Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

З’їзд великих перемін

8 листопада, 2002 - 00:00

Таємничість стала невід’ємним атрибутом підготовки з’їзду. Усі плани тримаються в абсолютній секретності, що віддавна є нормою подібних заходів у країні. Варто згадати, що 25 років тому світ дізнався про XI з’їзд КПК тільки після того як він уже проминув. Є припущення, що на зміну нинішньому 76-річному голові КНР Цзян Цземіню прийде його заступник, 59-р ічний Ху Цзиньтао, якого вважають представником нового покоління лідерів у Китаї. Не виключають також, що керманичем може стати 63-річний начальник канцелярії ЦК КПК Цзян Цзихун. Проте сюрпризи на комуністичному зібранні в Китаї, як очікується, не завершаться лише зміною лідерів. Найбільше ж усіх зараз цікавить питання, чи спроможеться залишити повністю політичне життя Цзян Цземінь. Є думки, що він волітиме й надалі впливати на прийняття найважливіших рішень, а тому залишить за собою посаду голови Центрального військового комітету. У такий спосіб він може повторити шлях свого попередника Сяопіна. Той, до речі, в останні роки свого життя був почесним головою Всекитайської асоціації бриджу. При цьому всі знали, хто реально вирішує в країні найскладніші питання.

На цьому ж з’їзді дебатуватиметься внесення суттєвої поправки до положення Конституції країни про те, що «Компартія Китаю — виразник робітничого класу. Її основне завдання — втілювати комуністичну соціальну систему» з тим, щоб до партії могли вступати і китайські бізнесмени. Окрім того, на з’їзді можуть увіковічнити ім’я Цземіня, прийнявши до програми КПК як основоположну його теорію «трьох представництв». На ділі вона означає зростаючу для партії необхідність пристосовуватися як до змін у світі, так і до змінюваності соціально- економічних реалій китайського суспільства.

Аналітики твердять, що зміни на цьому з’їзді — це великий і тривалий початок. Ходять чутки, що з часом Китайська Компартія буде змушена навіть змінити свою назву. Чи може вважатися комуністичною країна, в якій поряд зі Сполученими Штатами проживає найбільша кількість у світі багатіїв і де від 50 до 70% внутрішнього валового продукту виробляє приватний сектор?

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: