Голова Секретаріату Президента, його заступник Роман Безсмертний, п’ять депутатів-членів фракції НУ-НС і пара-трійка губернаторів. Усі вони пішли не по-англійському. Наостанок тепер уже екс-партійці, голосно грюкнувши дверима, не змогли відмовити собі в задоволенні висловити «фе» керівництву НСНУ в особі В’ячеслава Кириленка.
Витримавши невелику паузу, пан Кириленко заявив, що, по-перше, «Наша Україна» була, є й буде партією, на яку в будь-яку секунду може спиратися її почесний Президент Віктор Ющенко, по-друге, партійне бродіння не вплине на стабільність коаліції в Раді.
Потрібно зазначити, що тривалий час Віктор Андрійович взагалі уникав коментарів про ситуацію всередині «помаранчевого» партійного табору. Незабаром, щоправда, духовний наставник НСНУ перервав мовчання і заявив журналістам, що, мовляв, усі біди НСНУ полягають у їхній нібито пасивній ролі на шляху створення єдиної партії на базі блоку НУ-НС. Показово, що активних розмов про ймовірність створення нового проекту «під Президента» на базі існуючої, однак маловідомої партії «Велика Україна», глава держави не почав. Тим часом посилання й очікування гаранта, схоже, чітко уловив лідер НСНУ В’ячеслав Кириленко. Минулими вихідними, коли під яскраві спалахи фотокамер опозиціонери від Партії регіонів виступали на черговому з’їзді депутатів усіх рівнів у Сєверодонецьку, керівництво НСНУ в закритому режимі зібралося в приміщенні ЗАТ «Київпроект» на засідання Політради. На цьому заході, що тривав п’ять годин поспіль, було прийнято рішення про початок процедури об’єднання партій-учасниць блоку НУ-НС під єдиний партійний дах. Більше того, В’ячеслав Кириленко запевняє: процес пройде швидко, за два місяці. За його словами, об’єднання почнеться відразу після того, як парламент внесе зміни в Закон «Про політичні партії».
Рішення Політради НУ-НС про необхідність злиття всіх партій блоку в єдине ціле супроводжувалося поширенням серед учасників заходу проекту статуту майбутньої партії, де, як стало відомо «Дню», збережуться слова «Наша Україна». Ще один кадровий плід засідання Політради — президентського племінника Ярослава Ющенка обрали заступником голови НСНУ. А ось екс- нашоукраїнців не зачіпали, питання про їхнє виключення з фракції (про що заявляли раніше) не підіймали — вони залишаться народними депутатами, якщо працюватимуть на користь коаліції.
Чи реально довести до логічного завершення процес створення єдиної партії і чи закінчаться разом із цим процесом «сепаратистські» настрої в «Нашій Україні», що яскраво виявилися в лютому поточного року? На ці та інші запитання — в інтерв’ю «Дню» відповіла народний депутат від фракції НУ-НС, член Політради НСНУ Ольга Герасим’юк.
— Пані Ольго, розкажіть, якою була атмосфера на засіданні Політради НСНУ?
— Необхідно насамперед сказати, що партійців зібрала не тривога, мовляв, щось розвалюється, а бажання будувати партію далі. Нагадаю, що нове керівництво партії фактично очолило партію 31 березня минулого року. Тобто, якщо полічити, то не минуло й року як це трапилося. До речі, потрібно пам’ятати й про те, що прихід В’ячеслава Анатолійовича (голова НСНУ) і нового керівництва партії припав на початок передвиборної, а потім і виборчої кампанії, оскільки були дострокові вибори. Під час тих поїздок Україною В’ячеслав Кириленко зазначав, що ми в майбутньому створимо єдину демократичну партію. Разом із тим він говорив і про те, що квапливість у цій справі не виправдана, оскільки можна поспішити і щось проголосити, але питання в тому, чи буде це життєздатним?
Для створення єдиної партії необхідно пройти певну процедуру. Процедура — це зокрема і внесення змін у Закон «Про політичні партії». Це питання на сьогодні ще не могло бути затверджене, оскільки, як ви знаєте, парламент все ще не працює. Тому всі розмови про те, що з процесом створення єдиної партії ніби не поспішали в «Нашій Україні» і взагалі в нашому блоці, пусті, надумані і це абсолютно не може бути причиною виходу з партії тих людей, які про це сказали. Зрештою, істинну причину виходу ніхто з них так і не зміг розтлумачити виборцям. А людей цікавить справжня причина, а не заяви, що керівництво нібито загубило зв’язок із партійними організаціями, що знову-таки ніби гальмується процес створення єдиної партії тощо. Але все це слова, а, зокрема, на мій погляд, — слова, що відверто порушують всю структуру ідеологічної спрямованості нашої політичної сили. Мені здається, подібні заяви шкодять міцності наших лав, а також не відповідають тому, що говорить Президент.
— Наприклад?
— Наприклад, у заяві пана Бондаря — одного з губернаторів, який заявив про свій майбутній вихід із партії (оскільки він ще не вийшов), сказано, що людям набридло вже займатися питаннями мови, НАТО, тощо, і в зв’язку з цим необхідно створити інший проект, який займатиметься іншими, важливішими речами. Це, знаєте, мені нагадує ті часи, коли говорили, що спочатку потрібна ковбаса, а потім усе інше. Мені здається, що коли людина каже про свій вихід із партії, до речі, партії Президента Ющенка, і каже, що проект повинен захищати зовсім не ті ідеали, які проголошує Президент, то в мене виникає запитання: який проект вони в майбутньому планують створювати, якщо він проголошує антипрезидентські лозунги?
— Як ви вважаєте, через два місяці в процесі створення єдиної пропрезидентської партії на базі партій-учасниць блоку НУ-НС реально поставити крапку? Не секрет, що деякі лідери партій, наприклад, НРУ — пан Тарасюк і УНП — Юрій Костенко, раніше не аплодували ідеї саморозпуску і вливання в єдину партію.
— Необхідно уточнити, що створення єдиної партії відбудеться не протягом двох місяців, а в період двох місяців після прийняття поправок до Закону «Про політичні партії». Це, як мені здається, абсолютно реальні речі. Тим більше, що цей законопроект підписаний усіма головами партій, що входять у блок «Наша Україна — Народна самооборона». Ось у мене зараз у руках законопроект, який вноситься, цитую, Зваричем, Кармазіним, Каськівим, Катеринчуком, Кириленком, Костенком, Матвієнко, Стретовичем, Тарасюком. Таким чином, після того, як цей законопроект буде проголосований, почнеться цей процес. Про те, що Народний Рух виявив свою тверду згоду, зокрема, і вустами Тарасюка, відомо. Відомо також і про те, що партія «Собор» — найстарша партія в нашому блоці також йде на об’єднання. І, до речі, пропонується, щоб дата реєстрації нової партії обчислювалася за датою реєстрації найстаршої партії, яка зливається в єдину політичну силу. З представниками партії «Собор» уже проведені відповідні переговори й досягнуто згоди. Разом із тим виявляються різні сумніви, мовляв, чи всі дійсно підуть на таке об’єднання? Але нам не стільки важливо, щоб об’єдналися всі дев’ять партій, а важливо, щоб об’єдналися ті, хто на це піде свідомо, для того, щоб створити сильну партію об’єднаних демократичних сил.
— На вашу думку, може трапитися так, що ця Політрада, де було чітко заявлено про курс на будування єдиної партії, змінить позицію тих, кого преса називає «відщепенцями»?
— Я їх так не називатиму, і взагалі — ніяк не називатиму. Вони мають право на своє рішення, яке, судячи з усього, має свої прагматичні цілі, абсолютно відмінні від тез в озвучених ними заявах. Звичайно ж, губернатори перебувають під тиском і тому повинні для себе вирішити, як їм бути. Бути, як Аваков, який сказав, що він залишається в «Нашій Україні» й будуватиме нову партію. Або як, наприклад, Бондар, який написав дуже довгу заяву, де наговорив багато абсолютно несумісних із політикою пропрезидентських сил речей. Або ось, наприклад, є позиція рівненського губернатора, який заявив, що за ним стоять люди, і йому необхідно це враховувати... Я не стала уточнювати, псувати йому настрій і запитувати, яких людей він має на увазі: чиновників чи виборців? Тому необхідно, щоб ці люди в умовах великого тиску могли ухвалити гідне рішення. До речі, Віра Іванівна Ульянченко, яка також озвучила заяву, близьку до виходу з партії, виступила на Політраді й сказала, що нікуди з «Нашої України» не піде, оскільки вона з самого початку пов’язана з історією цієї політичної сили. Але при цьому вона висловила низку критичних зауважень. До речі, критичні зауваження були сприйняті абсолютно нормально, і серед них було багато таких, до яких варто прислухатися, зокрема, щодо роботи партійної структури. Не треба забувати, що процес оновлення в «Нашій Україні» стартував разом із початком виборів, тому необхідно врахувати і об’єктивні обставини, які призвели до того, що цей процес не став таким ідеальним, як комусь хотілося.
Потрібно зазначити й те, що є багато людей, які бажають працювати й будувати партію. У нас, до речі, розроблена концепція партійного навчання, яку давно чекають наші регіональні партійні осередки. В нашу партію вступають люди... Я ось приїхала з Полтави, перед цим була на Чернігівщині й можу про це впевнено заявляти. А всі говорять тільки про тих людей, які вийшли з партії. До речі, Роман Безсмертний досі так і не подав заяву про вихід, хоч про вихід він заявив. Словом, нам назвали кілька імен людей, які вийшли з партії, що, напевно, повинні були бути знаковими, однак не сказали про те, що люди в низинних партійних структурах працюють, і про те, що нові люди активно поповнюють лави партії. На Політраді вступив у партію Євген Гірник — відома всім фігура.
— А як ви вважаєте, якщо процес створення єдиної партії на базі партій-учасниць блоку НУ-НС завершиться оперативно та успішно, створення нового проекту «під Президента», про що останнім часом часто пишуть і говорять, буде зупинене?
— Відверто кажучи, я не бачу сьогодні необхідності в такому новому проекті «під Ющенка». Я їжджу Україною і чую від людей, що цей проект не матиме підтримки, до нього немає довіри як до партії Майдану. А якщо в нас і є недоліки, а вони є в усіх, хто живе, то, щонайменше, «Наша Україна» демократична настільки, що вона про себе говорить, а всі процеси, які відбуваються всередині партії, гучні ще й тому, що партія демократична і вона дискутує, не приховуючи ці речі від суспільства. Ми транспарентні і саме тому про нашу партію відомо стільки, скільки невідомо ні про яку іншу політичну силу. Тому до цього необхідно ставитися з повагою, і я впевнена, що ми абсолютно нічим не розчарували наших виборців. Усі, хто спостерігає за нашою позицією, не може нас докорити в зворотному — в тому, що ми хоч на йоту відступили від обіцянок, які ми разом із Президентом дали людям. Створювати якийсь альтернативний проект «під Президента»? Це, як мені здається, тільки зашкодить Віктору Андрійовичу, і в цілому я не бачу в цьому перспективи. Суботнє засідання Президії продемонструвало, що ми на правильному шляху. Це дійсно було дуже важливе засідання, туди приїхали навіть делегації з областей, які не були запрошені, оскільки Політрада, як відомо, має затверджений склад. Однак вони приїхали за власним бажанням. Приїхали поговорити про те, як далі будувати партію, а не про те, розійтися нам чи ні. Це навіть смішно звучить.
— Іншими словами, «Наша Україна», як і раніше, — надійна опора Президента, а розмови, що це не так — тільки розмови.
— Так, і це очевидно. Знаєте, «Наша Україна» — практично єдина політична сила, що послідовно виконує виборчі зобов’язання, а також зобов’язання, що прописані в коаліційній угоді. І наша політична сила наполягає на тому, щоб усі партнери також дотримувалися прийнятих зобов’язань.
Якщо говорити про створення альтернативного проекту, питається, навіщо це, адже сьогодні тільки «Наша Україна» стоїть на захисті того шляху створення Конституції, який пропонує Президент. До речі, в суботу ми проголосували заяву Політради про те, що Конституція повинна бути затверджена на всенародному референдумі, що відповідає рішенню Конституційного Суду (жовтень 2005 року). У рішенні КС зазначається, що народ як носій суверенітету і єдине джерело влади, може реалізувати своє право визначати конституційний лад в Україні шляхом прийняття Конституції на всеукраїнському референдумі. Тільки наша політична сила послідовно на цьому стоїть. Сьогодні творці нового політичного проекту зазначають про необхідність об’єднання з іншими політичними силами, які не розділяють цінностей, з якими ми створили демократичну коаліцію, — отже, вони не розділяють цього шляху. Як у такому випадку вони планують виконувати те, до чого прагне Президент?