕ 2 квітня 2001 р. Порядком визначення роздрібних тарифів на електричну енергію, тарифів на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами і тарифів на постачання електричної енергії для ліцензіатів з постачання електричної енергії за тарифом, що забезпечує повну оплату електричної енергії...» У перекладі з бюрократичного на нормальний, цей абзац, що значиться у вказаному розпорядженні під номером 12, означає не що інше, як згоду українського уряду на підвищення тарифів на електроенергію. Чому ж сьогодні, після раунду ще не закiнчених переговорів із Світовим банком у С. Сташевського це питання вже категорично «не стоїть»?

Разом з тим у вказаному розпорядженні дається ще й найсуворіша вказівка електропостачальним компаніям забезпечити стовідсоткову оплату купленої ними електроенергії. Для цього Кабмін урочисто підтверджував (у тому ж розпорядженні), що у цих компаній «відсутні обмеження права відключення» споживачів, у зв’язку з чим вони (компанії) «мають право припиняти постачання електричної енергії всім споживачам, які своєчасно не розраховуються...». Але С.Сташевський, відповідаючи на запитання одного з депутатів, повідомив, що на нещодавній селекторній нараді ним дана «оцінка тим ганебним явищам (при відключенні неплатників. — Авт. ), котрі мають місце». Щоправда, при цьому міністр роз’яснив, що треба працювати з кожним конкретним споживачем і не відключати тих, хто платить, але не розповів, чому відповідний нюанс був опущений у цитованому вище розпорядженні.

За підсумками обговорення депутати-комуністи запропонували визнати роботу уряду з підготовки ПЕК до зими незадовільною, а профільний комітет парламенту — недостатньою. Рішення буде прийняте у четвер.

Лідер фракції СДПУ(о) в парламенті Олександр Зінченко сказав «Дню», що рішення Верховної Ради виходитиме із загальної негативної оцінки підготовки до зими і з того, що Мінпаливенего повинно відповідати за такий стан справ. Загалом динаміка підготовки краща, ніж у попередні роки, і є позитивні явища: скажімо, вперше за останні роки виплачені гроші за регресними позовами шахтарів. Хоч до системного, комплексного розв’язання питань підготовки до зими, на думку народного депутата, уряд ще не підійшов. Як сказав депутат, «формула — зима прийшла несподівано — у нашій країні ще працює».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: