Буквально тиждень тому ми жахалися з брутального і грубого розгону демонстрації в Мінську, обурювалися арештами опозиційних лідерів. Здавалося, у нас нічого подібного бути не може. Справді, нам поки що далеко до Росії та Білорусі, де переслідують за інакомислення і зникають люди, але останні події красномовно засвідчують: ми до цього нестримно наближаємося.
Вони дуже вдало обрали час. Новий рік, Різдво... Усі в передсвяткових клопотах. Україна, та й увесь цивілізований світ дещо випали з політичного контексту, закрилися на канікули політичні ток-шоу. І тут репресивний бульдозер узявся за роботу...
Учора Печерський суд ухвалив рішення залишити екс-міністра МВС під вартою строком на два місяці. Луценка заарештовано.
Але почнімо по черзі. Сам процес затримання шокує та викликає багато запитань. Чому знадобилося 11 (!) штиків «Альфи»? Чому в неділю? Чому чекали, коли «клієнт» вийде погуляти з собакою? У чому суспільна небезпека Луценка?
До вечора неділі з’ясувалося: річ не в боротьбі з корупцією — Луценка взяли в «діоксиновій справі»! З абсурдним обѓрунтуванням: нібито він може продовжувати здійснювати інкриміновані йому посадові злочини (Луценко вже давно не міністр) і нести небезпеку для суспільства.
Сам Луценко через адвоката передав у ЗМІ: «Вітаю Віктора Андрійовича Ющенка з тим, що на шостий рік розслідування справи щодо його отруєння нарешті з’явився затриманий».
Буквально за годину інтернет-співтовариство відгукнулося на цю новину анекдотом. «Юрія Луценка затримали у справі про отруєння Віктора Ющенка. Джерело в Партії регіонів повідомляє, що найближчим часом очікуються арешти: В’ячеслава Чорновола — за вбивство Георгія Гонгадзе, Слави Стецька — за фактом смерті Віктора Чорномирдіна і баби Параски — за підозрою в поробленні на зло вертольоту Януковича».
«Це показова прочуханка, тиск на опозицію, аби залякати людей, аби вони боялися бути в опозиції. Їм же неважливо, за яким приводом затримувати, вони шукають будь-яку зачіпку», — зауважив Олесь Доній біля головного слідчого управління ГПУ, куди прибув одразу ж із зали суду.
На пікет під ГПУ прийшло небагато людей — осіб зо 50. Із депутатів у числі перших з’явився бютівець Андрій Павловський.
— У них немає гальм. Вони готові йти на будь-які репресії проти людей, які думають не так, як вони. По-іншому бачать розвиток країни. В’ячеслава Чорновола, Степана Хмару, Левка Лук’яненка КДБ брало не за політичними статтями, а за кримінальними. Тут та ж сама ситуація.
— Як ви вважаєте, яка реальна причина його арешту? Може, помста за Колеснікова?
— Я в неділю був на «5 каналі». І мені депутати-регіонали прямо казали, що Луценко дуже багато виступав на ефірах, на телеканалах, критикував владу... І це сильно дратувало. Я не виключаю, що це спроба прибрати його з виборчого процесу.
У натовпі кореспондентка «Дня» помітила також голову Комітету виборців України Олександра Черненка.
— Я прийшов сюди тому, що повертаються часи, коли можуть прийти вночі, відкрити двері й «забрати». Ніхто від цього не застрахований.
— Риторичне запитання: по кому подзвін? Як ви вважаєте, хто наступний?
— Подзвін по нас.
Насправді Олександр Турчинов та Юлія Тимошенко теж ходять у небезпечній близькості від слідчого ізолятора. Ще місяць тому ходіння Тимошенко й Турчинова на допити до ГПУ сприймалися як свого роду незагрозливе шоу. Мовляв, полякають і відпустять. Як свідчить досвід Юрія Луценка, все набагато серйозніше.
І ще один штрих: у неділю в інтерв’ю ТСН Віктор Янукович назвав криваву бійку у Верховній Раді «невеликим перекосом у дискусії». Але ризикнемо припустити, що в нас, скоріше, «влада з перекосом». І це багато що пояснює — побоїще в парламенті, неадекватні арешти і кримінальні справи.
ПРЯМИМ ТЕКСТОМ
Офіційна заява БЮТ:
— Влада, яка відверто ставиться до народу лише як до будівельного сміття в процесі побудови «нової України» для Януковича та його сім’ї, хоче прибрати зі шляху всіх, хто заважає її фальшивим реформам. «Провину» Луценка посилює те, що в боротьбі за Україну колишній міністр став пліч-о-пліч з Юлією Тимошенко.
Офіційна заява НУ-НС:
— Кидаючи до в’язниці публічну людину і не даючи жодних зрозумілих пояснень, влада демонструє лише одне — те, що вона почала зачистку політичного простору від опозиційних сил та політиків і взяла курс на поліцейську монополію.
ОФIЦIЙНА ЗАЯВА ГЕНПРОКУРАТУРИ
Звинувачений екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко не з’явився до слідчого, чим грубо порушив вимоги, передбачені підпискою про невиїзд. Луценку та його колишньому водієві Леоніду Приступлюку 13 грудня було пред’явлено остаточне обвинувачення в розкраданні державного майна в особливо великих розмірах на суму 360 тис. грн., а також у перевищенні службових повноважень і використанні підроблених документів.
Крім того, проти Луценка порушена ще одна справа — за ч. 3 ст. 364 КК (зловживання владою або службовими повноваженнями, вчинене працівником правоохоронного органу).