Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Солодка стометрівка

У Харкові спекли і з’їли рекордний за величиною пиріг
26 серпня, 2005 - 00:00
ФОТО АВТОРА

Майже добу трудилися 77 пекарів восьми місцевих підприємств над створенням якщо не рекордного для України, то вже точно для Харкова 100-метрового пирога (на фото), що став подарунком харків’янам до святкування Дня міста.

Загальна вага пирога, що складається з 167 секцій, спечених окремо вiсьмома хлібокомбінатами, становила 1,5 тонни. Підрахувавши всі витрати, пекарі, які гордо вишикувалися біля свого величезного й пишного витвору, повідомили, що на виготовлення пирога пішло 865 кг борошна, 176 кг цукру, 38 кг дріжджів, 9,5 кг солі, 80 кг маргарину, 417 кг повидла, 1 тисяча 390 яєць, 350 грамів ваніліну. Пиріг вийшов завширшки 40 см і заввишки приблизно 15 сантиметрів. Усе це диво, залежно від того, який завод випікав свій відрізок стометрівки, було прикрашене всілякими цукровими квіточками, рогами достатку й навіть революційною символікою у вигляді підков зі знаком оклику. Олена Левченко, начальник виробництва хлібозаводу, яка поділилася своїми переживаннями з «Днем», розповіла, що після спільного рішення випекти пиріг пекарі кожного заводу буквально недосипали, вигадуючи, як оригінальніше прикрасити свій відрізок пирога.

У томливому очікуванні під сонцем і в оточенні незліченної кількості ос, які не питаючи дозволу прилетіли на солодкий бенкет, цікаві городяни простояли більш як годину в центральному парку міста, поки не прибули перші особи області й не дали старт до бенкету. І ось тут і почалося найцікавіше, адже, незважаючи на те, що пиріг був дуже великий, бажаючих поласувати солодкою здобою з яблучним повидлом виявилося не менше. Тож спільними зусиллями пекарів, які ледь устигали відрізати шматки пирога, і городян кулінарний виріб зник буквально за 20 хвилин. Заради сміху й правди слід сказати, що це було більше схоже на атаку. Не надто соромлячись, бабусі запихали більшi шматки в спеціально припасені для цього сумки. А ось хто не встиг протиснутися до пирога раніше ніж столи спорожніли, зможе поласувати наступним шедевром кулінарів, який, можливо, буде навіть більшим за нинішній, уже 2006 року. Велику частину святкового пирога віддали в пансіонат для ветеранів і шпиталь ВВВ.

Марина ГОЛІНА, Харків
Газета: