Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна пропонує НАТО нові нюанси співпраці

26 квітня, 2001 - 00:00

Є. Марчук, презентуючи програму, висловив переконання, що досвід, який був здобутий в ході імплементації аналогічного документу до 2001 року, допоміг РНБОУ у стислі строки підготувати новий, більш якісний документ. Саме на цьому досвіді базується також й ухвалена Президентом України Державна програма реформування та розвитку Збройних сил України на період до 2005 року.

Секретар РНБОУ зазначив, що за час, який минув від моменту затвердження попередньої програми, всередині Північноатлантичного Альянсу відбулись серйозні зрушення. Суттєвих змін зазнала Стратегічна концепція НАТО, особливо у тій частині, яка стосується України. Тому підготовка нової програми співробітництва з НАТО на 2001—2004 роки відзначилась глибоким опрацюванням вітчизняного й закордонного досвіду та концентрацією на окремих найбільш перспективних напрямах двосторонньої взаємодії.

Незмінними залишились ключові пріоритети такої співпраці. Серед них секретар СНБОУ виділив курс на інтеграцію до європейських і євроатлантичних структур. «Розвиваючи співробітництво з НАТО, Україна прагне, насамперед, зміцнити національну безпеку, запобігти виникненню нових загроз стабільності й безпеці на європейському континенті, а також використати допомогу держав-членів Альянсу у реформуванні оборонної та інших пов’язаних з нею сфер», — зазначив він.

Говорячи про цілі програми співробітництва України НАТО Є. Марчук наголосив, що вона має забезпечити максимально повне та якісне виконання Хартії про особливе партнерство між Україною й НАТО, розширити двостороннє співробітництво нашої держави з країнами- членами і партнерами Альянсу. А також, що вона розроблена на основі відповідних положень Конституції, основних напрямів зовнішньої політики, Воєнної доктрини та Концепції національної безпеки України. Окремо секретар СНБОУ зазначив, що фінансування цієї програми здійснюватиметься з Державного бюджету України за рахунок коштів, визначених для центральних органів виконавчої влади та державних установ, які залучені до співпраці з Альянсом.

На думку Є. Марчука, важливою перевагою нової програми є те, що ключова роль у координації й здійсненні контролю за її реалізацією залишається за Радою національної безпеки і оборони України та Державною міжвідомчою комісією з питань співробітництва України з НАТО. Така організація двосторонньої співпраці, переконаний він, довела свою ефективність.

Євген Марчук також наголосив, що за пропозиціями міністерств, відомств і установ України до тексту програми увійшли положення, які найбільшою мірою враховують сьогоднішні пріоритети нашої держави щодо розвитку різних напрямів співпраці з Альянсом. Крім того, у цьому документі більш чітко виписаний механізм відповідальності центральних органів виконавчої влади за виконання програми: за кожним напрямом співпраці закріплено відповідальне міністерство або відомство.

Є. Марчук звернув увагу на те, що нова Державна програма, подібно до попередньої, спрямовує органи виконавчої влади нашої держави на поглиблення співпраці з НАТО не тільки у політичній і воєнній сферах, але й у невійськових галузях, таких як наука й технології, охорона д овкілля, цивільне планування при надзвичайних ситуаціях, спільна боротьба з розповсюдженням зброї масового знищення, міжнародним тероризмом, організованою злочинністю та нелегальним обігом наркотиків, інформаційні технології, дослідження космічного простору і інші.

Крім того, зазначив секретар СНБОУ, в програмі з’явилися принципово нові положення, які відрізнятимуть її від попередньої. Суттєвих змін зазнали розділи, присвячені співробітництву у політичній сфері та невійськових галузях (співпраця з НАТО неурядових організацій України, парламентський вимір співробітництва, підготовка військових та цивільних кадрів, розвиток можливостей для використання Яворівського полігону як Навчального центру для миротворчих сил). Марчук відзначив наявність в програмі розділу щодо удосконалення правової бази співробітництва з Північноатлантичним Альянсом. Його мета — створити надійне нормативне підгрунтя для процесу встановлення та розвитку відносин центральних органів виконавчої влади і державних установ України з відповідними структурами НАТО. На думку Є. Марчука, більший наголос на інформаційному забезпеченні співробітництва, зроблений у програмі, сприятиме не тільки поширенню матеріалів про співробітництво України з Альянсом, але й поглибленню обопільної обізнаності та формуванню в українському суспільстві неупередженого ставлення до діяльності НАТО. Значне місце в програмі, проінформував секретар СНБОУ, приділяється заходам співробітництва в галузі цивільно- військових відносин та військової реформи. Зокрема, передбачається суттєво активізувати діяльність української сторони в рамках Спільної робочої групи Україна—НАТО з питань воєнної реформи, в тому числі й на високому рівні, робота якої віднині буде спрямована на сприяння реалізації пріоритетних заходів Державної програми реформування та розвитку Збройних сил України на період до 2005 року.

Особливої уваги, на думку Є. Марчука, заслуговує поява у програмі нового інституту — національних координаторів співробітництва з НАТО в окремих сферах співпраці. Це, на його думку, підвищить ефективність координації діяльності з реалізації заходів окремих напрямкiв співробітництва з Альянсом та забезпечить узгодженість дій при виконанні відповідних розділів програми.

Підсумовуючи викладене, секретар СНБОУ наголосив, що презентована програма співробітництва суттєво розширить можливості для реалізації основних завдань, визначених Хартією про особливе партнерство, надасть нового імпульсу подальшій співпраці з Альянсом.

Інф. «Дня»
Газета: