Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вашингтон тепер краще розумітиме складність ситуації в Україні,

вважає Джон Пернелл, представник Держдепу США
16 березня, 2001 - 00:00


Заступник спеціального радника держсекретаря США у справах нових незалежних держав Джон Пернелл вважає, що візит очолюваної ним делегації до Києва збагатив його розумінням складності української ситуації. Фундаментальні основи американської політики щодо України, за його словами, залишаються незмінними. У той же час в його вельми дипломатичних відповідях на запитання «Дня» відчувалися й досить жорсткі нотки — наприклад, наполегливі поради дотримуватися демократичності внутрішнього процесу, владнати проблеми з піратськими копіями, поліпшити інвестиційний клімат.

— Після останніх заяв представників Держдепартаменту США багато хто в Україні зробив висновок, що політика нової адміністрації США щодо України стає більш жорсткою. Чи це відповідає дійсності?

— Одна з причин візиту нашої делегації до Києва саме в цей час — це наміри обговорити з українцями погляди нової адміністрації. І суть цього послання — в тому, що фундаментальні засади ставлення Сполучених Штатів до України залишаються без змін. Я маю на увазі, що політика Сполучених Штатів продовжує базуватися на підтримці вільної, демократичної, процвітаючої України. Процвітання України має базуватися на справжніх економічних реформах, що з часом призведуть до справжнього економічного процвітання.

— Чи можна між тим говорити, що попри збереження фундаментальних засад у політиці нової адміністрації щодо України можуть бути зміни в якихось нюансах?

— Виклики, які стоять перед обома країнами в двосторонніх стосунках — у тому, щоб підтримати темпи економічних реформ. Тому що наша здатність працювати з Україною, допомагати їй у конкретних речах прямо залежить від поступу реформ в Україні. Я думаю, що саме це буде принциповим моментом, який визначатиме, наскільки ми зможемо допомогти Україні у вирішенні практичних завдань, які перед нею стоять. Ми сподіваємося, що зможемо продовжити цю роботу й досягти успіху.

— За якими критеріями можна буде оцінити, що в Україні дійсно відбуваються зміни в напрямку побудови демократичної, ринкової держави?

— Критерії дуже ясні й зрозумілі, це — міжнародні стандарти. Ми говоримо про фундаметальні свободи — повагу до свободи висловлювань, зібрань, релігії, які є універсальними правами людини. Дуже важливим елементом є дотримання демократичності процесу. Дуже важливим елементом є повага до верховенства права. За час свого перебування тут я чув думки різних людей з цього приводу, вони мають різні погляди.

— Чи відповідає, на ваш погляд, сучасний розвиток ситуації в Україні цим критеріям?

— Немає сумніву в тому, що Україна зараз проходить через нелегкий, критичний момент. Я чув багато думок з цього приводу, і я поважаю всі точки зору.

— Чи завжди ви поділяли почуті вами думки?

— Це було б неможливим, тому що серед них були абсолютно взаємовиключні точки зору.

У кінцевому підсумку саме від українців залежатиме визначитися з тим, що було б відповіддю на це запитання. Важливо зазначити, що ті рішення, які приймаються зараз в Україні у контексті розвитку ситуації, матимуть велике значення для майбутнього.

Добре відомо, що Україна підтримує ті ж цінності, свободи, про які ми щойно говорили. Найбільшим випробуванням для неї може бути те, як вона переведе свої зобов’язання дотримуватися певного набору принципів у практичну площину. Це є викликом для будь-якої держави.

— Чи отримали ви якусь нову для вас інформацію під час візиту? Які рекомендації ви зробите в ході організації запланованих зустрічей міністра Зленка у Вашингтоні?

— Найважливішим для мене були можливості почути такий широкий спектр думок з перших вуст, взяти участь у діалозі з стратегічно мислячими людьми. Внаслідок цього я забираю з собою краще відчуття всієї складності ситуації в Україні. Звичайно, я перекажу ці враження людям у Вашингтоні. Я рекомендуватиму офіційним особам у Вашингтоні підходити до зустрічей із міністром Зленком як до можливості почути його думку, оцінку щодо розвитку України, як до можливості обговорити це в контексті тих спільних цінностей, які поділяють Київ та Вашингтон, і визначити на основі цих цінностей, які можна вжити дії, що матимуть великий вплив на майбутнє.

— Чи могли б ви вказати, які проблеми у двосторонніх відносинах залишаються нерозв’язаними або розв’язаними не до кінця?

— Деякі з тих проблем, в яких нам ще належить прийти до спільного знаменника, — це практичні проблеми, які лежать в економічній площині. Останній приклад — це питання права на інтелектуальну власність. Ця проблема має багато аспектів, найбільш відомий з них — виробництво нелегальних копій компакт- дисків та фільмів.

Торговий представник США зовсім недавно визначив Україну як «пріоритетну зарубіжну країну». На жаль, це може означати запровадження в перспективі торгових санкцій проти України. І саме через те, що Україна довгий час не в стані розв’язати питання порушень прав інтелектуальної власності.

— Які ще проблеми можуть погіршити українсько- американські стосунки?

— Питань ще існує багато, і вони є відомими. Наприклад, потрібно працювати над поліпшенням інвестиційного клімату. І не тільки для того, щоб тут могли працювати американські інвестори, але й щоб процвітав український бізнес.

— А чи може призвести до погіршення відносин розвиток внутрішньої української ситуації?

— Завжди важко робити припущення. Я розумію, що ви маєте на увазі нинішню політичну кризу в Україні. Це — питання, з яким повинні впоратися самі українці. Наша позиція була дуже чіткою з самого початку. Ми завжди висловлювалися за ретельне й прозоре розслідування справи зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. І ми неодноразово наголошували на основних принципах, які повинні забезпечити цей процес, — повага до загальних прав людини, до свободи висловлювань, до ЗМІ, до верховенства права. Якщо ці елементи завжди залишатимуться в центрі уваги, я думаю, що самі українці зможуть успішно розв’язати цю ситуацію.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: