У демократичній державі громадські організації виступають як механізми й суб’єкти соціального контролю за владою. Ефективність і результативність діалогу з виконавчою гілкою й органами місцевого самоврядування, системна робота над підвищенням конкурентоздатності економіки й підприємництва, оптимальний захист інтересів і прав сторони роботодавців — все це Федерація роботодавців України з повним правом може записати собі в актив.
ФРУ — могутня національна структура, яка об’єднує 15 всеукраїнських галузевих і 29 обласних, Київське й Севастопольське міські об’єднання роботодавців, членами яких, у свою чергу, є близько 500 місцевих територіальних і галузевих організацій. На підприємствах, які входять до організацій-членів федерації, працює близько 10 мільйонів працівників, які забезпечують виробництво близько 70% ВВП країни. ФРУ є членом Міжнародної організації роботодавців і представляє інтереси українських роботодавців у Міжнародній організації праці.
Таким чином, у ФРУ є можливості для послідовного захисту інтересів роботодавців по всій вертикалі — від рівня конкретного підприємства до всеукраїнського. Будь-які ініціативи Федерації роботодавців базуються на системному аналізі ситуацій і процесів, що відбуваються в соціально-економічній сфері взагалі й по лінії роботодавці — профспілки — влада зокрема.
Федерація роботодавців України представлена в Національній тристоронній соціально-економічній раді. Голова ФРУ Анатолій Кінах — один iз трьох співголовуючих Національної ради з боку всеукраїнських об’єднань роботодавців. Рада є унікальним органом, який оцінює державні ініціативи в соціально-трудовій сфері, виступає зі своїми пропозиціями, базуючись на узгодженій позиції трьох сторін.
7 лютого відбулося чергове засідання ради ФРУ, на якому були підведені підсумки роботи за 2006 рік і намічені перспективи на найближче майбутнє. Минулого року, як зазначали учасники обговорення, ФРУ брала активну участь у тристоронніх робочих групах, комісіях, суспільних колегіях. Голова ФРУ Анатолій Кінах підкреслив, що протягом останніх років ФРУ продемонструвала здатність вести конструктивний діалог з владою, ефективні консультації з усіма сторонами соціального партнерства.
Найбільш актуальними завданнями для ФРУ на сьогодні є завершення роботи над Генеральною угодою між профспілками, роботодавцями й урядом, підписання документу в оптимальний термін. Федерація готує до другого читання проект Трудового кодексу, який покликаний адекватно регулювати відносини на ринку праці, що змінився протягом останніх років. Допоможуть в цьому консультації в Міжнародній організації роботодавців, які заплановані на квітень цього року в рамках поїздки парламентської делегації в Женеву.
Найважливішим питанням для роботодавців залишається збереження й розвиток трудових ресурсів України. Голова ФРУ Анатолій Кінах вважає, що задачі підвищення конкурентоздатності країни, оптимізації й розвитку її економіки не дають змоги ставитися до проблеми трудових ресурсів спрощено. «Сьогодні Україна програє конкуренцію за кваліфіковану робочу силу, наші соціальні стандарти є нижчими, ніж у Східній Європі, РФ і країнах Балтії. Більше того, близько чотирьох мільйонів висококваліфікованих українських громадян працює за кордоном. Дефіцит трудових ресурсів виступає стримуючим чинником для зростання економіки», — говорить він. Роботодавці наполягають: необхідна чітка програма подолання бідності, зростання оплати праці, системного підвищення кваліфікації працівників, зниження навантаження на фонд оплати праці. Ініціатива ФРУ розглянути на одному iз засідань РНБО питання про збереження трудового потенціалу України була підтримана керівництвом країни, є плани провести в першому півріччі масштабну всеукраїнську конференцію «Інвестиції в трудові ресурси».
На засіданні ради Федерації роботодавців обговорювався і процес якісної трансформації громадської організації у відповідь на виклики часу. Абсолютною більшістю голосів рада відмінила поспішне рішення зібрати позачерговий з’їзд організації. Черговий з’їзд намічено провести в жовтні 2007 року, йому повинна передувати серйозна й системна підготовка, тим більше що питання будуть розглядатися неабиякі: зміни й доповнення до статуту ФРУ, направлені на демократизацію структури, підвищення ефективності її роботи, посилення впливу на формування соціально-економічної політики держави. Порушувалися питання про вдосконалення кадрової політики: рада ухвалила рішення про ліквідацію посади першого заступника голови.
На засіданні ради йшлося й про спроби політизації роботи федерації. Досвід минулих виборів навчив українців бачити політику скрізь, навіть у кольорі ранкового неба. Активні політичні процеси передбачають участь у них всіх активних суб’єктів суспільного життя. Але у випадку, про який 6 лютого цього року написала газета «День», був намір вирішувати найважливіші питання розвитку федерації за допомогою апеляцій, так би мовити, до зовнішніх чинників, очевидна спроба втягнути федерацію в політичні ігри, які комусь і чомусь були потрібні. Така «тактика» розвитку організації не отримала схвалення у членів ради. Залучення ФРУ до політичних процесів у принципі є неприпустимим, оскільки Федерація роботодавців відображає інтереси й захищає права всіх роботодавців, не залежно від їхнiх політичних смаків або симпатій, не розділяючи їх за кольором прапора або сектором у парламенті. До речі, критерії Міжнародної організації роботодавців сформульовані аналогічним чином.
Авторитетна й впливова сила, безумовно, буде й надалі потрапляти в сферу інтересів багатьох політичних формувань — саме через масштабність і ефективність своєї роботи. Але у ФРУ вважають, що закулісним інтригам і втягуванню Федерації в «розборки» можна протиставити тільки одне — зосередженість на реальних, передбачених програмою, цілях, подальшу демократизацію і відвертість кожного кроку й кожного рішення.
Партнерські відносини між учасниками соціально-економічних процесів, системний і конструктивний діалог з владою є гарантією стабільності й передбачуваності розвитку країни, що, в свою чергу, дає змогу економіці розвиватися, а соціальному діалогу нарощувати переконливість. Під таким прапором і рухається вперед Федерація роботодавців України.