Сьогодні відбудеться інавгурація президента Буша на другий строк. Після переобрання він провів деякі зміни у своїй команді. Так, радниця президента з національної безпеки Кондолізза Райс приймає від Коліна Пауелла керівництво Державним департаментом. Пауелл заявив про свою відставку в листопаді минулого року, таким чином узявши на себе частину відповідальності за прорахунки адміністрації Буша під час його першого терміну. Втім, неготовність США до терористичних атак 11 вересня, так і не знайдена зброя масового знищення Саддама Хусейна, неспроможність досі вгамувати Ірак й зіпсовані відносини із «старою Європою» лягли плямами й на кар’єру бездоганно елегантної Кондоліззи Райс.
Виступаючи перед членами сенатського комітету iз закордонних справ, вона відзначила, що «взаємодія з рештою світу має бути діалогом, а не монологом», і заявила, що для досягнення балансу у світі збирається використовувати дипломатію. «Радянолог» Кондолізза Райс підкреслила, що США можуть співпрацювати з Росією над вирішенням спільних проблем, але при цьому Вашингтон буде наполягати на необхідності збереження демократичних принципів у самій Росії. З-посеред іншого державний секретар сказала, що у зовнішній політиці Вашингтон надихало небажання українського народу змиритися з небездоганними виборами. Вона також заявила, що підтримує скасування поправки Джексона — Веніка щодо України.
Кондолізза Райс стала другою жінкою — головою зовнішньополітичного відомства в історії США після Мадлен Олбрайт, яка обіймала посаду державного секретаря за часів Білла Клінтона. До речі, саме батько Олбрайт, чеський єврей Йозеф Корбель надихнув Кондоліззу на вивчення політології і став її науковим наставником (щоправда, на відміну від демократки Мадлен Олбрайт, Райс завжди була палкою прихильницею республіканців).
До зустрічі з Корбелем майбутній державний секретар збиралася професійно займатися музикою. Вона народилася 1954 року в родині проповідника у південному штаті Алабама і змалку відчула, що таке сегрегація. Як зазначають її біографи, Кондолізза вирішила, що тільки наполеглива праця допоможе їй вийти в люди. У дитинстві такою працею, крім навчання в школі, стали уроки музики й фігурного катання. За фортепіано Райс часто сідає й зараз, спорт вона також не залишила, ледь не щодня займаючись оздоровчими вправами. Зробивши блискучу наукову кар’єру, Кондолізза отримала посаду в адміністрації Джорджа Буша-старшого. Президентство Клінтона перебула в Стенфордському університеті, а Буш-молодший зробив її радником із національної безпеки.
Кондолізза Райс належить до найближчого оточення чинного президента США, її вважають другом родини Бушів — вони часто проводять разом вихідні. Це дає їй змогу стати найвпливовішим державним секретарем за останні десятиліття. Втім, відзначаючи гарну підготовку пані Райс, оглядачі також говорять про особливі вимоги її нової роботи. Досі радниця Буша з національної безпеки більше займалася координацією чужих думок, ніж висловлювала власні. Якою ж буде позиція головного провідника американської зовнішньої політики? Як зазначає колишній посол США при ООН Рiчард Холбрук, під час особистих зустрічей із іноземними послами Кондолізза Райс відзначала, що одним із її головних пріоритетів буде відновлення іміджу Америки й відносин із друзями й союзниками. Вона також заявляла, що відвідуватиме більше країн, ніж її попередник Колін Пауелл, і говорила, що тепер Державний департамент гратиме важливішу політичну роль, ніж у попередні чотири роки.
Набираючи нову команду, Кондолізза Райс поки що надає перевагу кар’єрним дипломатам, професіоналам, а не ідеологам і партійно-політичним функціонерам. Особливо це стосується кандидатур на посади заступників державного секретаря, зазначає Холбрук. На його думку, зміни у зовнішньополітичному відомстві США виносять на порядок денний ряд важливих запитань. Чи буде зроблено кроки до більш м’якої зовнішньої політики? Чи не будуть деякі важливі посади в Держдепартаменті передані союзникам «яструбів» Діка Чейні й Дональда Рамсфельда? Чи триватиме внутрішня боротьба Держдапертаменту проти віце-президента й міністра оборони?
Проблема відновлення взаємин США з країнами Західної Європи посяде перше місце у порядку денному американської дипломатії наступного місяця: президент Буш вирушить у турне по Європі. Опитування, нещодавно проведене Associated Press, дало невтішні для Білого дому результати: в Іспанії, Франції й Німеччині принаймні семеро з десяти опитаних не відчувають до американського президента ані найменшої прихильності. Низьку популярність США засвідчило також опитування, проведене на замовлення Бі-Бі-Сі у 21 країні світу. 46% опитаних розцінюють вплив Вашингтона у світі як негативний. При цьому 58% вважають, що рівень глобальної безпеки знизився у зв’язку з переобранням Буша. Найбільш негативне ставлення до глави Білого дому висловили в Туреччині — 82% опитаних. Наступні Аргентина (79%) та Бразилія (78%). З європейських країн лише в Польщі популярні як США, так і американський лідер.
У лютому Джордж Буш зустрінеться із лідерами Європейського Союзу та НАТО. Особливу увагу Вашингтон приділяє зустрічам із канцлером Німеччини Герхардом Шредером та президентом Росії Володимиром Путіним. Деякі впливові люди США висловлювали пропозицію, щоб під час перебування в Європі Джордж Буш також відвідав Київ. Втім, говорити про це рано принаймні до завершення усіх перестановок в Державному департаменті США й до інавгурації нового президента України.
КОМЕНТАР
Юрій ЩЕРБАК, колишній посол України в США, письменник, громадський діяч:
— Призначення Кондоліззи Райс на посаду державного секретаря США означає певне жорсткiшання зовнішньої політики порівняно з м’якою ліберальною лінією Коліна Пауелла. К. Райс користується безмірною підтримкою президента Буша, вона і на новій посаді залишатиметься членом «сім’ї» — вузького кола тих, хто визначає зовнішню політику Сполучених Штатів.
Ця «нова» зовнішня політика обумовлюється геополітичними інтересами Америки, а саме — боротьбою за домінування в двох стратегічних регіонах світу — Перській затоці (ширше — в арабському світі) та басейні Каспійського моря (тобто на теренах, що традиційно вважалися зоною впливу Росії).
Кондолізза Райс, згідно зі своєю власною хибною теорією ставки на ключові країни світу (Росія, Китай і т.д.), довгий час «не помічала» України, вважаючи, що наша країна перебуває в тіні Росії і є «чорною дірою» Європи. На щастя (я мав нагоду в цьому переконатися в кабінеті К. Райс у Білому домі в листопаді 2004 року), під впливом подій в Україні й небезпеки, що тодi нависла над нашою державою, К. Райс «прозріла», зрозуміла значну геостратегічну роль України для Європи і Євразії, підтримала ідею євроатлантичної інтеграції України.
Будемо сподіватися, що як державний секретар США Кондолізза Райс підтримуватиме європейський вибір незалежної України при обов’язковому збереженні дружніх відносин Києва з Москвою.
Думаю, що Кондолізза Райс буде дуже зацікавлена у зміцненні ГУУАМ, до складу якої крім України входять такі енергодобувнi й енерготранспортуючі країни, як Азербайджан, Грузія, значення яких значно зросте в ХХI столітті, в умовах зменшення ресурсів енергоносіїв.
Очевидно, що Кондолізза Райс буде виразником тiєї лінії зовнішньої політики США, яка буде спрямована на розвиток «геополітичної революції» у світі, — заміну авторитарних режимів на більш відкриті демократично- ринкові державні системи, а також створення міцної коаліції союзників своєї держави.
ДО РЕЧІ
Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джон ГЕРБСТ прогнозує поліпшення відносин США й України. В інтерв’ю агентству Інтерфакс він нагадав неодноразові висловлювання американських представників про те, що в разі проведення чесних і демократичних виборів в Україні можна «очікувати хороших змін у відносинах наших країн». «І цього ми очікуємо з новим держсекретарем», — зауважив посол. Він привітав рішення Києва провести консультації з партнерами по коаліції про виведення українських миротворців з Іраку. За словами дипломата, він знає, що остаточно питання про виведення українських миротворців з Іраку поки що не вирішене. Водночас, наголосив він, США готові говорити «про будь-яке питання, в тому числі й про це».