Лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук вважає пропозицію Президента Віктора Ющенка провести референдум зі скасування політреформи «правовим абсурдом». «У президента є тільки дві підстави для призначення, а не ініціювання референдуму», — цитує В.Медведчука прес-служба СДПУ(О). «У першому випадку — якщо вносяться зміни до Конституції у відповідності зі статтею 156, коли змінюються I, III або XIII розділи Основного Закону. В другому — президент зобов’язаний призначити референдум за народною ініціативою за вимогою трьох мільйонів громадян», — сказав В.Медведчук. Він також повідомив, що для проведення всеукраїнського референдуму щодо вступу України до НАТО та ЄЕП ЦВК зареєструвала 67 ініціативних груп, до яких входить близько чотирьох тисяч чоловік. «Збір підписів іде в 23 iз 27 областей нашої країни», — сказав лідер СДПУ(О), додавши, що цей процес проходить нелегко: «Влада використовує будь-які можливості, щоб вставити нам палки в колеса». «Звичайно, влада не зацікавлена в проведенні цього референдуму. Але сама тема референдуму одержала суспільний резонанс, і до цього інструмента намагаються звернутися багато хто. Наприклад, Віктор Ющенко у своєму інтерв’ю українським телеканалам сказав про те, що він ініціює референдум iз політичної реформи», — нагадав лідер есдеків.
Загалом до Центральної виборчої комісії на сьогоднішній день надійшли документи про ініціювання трьох всеукраїнських референдумів. Про це заявив голова ЦВК Ярослав Давидович, повідомляє Iнтерфакс-Україна. За його словами, на реєстрацію ініціативних груп по проведенню всеукраїнського референдуму з питань вступу України до НАТО та ЄЕП у ЦВК надійшло 154 подання, з яких комісія розглянула 99.
Крім того, 2 січня в ЦВК надійшло подання на реєстрацію ініціативної групи з Харкова по проведенню всеукраїнського референдуму, на який виносяться питання про підтримку законопроектів депутата Володимира Гошовського про внесення змін у Конституцію. Зміни стосуються посилення захисту прав і свобод громадян, удосконалення діяльності органів державної влади, а також про скасування недоторканності окремих категорій громадян. На засіданні у вівторок ЦВК розглянула це подання і відмовила у реєстрації ініціативної групи, оскільки не знайшла правових підстав для реєстрації.
Ярослав Давидович також повідомив, що з 9 січня в ЦВК почали надходити матеріали про реєстрацію ініціативних груп по проведенню всеукраїнського референдуму з питань обмеження недоторканності депутатів, президента, суддів, депутатів і голів місцевих рад. Такі подання надійшли з Чернівецької, Хмельницької, Черкаської і Дніпропетровської областей. Термін розгляду цих подань минає 24 січня, і поки що голова ЦВК вагається з відповіддю, яке рішення буде прийнято за підсумками їхнього розгляду. Давидович підкреслив, що в ЦВК не надходили документи та звернення ні від Президента, ні від ініціативних груп про проведення референдуму стосовно конституційної реформи.