Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Муки «пропорційки»

25 березня, 2004 - 00:00

Сьогодні парламентом може бути схвалений в другому читанні проект закону про вибори народних депутатів за пропорційною системою, відомий як законопроект Рудьковського—Ключковського. Розгляд обіцяє бути гарячим. Про те, наскільки серйозно депутати-мажоритарники налаштовані захищати «інтереси виборців», свідчить емоційний виступ з трибуни члена групи «Народовладдя» Володимира Нечипорука. Пан Нечипорук різко засудив позицію координатора більшості Степана Гавриша, який, за словами пана Нечипорука, примушує народних обранців підтримувати неприйнятний для народу пропорційний виборчий закон, а також піддав сумнівам легітимність обрання пана Гавриша координатором. Утім, як вдалося з’ясувати кореспонденту «Дня», жодного чіткого плану захисту своєї виборчої системи у мажоритарників немає.

При цьому один з відомих депутатів, обраних в окрузі, в режимі «без запису» відверто заявив: «Я витратив на кампанію 500 тис. доларів. За прохідне місце в прохідному списку з мене просили 1,5 млн. «зелених». Невже в мене є зайвий мільйон? Ми будемо робити все, щоб не пропустити цей закон», — сказав він. Однак, на думку більшості політиків та експертів, пропорційний закон буде підтриманий сесійним залом, незважаючи ні на яку локальну протидію.

Микола РУДЬКОВСЬКИЙ, фракція СПУ:

— Наш законопроект повністю опрацьований, у тому числі конституційною комісією, юридичним управлінням парламенту, навіть коректорами вичитаний. Документ можна приймати, навіть не голосуючи поправки. Було подано 974 поправки, якщо йти по кожній, яка не врахована, виходить близько 700. Щоб розглянути їх всі, потрібно 10 годин стояти на трибуні. Але справа в тім, що багато правок подавалося, тільки аби затягнути розгляд. Однак, наскільки мені відомо, до справи активно підключився Президент, який провів на днях «роз’яснювальну роботу» в більшості.

Леонід КРАВЧУК, фракція СДПУ(О):

— У нас є непогані шанси прийняти і закон про вибори до Верховної Ради, і про вибори до місцевих рад. Щодо протидії мажоритарників, вона може бути, однак голосів для прийняття вистачить. Я не думаю, що ми маємо справу з організованою протидією політреформі, мені здається, що незгодні з пропорційним законом мажоритарники дбають більше про себе. Багатьох з цих народних обранців я добре знаю, розмовляв з ними на цю тему. Чимало з них взагалі не розуміють, що таке політреформа. У них є одне — власні інтереси: лобіювати бізнес, мати захисну «парасольку» над собою у вигляді депутатського мандата.

Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ, фракція НДП:

— Пропорційне законодавство робить мажоритарні округи надбанням історії, і цілком природно, що значна частина мажоритарників виступає проти. Але, оскільки за «пропорційку» виступають комуністи з соціалістами, ця протидія не є трагедією, — достатньо, щоб з більшості «за» проголосували півтори сотні депутатів. Чи пов’язана позиція противників пропорційного закону з їх неприйняттям політреформи загалом? Не думаю. Зміни Основного Закону, балансу гілок влади — не той предмет, яким переймаються мажоритарники.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: