Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Передвиборні технології в Криму: провокації, шантаж, рукоприкладство...

16 березня, 2002 - 00:00

У Криму практично в кожному окрузі по виборах як до Верховної Ради України, так і до Верховної Ради Криму зареєстровано по 10 — 15 кандидатів. Пройде один. А на що сподіваються інші 14? На помилку, везіння, нерозбірливість виборців? Скільки народних грошей можна було б зекономити, якби явно непрохідні кандидати не мали ілюзій щодо свого обрання! Тим більше незрозуміло, на що сподіваються ті, хто сьогодні вважає, що одних обіцянок створити райське життя недостатньо, і на додаток до них організовує провокації, шантаж і побиття невинних людей?

У Сімферополі одразу біля дверей своєї квартири побито 72-літнього Олега Короткова, «провина» якого полягала тільки в тому, що він є батьком Тетяни Можаєвої — помічника депутата Людмили Денисової. Це вже третій випадок нападу на родичів і активістів комітету «Прозора влада». Зі слів Олега Короткова, він підіймався до своєї квартири на 5-му поверсі 9-поверхового будинку, де проживає з дочкою та внуком, тільки хотів вставити ключ, як його гукнули двоє невідомих. «Я обернувся, і вони почали мене бити — по обличчю, по боках. Я впав, ударився». Злочинців налякали люди, які спускалися сходами. Олег Коротков підкреслив, що спроб проникнення до квартири не було, зняти з нього шкіряне пальто зловмисники також не намагалися.

Більше того, голові комітету «Прозора влада» Андрію Сенченку анонімне джерело повідомило по телефону про те, що «один із депутатів Верховної Ради АРК замовив злочинному угрупуванню «Башмаки» його вбивство». Прізвище депутата, зі слів Сенченка, називалося, і він повідомить його у спеціальній заяві правоохоронним органам. Згідно з інформацією Андрія Сенченка та інших членів комітету — Сергія Велижанського і Людмили Денисової, останнім часом невідомі «активно намагаються отримати дані про систему охорони членів комітету «Прозора влада» та їхні житла, про номери їхніх домашніх, мобільних і робочих телефонів, типи і марки машин, звичні маршрути пересування і обстановку під час руху. Андрій Сенченко стверджує, що усім членам комітету погрожують по телефону. При цьому «всі спроби отримати дані мають зворотну адресу, адже Сімферополь — місто маленьке», — говорить А. Сенченко.

Проте «процес пішов»: виборчком 25 округу ухвалив рішення видати все-таки підписні листи Леоніду Грачу-2, щоправда, з позначкою, що цей Грач раніше мав прізвище Папета. Сам же Леонід Грач- 1 б’є на сполох: цього разу він звернувся з проханням до омбудсмана Ніни Карпачової відновити його право балотуватися, тоді як група депутатів Верховної Ради Криму апелює до Верховного Суду України, а окремі депутати — до Генерального прокурора (колеги Леоніда Івановича по виборчому списку КПУ)

До речі, у середу і четвер у Криму перебував лідер Компартії Петро Симоненко. 13 березня в Феодосії на площі поблизу кінотеатру «Крим», а 14 березня — у Сімферополі на центральній площі відбулися мітинги з його участю. Протягом двох годин лідер українських комуністів агітував присутніх віддати свої голоси на майбутніх виборах «за справжніх захисників народу», — повідомляє Медіа-простір. «Сьогодні комуністам допомагає навіть Бог», — заявив Петро Симоненко, маючи на увазі перший номер Компартії у виборчому бюлетені. До приїзду головного комуніста України керівництво місцевої парторганізації підготувалося грунтовно: стовпи, стіни і фасади будинків за одну ніч було обклеєно відповідними плакатами і листівками. Але не забули і Леоніда Грача: на його підтримку біля музею Олександра Гріна було встановлено два намети і розгорнено транспаранти «Руки геть від Грача» і «Геть буржуазний суд». Намети на підтримку Грача встановлено також у Ялті, Євпаторії та Бахчисараї.

Зате лідер кримського «Яблука» Галина Романова демонтувала своє наметове містечко на Радянській площі Сімферополя, оскільки прокуратура прийняла до розгляду її заяву про неправомірні дії податкової інспекції, яка приписала їй майно декількох її повних тезок, котрі проживають у Криму.

Вже відома читачам член виборчкому Криму Антоніна Устинова та її колега Микола Торчинський провели прес-конференцію, на якій заявили, що документи, передані виборчкому, можуть у черговий раз загубитися чи виявитися сфальсифікованими. Ігноруючи той факт, що документи було вилучено у них під час обшуку, проведеного в рамках кримiнальної справи, вони заявили, що правоохоронні органи діяли незаконно. На знак протесту Устинова і Торчинський, як і раніше, не з’явилися на засідання виборчкому, паралізуючи його роботу. А голова Кримської регіональної організації партії «Демократичний союз» Дмитро Омельчук услід за своїм центральним керівництвом попросив прокуратуру Криму дати правову оцінку діям Івана Полякова — голови Виборчої комісії АРК. Він нагадав, що про неправомочне вилучення Антоніною Устиновою з сейфу Виборчкому Криму повного комплекту документів кандидатів у депутати кримського парламенту І. Поляков повідомив лише через декілька днів.

Причому, на думку Дмитра Омельчука, «одним Поляковим справа може не закінчитися», оскільки, очевидно, за час відсутності документів не одна Устинова задовольнила свою цікавість до них. Є відомості, що документи в розрізненому вигляді бачили в кабінетах керівників Верховної Ради. Можливо, саме для цього і було інсценоване їхнє «викрадення»…

Центральна виборча комісія України постановила використати на виборах депутатів Верховної Ради Криму україномовну форму бюлетеня. Про це Кримському агентству новин повідомив керівник наглядової ради Кримського центру незалежних політичних дослідників і журналістів Петро Вольвач, який отримав офіційну відповідь із Центрвиборчкому. Він повідомив, що в лютому КЦНПДЖ звернувся до Виборчкому Криму з проханням «задовольнити потреби всіх етнічних груп і затвердити двомовну (російсько-українську) форму виборчого бюлетеня». Однак Виборчком АРК «знехтував інтересами етнічних груп, для яких українська мова — рідна, і державним статусом української» та ухвалив рішення використати тільки російськомовний бюлетень, — повідомив Петро Вольвач. З його слів, після отримання негативної відповіді від голови Виборчкому АРК Івана Полякова, КНЦПДЖ звернувся до Центрвиборчкому України. «ЦВК України ухвалила рішення: якщо Виборчком Криму не хоче двомовних бюлетенів, то вони будуть однією мовою — українською», — повідомив Петро Вольвач.

А постійний представник Президента України в АРК Анатолій Корнійчук уже вдруге звертається до голови Верховної Ради автономії Леоніда Грача з проханням перерахувати зароблені А. Корнійчуком 3570 гривень Чернишевському дитячому будинку Раздольненського району. Його прес- служба повідомляє, що ці гроші недоотримані представником глави держави за два роки його депутатської діяльності. У грудні минулого року Анатолій Корнійчук звернувся до парламенту автономії з проханням перерахувати його зарплату на рахунок дитячого будинку, але досі не отримав жодної офіційної відповіді. Як повідомив Анатолій Корнійчук, бухгалтерія Верховної Ради пояснює це відсутністю грошей. Однак за даними Міністерства фінансів АРК за 2001 рік на компенсацію витрат за виконання депутатських обов’язків Верховній Раді автономії виділили 169,3 тисяч гривень, а усього на утримання Верховної Ради Криму тільки Міністерством фінансів у 2001 році перераховано 7 мільйонів 139,3 тисяч гривень.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: