Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Третя відмінність

Євген ГОЛОВАХА: Меншість повинна захищатись
20 квітня, 2012 - 00:00
ФОТО УНІАН

Учора в Київському суді Харкова стартував новий процес над екс-прем’єром Юлією Тимошенко. Цього разу справа розглядається про економічні злочини, які Тимошенко нібито вчинила на час перебування керівником ЄЕСУ.

І вже з першого дня процесу можна сміливо стверджувати, що повторюється «киреївський сценарій». Електронна система знову вибрала молодого суддю, який цілеспрямовано відхиляє клопотання захисту. Як уже повідомлялося, Костянтину Садовському 36 років. Це його перший резонансний процес. Раніше він перераховував пенсії дітям війни і карав викрадачів мобілок.

Так само, як і в Києві, під будівлею суду рано-вранці почався подвійний мітинг, на який вийшли прибічники і супротивники в’язня №1. За інформацією правоохоронців, на нього зібралось близько 5000 осіб. Але перед обідом учасники мітингу почали розходитися.

— Мене здивувало ось що, — ділиться своїми враженнями бютівець Остап Семерак. — Підходили люди, які просто йшли повз, на роботу, і говорили: «Нам все одно, що Юля, що не Юля. Але донецька влада вже дістала!». Уявляєте — в Харкові, там, де люди голосували за Партію регіонів, підходять люди і висловлюють антирегіональні настрої. Дуже цікавий сигнал!

Утім, є й кілька відмінностей. Перша: в Печерському суді на ніч заганяли студентів, щоб ті займали місця. Тепер замість студентів загнали 30 депутатів від Партії регіонів.

Друга відмінність — це, звичайно ж, тапчан. «Ми зняли місце для обвинувачених — там стоїть широкий тапчан, на якому можна лежати, і ще дерев’яна лава зі спинкою. Тобто вони мають намір притягнути Тимошенко до суду, забезпечивши їй лежаче місце», — розповів журналістам Сергій Власенко.

І нарешті, третя відмінність стосується не самого процесу, а ставлення до нього. Маріонеткова Феміда стала, мабуть, головним ньюсмейкером нашого часу. Новини про судові розгляди сиплються, як з рогу достатку. А людина до всього звикає. Навіть до судового беззаконня. Мабуть, в суспільній свідомості вже укоренилася думка, що Тимошенко сидітиме. І вийде нескоро. Принаймні до закінчення терміну президентських повноважень Віктора Януковича.

Утім, соціолог Євгеній Головаха переконаний, що справа не в «звиканні». Усе це показник нерозвиненості українського громадянського суспільства. «Сьогодні ми спостерігаємо пасивність і небажання бути відповідальними за свій вибір. Треба захищати свою позицію! Зокрема захищати того, за кого голосували. Де ті мільйони виборців, які голосували за Тимошенко? Ось якби вийшли сотні, десятки тисяч — це була б інша розмова. Меншість повинна захищатися».

Показово, що цю тезу повторюють і багато регіоналів. Мовляв, ось якби вийшли люди, був би зовсім інший сценарій. Отже, справа не лише у вибірковому правосудді та в репресіях, а й у нашій байдужості.

ДО РЕЧІ

Колишній прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко переживає особливий стрес, вона відчуває більше страху, ніж звичайний в’язень, вважає директор берлінської лікарні «Шаріте», професор неврології Карл Макс Айнхойпль. Про це він заявив, давши інтерв’ю «Российской газете». Він підкреслив, що дані про стан хворого, зокрема Ю. Тимошенко, не підлягають розголошуванню. «Звичайно, я обстежував пані Тимошенко безпосередньо у в’язниці. Знаю, що постійно ведуться дискусії про те, чи справді екс-прем’єр хвора. Можу вам сказати з усією впевненістю: вона хвора. У неї хребетна грижа, яка викликає сильний біль. Вона майже не може ходити і змушена постійно лежати», — зауважив К. Айнхойпль.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: