Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Доступні метри

Для забезпечення молоді житлом щорічно потрібно виділяти 10—20 мільярдів гривень
22 вересня, 2010 - 00:00
НЕЩОДАВНО 77 СТОЛИЧНИХ СІМЕЙ-ПІЛЬГОВИКІВ ОТРИМАЛИ КЛЮЧІ ВІД «ДОСТУПНИХ» КВАРТИР У РЕКОНСТРУЙОВАНОМУ БУДИНКУ. ДО КІНЦЯ 2010 РОКУ ПЛАНУЄТЬСЯ ЗДАТИ ЩЕ ДВА ТАКІ БУДИНКИ... / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Придбати квадратні метри стане простіше. Цьому посприяє поновлення роботи державної цільовій соціально-економічної програми з будівництва доступного житла на період з 2010 по 2017 рік. Крім того, в проекті Податкового кодексу міститься норма про надання пільг з податку на прибутки фізичним особам, які купуватимуть таке житло. Доступні метри почнуть роздавати молоді вже цього року.

Як повідомив голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Леонід Рисухін, на такі цілі у вересні фонд отримав 100 мільйонів гривень. Загалом же, за його словами, на реалізацію програми «Доступне житло» до кінця 2010 року з бюджету планується виділити 331,2 мільйона гривень. Ці кошти дозволять добудувати до 2010 року в різних регіонах кілька десятків житлових об’єктів, які сьогодні готові на 70%, та ввести в експлуатацію близько 200 тисяч метрів квадратних житла. За словами Рисухіна, вже існують позитивні рішення стосовно 23 об’єктів у восьми областях: Житомирській, Одеській, Сумській, Харківській, Донецькій, Київській, Луганській і Чернівецькій.

«У Києві потенційно наявні 366 квартир у шести будинках, які забудовники можуть запропонувати молодим покупцям-черговикам для придбання за державною програмою «Доступне житло», — уточнив «Дню» голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

Якщо людина бажає купити житло за цією програмою, їй потрібно стати на квартирну чергу (в Україні сьогодні в ній знаходиться 1 мільйон 200 тисяч українців) та назбирати 70% вартості майбутньої покупки (решту 30% на безповоротній основі готова надати держава). Сума державної допомоги розраховується залежно від складу сім’ї претендента: на одну особу надається 21 м2 та ще плюс 10 квадратних метрів на всю родину.

У фонді розраховують, що в 2010 році завдяки цій програмі житло придбає три тисячі сімей. У майбутньому фонд ще планує розробити механізм, який дозволить учаснику програми брати кредит під 14% річних.

Переважна більшість опитаних «Днем» експертів схвалюють відродження доступного житла, але попереджають: незначні суми фінансування та корупційні апетити українських чиновників можуть погіршити результативність програми.

«Дуже багато доступного житла насправді не є таким», — розповів «Дню» депутат Київради, лідер партії УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталій Кличко. Він пояснив: часто, лише заплативши половину вартості такого житла, можна реально його отримати. За словами Кличка, експерти його політичної сили проводили дослідження вирішення житлового питання киян, і з’ясували, що, аби останній киянин у квартирній черзі отримав житло, йому потрібно прожити 70 років. «Тобто, народившись, уже потрібно ставати в чергу», — говорить Кличко. Якщо не зламати цю систему, то доступне житло залишиться доступним тільки на папері та в заявах політиків, які таким чином нарощують свої рейтинги, підсумував Кличко.

Натомість президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає, що програма запрацює, але за умови збільшення фінансування. За його підрахунками, в Україні нараховується близько 12 мільйонів молодих людей. І для забезпечення їх житлом державі потрібно щорічно виділяти близько 10—20 мільярдів гривень. «Тоді це буде відчутно — і молодь залишатиметься в Україні», — підсумовує Лановий.

А от економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь вважає, що державна програма «Доступне житло» сприятиме тільки збільшенню споживчого попиту на ринку. За умов відсутності на ринку нової нерухомості це автоматично призведе до зростання ціни на квартири, вважає він. Тому якщо держава дійсно хоче зменшити квартирну чергу, то нехай спрощує дозвільні процедури в житловому будівництві та розвиває конкуренцію серед будівельних компаній, вважає експерт. Адже зараз, за словами Жолудя, тільки «обрані» компанії мають змогу отримати під будівництво земельні ділянки у великих містах.

ДО РЕЧI

За інформацією Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, в 2010 році поновлено програму молодіжного пільгового кредитування для придбання житла. Із загального фонду бюджету в 2010 році на її фінансування виділять 20 мільйонів гривень, з яких у вересні вже надійшло 4 мільйони гривень. За прогнозами Рисухіна, до кінця 2010 року за програмою пільгового кредитування близько 200 сімей отримає житло.

Натомість за програмою часткової компенсації відсоткових ставок банківських кредитів нові позики в 2010 році не видаватимуться. Як пояснили «Дню» в фонді, минулого року недофінансування цієї програми становило 62 мільйони гривень. До цього додалися ще й проблеми з несвоєчасним затвердженням бюджету на 2010 рік. Тому реальне фінансування розпочалося тільки в липні, коли Мінфін виділив 32 мільйони гривень, чим зняв ажіотаж довкола заборгованості. Зараз кожного місяця фонд отримує на виконання програми 12—15 мільйонів гривень. Загалом на рік заплановано виділити 117 мільйонів. «Зараз ми маємо інформацію, що Мінфін ще планує додатково виділити 30 мільйонів гривень на погашення заборгованості 2009 року. Тому, на мій погляд, до кінця цього року вдасться значно знизити заборгованість», — уточнив Рисухін.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: