Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Його любили всі

Учора виповнилося б 80 років із дня народження відомого українського актора й режисера Леоніда Федоровича Бикова
13 грудня, 2008 - 00:00
У КИЄВІ ВСТАНОВЛЕНО ПАМ’ЯТНИК ЛЕГЕНДАРНОМУ КІНОГЕРОЮ — ЛЬОТЧИКУ ТИТАРЕНКУ З ФІЛЬМУ «У БІЙ ІДУТЬ ЛИШЕ СТАРИКИ», ЯКОГО ЯСКРАВО ЗІГРАВ ЛЕОНІД БИКОВ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Друзі зняли про нього документальний фільм, який назвали дуже просто й точно: «...якого любили всі». Відтоді минуло понад двадцять років, але Бикова досі згадують з любов’ю. Його фільми часто показують по телебаченню, йому присвячують книги, а в різних містах України встановлюють пам’ятники та меморіальні дошки...

Биков запам’ятався глядачам у образах Максима Перепелиці, Альошки, легендарного комбата Титаренка, єфрейтора Святкіна та інших ролях. Часто актора називали «ідеалістичним», але ніколи не докоряли в нещирості. «Із глядачем потрібно говорити на теми, які його хвилюють, — писав Л. Биков. — Не брехати, пристрасно, захоплююче роздумувати, сперечатися... Я живу досі цими ідеалами, вірніше, намагаюся жити, оскільки життя ламає їх і руйнує щокроку. Але це найсвятіше, без цього нудно й непотрібно буде жити».

Наприкінці 70-х Биков розпочав зйомки картини «Прибулець», проте фільм так і не було закінчено, пишуть РІА «Новости». 11 квітня 1979 року Леонід Федорович повертався на своїй машині з дачі. Биков вирішив обігнати асфальтний коток, який їхав попереду, але назустріч вискочила вантажівка. Биков вивернув кермо в бік і врізався в коток... Він загинув коли йому було лише 50. Як стало відомо пізніше, сценарій свого похорону він режисирував сам. Актор, передчуваючи швидку смерть, написав заповіт на ім’я своїх друзів — Миколи Мащенка та Івана Миколайчука.

«Я піду найближчим часом, відчуваю, що більше не протягну», — написав Л. Биков. У листі він попрохав потурбуватися про його родину й залишив розпорядження щодо свого майбутнього похорону. «Ніяких оркестрів, Будинку кіно і надмогильних промов, а то я встану й піду — вийде конфуз. Нехай хтось один скаже слово «Прощавай!», і все. Не потрібно цирку, званого почестями. Після цього «дерболизніть» хто скільки може. А потім нехай 2-а ескадрилья вріже «Смуглянку» від початку і до кінця... Ви помітили, що режисер я не за дипломом, а за покликанням? Навіть свій похорон режисую. Дякую і бувайте!»

Досі навколо загибелі Леоніда Бикова циркулює безліч чуток. Одні кажуть, що це було самогубство, інші називають трагічною випадковістю...

Газета: 
Рубрика: