Начебто все йде більш менш за планом. Рада проголосувала закон про вибори. Щоправда, у варіанті коаліції. Тепер у ньому передбачена обов’язкова явка 50% виборців. Коаліція явно розраховувала, що Президент цей закон ветує й почнеться новий етап парламентської тягомотини. Але, на загальне здивування, Віктор Ющенко цей закон оперативно підписав. І Рада виділила гроші на вибори.
Все якось втряслося в Генпрокуратурі. Генпрокурором знову став Олександр Медведько. Замість «донецького» Рената Кузьміна першим замом призначений Віктор Шемчук — людина, близька до Президента.
Опозиційні депутати таки «розпустилися» — добровільно відмовилися від своїх повноважень. Тепер Верховна Рада, в якій немає конституційної більшості в 300 голосів, нелегітимна. Щоправда, спікер Олександр Мороз учора знову почав було «мутити воду». Мовляв, необхідно перевірити, «наскільки юридично вірними» були кроки тих депутатів, які висловили бажання написати заяви про припинення своїх повноважень. Але, мабуть, уже й сам Олександр Олександрович змирився з тим, що дострокові вибори 30 вересня неминучі. (Учора він заявив, що Соцпартія піде на вибори самостійно.)
А організовувати дострокові вибори буде новий склад ЦВК — ще один пункт, де сторонам вдалося прийти до компромісу. Коаліція отримала вісім крісел, зате головою ЦВК призначений Володимир Шаповал, колишній представник Президента в КС. У новий склад ЦВК не ввійшли ні Ярослав Давидович, ні Марина Ставнійчук. Причому ще тиждень тому звучали прогнози, що Ставнійчук має хороші шанси зайняти крісло голови ЦВК. Так що її відсутність у складі нового виборчкому стала невеличкою сенсацією.
На думку лідера БЮТ Юлії Тимошенко, Ярослав Давидович та його заступник поплатилися за те, що не змогли організувати виборчий процес. «По суті, першим керівником ЦВК був Давидович, другим керівником — практично його правою рукою — була Ставнійчук, і ми побачили, як двічі дата, яка була призначена на вибори Президентом України, була зірвана саме Центральною виборчою комісією», — зазначила лідер БЮТ в ефірі телеканала «Інтер».
Ми запитали провідного українського політолога Володимира ФЕСЕНКА: чому все- таки Давидович і Ставнійчук не потрапили в новий склад ЦВК. І яких сюрпризів чекати від нового виборчкому?
— Гадаю, що Давидович і Ставнічук стали жертвою нинішньої політичної ситуації, де дуже велика взаємна недовіра одне до одного в конфліктуючих політичних сил. Де немає попиту на нейтральних, незаангажованих людей. Іде розподіл усіх державних чиновників, ключових державних інститутів, політиків, суспільних діячів, журналістів на свої—чужі. Якщо ти раптом не потрапиш у такий контрастний формат, то до тебе немає довіри. Ти починаєш випадати з «великої гри». Давидович і Ставнійчук стали жертвами такого підходу. Сьогодні не їхній час.
Вони дійсно не змогли організувати виборчий процес. Але тут не стільки їхня провина, скільки проблема тих обставин, в яких вони опинилися. Не в їхніх силах було вибити гроші на вибори... Ще одна проблема, коли частина членів ЦВК пішла на лікарняний — це також заблокувало прийняття рішень. До речі, цю тактику лікарняних може використати й новий склад ЦВК. Так що, хоч хто б був головою виборчкому, він може стати заручником будь-якого нового конфлікту.
На якийсь період часу такий паритетно-квотний принцип формування ЦВК може спрацювати — взаємний контроль, пошук узгоджених рішень. Але до певного часу. Рано чи пізно це може призвести до серйозних внутрішніх конфліктів.
Один такий конфлікт можна спрогнозувати. Якщо раптом спалахне новий вибух з’ясування відносин між Президентом і прем’єром, такий паритетний склад ЦВК (формальна більшість — у коаліції, а керівництво представлене людьми, близькими до Президента) може спровокувати взаємне блокування. Це, у принципі, сталося в Конституційному Суді, щось подібне може статися в складі Центрвиборчкому.
НОВИЙ СКЛАД ЦВК
Від коаліції були призначені:
Тамара Астахова — третейський суддя постійно діючого третейського суду при Юридичній компанії «Принцип», консультант комітету Верховного Суду України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, керуючий партнер Юридичної компанії А.В.H.
Юрій Данилевський — член ЦВК, працював у комісії під керівництвом Сергія Ківалова до 2004 року.
Юрій Донченко — член попереднього складу ЦВК, колишній член КПУ.
Тетяна Лукаш — сестра Олени Лукаш, заступника міністра Кабінету Міністрів.
Михайло Охендовський — член попереднього складу ЦВК.
Броніслав Райковський — член попереднього складу ЦВК, вибраний за квотою комуністів.
Олександр Чупахін — член попереднього складу ЦВК, вибраний за квотою Соціалістичної партії.
Олександр Шелестов — керівник юридичного департаменту Центрального апарату Партії регіонів.
Представники опозиції:
Ігор Жиденко — 127 й номер списку БЮТ на дострокових виборах у парламент.
Андрій Магера — член попереднього складу ЦВК, вибраний за квотою «Нашої України».
Анатолій Писаренко — член попереднього складу ЦВК.
Жанна Усенко-Чорна — член попереднього складу ЦВК, вибрана за квотою блоку «За єдину Україну».
Володимир Шаповал (голова ЦВК) — представник Президента в Конституційному Суді.
Юлія Швець — юрист штабу БЮТ. Дочка Віктора Швеця — одного iз наближеніших до Юлії Тимошенко юристів.
Валерій Шелудько — член попереднього складу ЦВК.