Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фізкультура корисна в міру

29 серпня, 2007 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Незважаючи на те, що фізичні вправи можуть бути ключем до зниження кров’яного тиску та запобігання серцевим захворюванням, нові експерименти на тваринах підтверджують, що надмірні фізичні навантаження небезпечні для здоров’я. Як повідомляє gzt.ru, в ході експериментів на пацюках учені виявили, що дуже інтенсивні фізичні вправи несприятливо позначаються на тиску та можуть призвести до розвитку серцевої недостатності у пацюків із гіпертонією. Лікар Ребекка Шульц і її колеги з Університету Південної Дакоти у Су- Фолсі, опублікували результати своїх досліджень у журналі Hypertension, інформує Reuters.

У багатьох роботах говориться, що регулярне фізичне навантаження призводить до зниження ризику серцевих захворювань. Більш того, доведено, що фізичні вправи приводять у норму кров’яний тиск і зводять нанівець симптоми серцевої недостатності — хронічного захворювання, при якому серце втрачає свою здатність ефективно перекачувати кров, що призводить до виникнення задишки та втоми.

Тим більш неочікуваними виявилися результати нових експериментів на пацюках, говориться в коментарі до дослідження. Його автори — лікар Пол Крістіан Шульц із Медичного центра Бостонського університету та лікар Сатьям Сарма з Медичного центра у Провіденсі при Університеті Брауна, штат Рід Айленд, наголошують, що не можна механічно переносити результати досвіду на мишах на людину. Одначе дані експериментів «повинні привернути нашу увагу» до потенційної шкоди, яку може заподіяти інтенсивне фізичне навантаження людям із неконтрольованим високим тиском.

Високий тиск у людей, як і у пацюків, може розвиватися та викликати параліч серця. У ході справжнього дослідження, деякі пацюки були поміщені у клітку з колесом, що обертається, а інші залишалися малорухомими.

Шульц і його колеги виявили, що пацюки, у яких у клітці стояло колесо, рухалися набагато активніше. У результаті, згодом у тварин виявилися структурні порушення у серці, до того ж, їхні серця стали гірше прокачувати кров.

За словами авторів дослідження, причини явища не ясні, але схоже на те, що пацюки «просто дуже активно рухалися».

Дослідження свідчить на користь припущення про те, що «безконтрольні та надмірні фізичні вправи» можуть мати негативний ефект на роботі серцевого м’яза у людей із високим тиском, зокрема — прискорити зупинку серця, вважають Сарма та Шульц.

Вони зазначають, що в подальших експериментах необхідно з’ясувати, чи стосується ця закономірність людей, які можуть контролювати кров’яний тиск за допомогою лікарських засобів. «Виявлення межі між сприятливим і негативним ефектом від фізичних вправ вимагатиме подальшого дослідження», — резюмують учені.

Газета: 
Рубрика: