Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Я вам не скажу за всю Одесу...»

21 жовтня, 2004 - 00:00
«УСЯ ОДЕСА БУЛА В АФІШАХ...» / ФОТО АВТОРА

«День» продовжує серію публікацій про особливості виборчої кампанії в регіонах. Після Криму, Луганської, Харківської та Хмельницької областей на черзі Одещина.

Передвиборний процес в Одесі активізувався. Місто, яке протягом тривалого часу перебувало в стані політичної прострації, нарешті ожило та рушило на мітинги. Хто — за рознарядкою, хто — за велінням совісті, а більшість — просто з цікавості та бажання подивитися на кандидатів зблизька. Без телевізійних купюр і піарівського рихтування. Слід сказати, що до цього часу одностайною підтримкою одеситів не міг похвалитися жоден із лідерів президентських перегонів.

Причин цього кілька. Перша і, мабуть, найважливіша лежить у площині стійких стереотипів. На загальну думку політологів і аналітиків, образ Віктора Ющенка у свідомості одеситів тісно пов’язаний із націоналістичним рухом і процесом українізації. Ці ідеї ніколи не користувалися популярністю в багатонаціональній російськомовній Одесі. Хоча серед молоді та частини інтелігенції попит на Ющенка все ж присутній, і чималий. Минулого тижня в цьому можна було пересвідчитися на мітингу кандидата, куди, за скромними підрахунками, прийшло не менш як 10 тисяч осіб. Такого масового прояву народної активності Одеса не бачила з часів усенародних протестів проти підвищення тарифів на комунальні послуги. І це попри те, що лідер опозиції був явно не в кращій фізичній формі та виступав українською мовою.

Категоричне заперечення національно-демократичні ідеї Ющенка викликають на півдні області, в Придунав’ї. Тут основу населення становлять росіяни, болгари, молдавани і гагаузи. Багато років цей регіон був і залишається політичною вотчиною комуністів. Проте, як відзначив нещодавно один із лідерів комуністичного руху, голова комітету Верховної Ради Георгій Крючков: «Жорстока сутичка двох лідерів геть відтіснила всіх інших кандидатів. Тому не виключено, що частина електорату комуністів віддасть свої голоси за ближчого до нас Януковича». Зате на півночі області, де розташовані переважно україномовні села, населення здебільшого підтримує Ющенка.

Що стосується другого фаворита президентських перегонів — Віктора Януковича, то на його імідж в очах одеських обивателів серйозно впливають стереотипні переконання, в тому числі — про тісні зв’язки з нинішньою владою (зокрема місцевою). Те, що місцеву організацію Партії регіонів очолює свого часу нав’язаний місту мер Руслан Боделан, очок кандидату від цієї партії Віктору Януковичу не додає. До речі, основний опонент Боделана, опальний мер Одеси Едуард Гурвиць виступає на боці Ющенка. І хоча протягом останніх років він лише віртуально підтримує зв’язок із рідним містом, у нього тут ще залишається чимало прихильників.

Підтримка Віктора Януковича з боку міської та районної влади обернулася для кандидата серйозною проблемою. Тут уже, як у приказці: «Застав дурня Богу молитися, то він і лоба розіб’є». Бігборди прем’єра розклеєні в такій кількості й у таких місцях, що вже викликають у одеситів стійке неприйняття. Плакати «Одеса за Януковича!» біля кладовища та за два кроки від в’язниці взагалі наводять на думку про сплановану провокацію проти прем’єра. Вчителів і лікарів із «неправильною» політичною орієнтацією виганяють на пенсію, залякують, позбавляють премій, вугілля тощо. Одну з активісток серйозно побили просто біля виборчої дільниці. За даним фактом міліція порушила кримінальну справу. Листоношам спускають рознарядки із вилучення з поштових скриньок проющенківської агітаційної літератури, що є цілковитим абсурдом, оскільки до останніх днів така література до міста і більшості районів просто не надходила. Зате цілком вистачало антиющенківської поліграфічної «чорнухи» місцевого та далекого розливу. Причому на місцях навіть не змогли (чи не захотіли?) її нормально розповсюдити. Цілий склад агітаційної літератури виявили в приміщенні комунального підприємства районного ДЕБу (наступника ЖЕУ). При цьому влада міста стверджувала, що жодного втручання адмінресурсу у виборчий процес не відбувалося. Усі ці факти викликали в населення бурхливу реакцію протидії, що вельми зіграло на руку опозиції.

«Якщо хтось із кандидатів сподівається лише на використання адмінресурсу, то він приречений на провал», — заявив у ході нещодавньої прес- конференції мер Одеси Руслан Боделан. Це твердження можна розцінювати і як спробу виправдатися, і як заклик до запуску інших, ефективніших важелів впливу. Один із випробуваних раніше — підвищення пенсій — істотно підняв у регіоні рейтинг Януковича. Питання в тому: чи вистачить цього ресурсу симпатій для перемоги?

Друга проблема одеського виборчого процесу лежить у сфері кадрової політики передвиборних штабів і прямо пов’язана з особами регіональних лідерів.

Річ у тім, що в жодному з цих штабів немає осіб, які користуються реальним впливом і підтримкою значної частини жителів міста. Обласний штаб Віктора Януковича очолює депутат одеської міськради, представник партії «Трудова Україна» Володимир Русинек. Ні його самого, ні його прізвища до початку передвиборних перегонів у місті майже ніхто не знав. Більшість одеситів твердо впевнені, що виборчу кампанію прем’єра проводить мер Руслан Боделан. Хоча насправді він не має реальних повноважень. Зате має надто низький рейтинг довіри одеситів, а протягом останнього часу — і явно демонстроване бажання дистанціюватися від усіх передвиборних процесів.

Ситуація в одеському таборі Ющенка не набагато краща. Ще на початку літа з політичної арени зійшли два відомі в області лідери національно- демократичного руху — Галина Могильницька та Віктор Цимбалюк. Вони стали жертвою передвиборного об’єднання ліберальних і націоналістичних сил. А разом із ними «засох» і сам рух у регіоні. На чолі об’єднаного представництва «Нашої України», а заодно й виборчого штабу Віктора Ющенка став редактор міської газети «Південь» Володимир Курінний — людина молода, амбіційна, але без особливого авторитету в народних мас області. Ситуація дещо вирівнялася, коли до справи приєднався депутат Верховної Ради Олексій Козаченко, політик, підприємець і опозиціонер, який колись мав значну підтримку одеситів на виборах. Він зумів організувати та скерувати роботу передвиборних штабів. Але в зв’язку з тривалим перебуванням у Києві не зміг втримати вплив на уми одеських виборців на належному рівні. У результаті весь відкритий виборчий процес виявився для одеситів замкнутим на особах самих кандидатів: Ющенка — Януковича.

Жодні вибори, тим більше в Одесі, не обходяться без третього чинника впливу — так званих чорних технологій. Як зазначив недавно одеський політолог Олег Хорошилов: «Одеська область демонструє парадоксальну терпимість. Тут досі не було таких ексцесів, як в Івано-Франківську та Донецьку». Однак із кожним днем, що наближає нас до виборів, ситуація змінюється. І аж ніяк не на краще. Раз у раз із різних сторін у місті нагнітається істерія. Почастішали випадки побиття агітаторів. Причому як серед прихильників Ющенка, так і Януковича.

Уже сьогодні очевидно, що втримати виборчий процес в Одесі в рамках закону буде складно. Дуже цінним для лідерів президентських перегонів є одеський регіон і голоси його виборців. Дуже важливий буде результат виборів на землі, де, на відміну від радикально налаштованих Сходу та Заходу, ніхто з кандидатів не може похвалитися реальною перевагою. А тому можна припустити, що саме тут, на півдні, 31 жовтня вирішуватиметься доля України.

Олена АСТРАХОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: