Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Заручники газу

6 грудня, 2007 - 00:00

Одночасно з виборами нового голови Верховної Ради, що в принципі не можна не вважати позитивною звісткою, Україна дізналася також і про неприємну новину. З 1 січня ми отримуватимемо від Росії середньоазійський газ ($130) за ціною в $179,5 за тисячу кубометрів (близько 55 млрд. куб. м). Цим закінчилися у вівторок у Москві переговори міністра палива й енергетики України Юрія Бойка та голови російського «Газпрому» Олексія Міллера. Повідомляється також про підвищення тарифів на транспортування газу територією України й Росії до $1,7 з $1,6 за тисячу кубометрів на 100 кілометрів.

Реакція на нову ціну майже стовідсотково негативна, хоч і відрізняється в окремих нюансах. Навіть у Партії регіонів, якій доведеться так чи інакше відповідати за підсумки газових переговорів, вважають, що з цією ціною український платник податків не впорається. Таку думку висловив народний депутат Олександр Пеклушенко, котрий працював у парламенті минулого скликання заступником глави бюджетного комітету.

Різко негативно реагують у БЮТ. Народний депутат Володимир Полохало впевнений, що результати переговорів свідчать «про професійну непридатність» уряду Віктора Януковича. І водночас вказує на певні форс-мажорні обставини: «Сьогодні, тим більше після формування надконституційної більшості в російській Думі, ініціатива — за російською стороною. Я гадаю, уряд В. Януковича сьогодні абсолютно не здатний впливати на ціноутворення».

Член фракції блоку Литвина Олег Зарубинський вважає, що ціни на імпортований в Україну газ будуть постійно і, добре було б, якби поступово, збільшуватися. «Український споживач стає заручником неефективної політики», — ухвалює він свій вирок.

І лише одна без п'яти хвилин або двох-трьох тижнів прем'єр-міністр Юлія Тимошенко виявляє дива оптимізму. Вона сподівається після формування нового уряду відновити газові переговори з Росією й усунути ненависного їй посередника («РосУкрЕнерго»), «в бездонних кишенях» якого, на її думку, осядуть $20, додатково «накинутих» Україні. «За повний провал енергетичної політики і сприяння корупції в енергетиці цій команді, яка сьогодні ще називається «в.о. уряду», доведеться відповідати», — підсумувала Тимошенко.

Не сумує також Європейський банк реконструкції та розвитку. Директор ЄБРР в Україні Камен Захарієв говорить про те, що «більшість індустріальних споживачів (України. — Авт. ) зможе впоратися з цією ціною на газ. Проблеми можуть виникнути лише у хімічної промисловості. Тому комунальна сфера, фактично, є тією сферою, де закладена найбільша проблема». При цьому він також зазначає, що й у нашої хімії не все втрачено. «Вони (хімпідприємства — Авт. ) дуже різні, — підкреслює фінансист. — Деякі встигли диверсифікуватися певною мірою і не залежать настільки сильно від ціни на газ... Деякі можуть бути продані російським компаніям, у яких є доступ до газу, але це не вирішує проблеми»... І справді, акції «Стірола» відразу ж подешевшали на 4,2%. І хоча на інших промпідприємствах, представлених на ринку цінних паперів, газовий стрибок поки не позначився, можна передбачити, що в ринку загалом зараз не найкращі перспективи. Адже ціна газу для промспоживачів України може, на думку експертів, перевищити $260 за тисячу кубометрів.

Коментуючи «Дню» сьогоднішню газову ситуацію, відомий експерт Олександр Нарбут зазначив, що українська делегація домоглася на переговорах всього лише «символічного або косметичного» підвищення ціни транзиту російського газу українською територією, що дозволяє нашій команді рапортувати про певні успіхи. При цьому він звернув увагу на те, що замовчується питання про ціну зберігання російського газу в українських підземних сховищах, які ним зараз просто переповнені, в тому числі й тому, що ця послуга оцінена набагато нижче, ніж платять за неї у Європі. Нарбут нагадав, що порівняно з російсько-українською міжурядовою угодою від 2000 року, якою закладалася пропорція $80 — ціна і $1,75 — транзит, вартість останнього навіть поменшала, тоді як ціна газу виросла більш ніж удвічі.

Заради справедливості тут не можна не навести також і думку експерта Центра енергетичних досліджень В'ячеслава Бутка, який називає неспроможними заклики деяких українських політиків та економістів до підвищення плати за транзит російського газу. Бутко пояснює, що «підвищення транзитного тарифу Україною автоматично спричиняє зростання витрат на доставку в нашу країну центральноазійського газу, які автоматично включаються у його ціну». Причому, за його даними, довжина маршруту доставки туркменського природного газу (біля 2,1 тис. км) практично вдвічі більша, ніж усереднена протяжність транспортування російського природного газу Україною (приблизно 1,1 тис. км). «Тому, підвищуючи ставку на один долар, Україна додатково заробить на кожній тисячі кубометрів 11 доларів, при цьому витрати на придбання кожної тисячі кубометрів туркменського газу зростуть на 21 долар», — зазначає Бутко. Але Нарбут з такою постановкою питання не згодний. Він говорить про те, що насправді в Україну туркменський газ не поступає, і розмірковувати про ціну транзиту в цьому випадку просто смішно...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: