Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Крилатий ескадрон» прилетить в Україну

До 150-річчя Кримської війни група британських пілотів здійснить переліт в Україну на літаках часів Першої й Другої світових воєн
19 березня, 2004 - 00:00

За словами заступника голови, начальника авіаційного відділу Товариства сприяння обороні України, віце-президента Федерації авіаційного спорту України Володимира Грибанова, з такою ініціативою до українського уряду звернулися принц, член королівської сім’ї Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Майкл Кентський і представники авіаційного клубу королівства «Крилатий ескадрон».

За попередньою домовленістю з українською стороною, очікується переліт 15 — 20 літаків. Перша група, два літаки VIP-класу (PILATUS, ТВМ-700), здійснить прямий переліт з Великої Британії до Києва та перевезе важливих гостей. Друга група — літаки середньої дальності часів Другої світової війни типу ЯК-52 («Спітфаєр», ЯК-1, 3, 7) — здійснить переліт з Європи до Львова й після проходження митних і прикордонних процедур прибуде на аеродром «Чайка» поблизу Києва. І нарешті, третя група ретролітаків зразка 30-х років («TIGER» типу В-2, По-2) здійснить переліт із зупинками в декількох європейських країнах і приєднається до основної групи «повітряних гостей».

Як передає Кримське агентство новин з посиланням на Укрінформ, у програмі візиту — зустріч принца Майкла з мером Києва Олександром Омельченком, відвідування іноземною делегацією АНТК ім. Антонова, її участь у авіасалоні малої авіації України, показові виступи спортсменів на аеродромі «Чайка» та переліт британців у Крим. Тут британські гості відвідають Лівадійський палац і найвідоміше серед авіаторів місце в світі — гору Клементьєва, яка вважається центром світового планеризму. Далекого 1923 року на цій горі вiдбувся перший політ вітчизняних планеристів, серед яких були Антонов, Ілюшин, Туполєв, Корольов та інші.

Як уже повідомлялося, в березні минулого року Президент України підписав Указ «Про 150-річчя Східної (Кримської) війни 1853 — 1856 років». Згідно із цим документом, уряд України, органи влади Криму розробили план заходів, зокрема щодо благоустрою в Севастополі й автономії місць поховання учасників Кримської війни та пам’ятників загиблим. У Севастополі та його околицях містяться англійське, французьке, італійське кладовища, а також меморіал «Поле першої битви» в цій війні (Альмінської). Братські кладовища російських воїнів збереглися в Сімферополі, Бахчисараї та Євпаторії. Заплановано проведення міжнародних науково- практичних конференцій, художніх виставок, видання монографій, науково-популярної та історичної белетристики. Ще 11 вересня 1996 року Російська община Криму відновила традицію відзначати День пам’яті загиблих православних воїнів, перервану 1917 року. Тоді ж, 1996 року, Верховна Рада Криму оголосила 10 вересня, дату закінчення героїчної оборони Севастополя, Днем пам’яті воїнів Кримської війни та створила комісію з увічнення їхнього подвигу під час оборони Севастополя (1854 — 1855 рр.).

Очікується також, що у вересні 2004 року на заходи з нагоди 150-річчя Кримської (Східної) війни 1853 — 1856 років до Севастополя приїде королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Єлизавета Друга.

Про це глава республіканської комісії з увічнення пам’яті воїнів, загиблих у Кримській війні, перший віце-спікер Верховної Ради АРК Василь Кисельов повiдомив на нещодавньому засіданні урядової комісії. Він наголосив на «великій зацікавленості британців» у збереженні пам’яті про героїв Кримської війни. Крім королеви, на участь у заходах погодилися посли Англії, Франції, Італії та Росії, кавалери англійського ордену Вікторії, англійського й французького товариств любителів історії, міжнародних клубів уніформістів,— додав Василь Кисельов.

У проекті бюджету автономії на 2004 рік закладено 215 тисяч гривень на облаштування Сімферопольського військового кладовища і 75 тисяч гривень на реставрацію та встановлення меморіальних дошок на місцях боїв. При цьому рескомітет з охорони культурної спадщини Криму наполіг на тому, щоб ці кошти виділялися в бюджеті окремим рядком — аби не постраждали інші програми комітету.

Саме в той же час з’ясувалося, що про події тих далеких років відомо зовсім мало. Нині ведуться пошуки архівних документів. «Історія Кримської війни 1853 — 1856 років буде написана наново», — заявив голова комітету Ради Федерації в міжнародних справах Михайло Маргелов у Москві на засіданні «круглого столу», присвяченого 150-річчю воєнної кампанії. Як передає Кримське агентство новин з посиланням на ІТАР-ТАРС, учасники «круглого столу», підкреслювали, що цього року Україна, Росія та Білорусь збираються широко відзначити 150-річчя оборони Севастополя 1854 — 1855 рр. Організаційні питання, пов’язані з підготовкою заходів, присвячених знаменній даті, обговорять на зустрічі керівників регіонів трьох країн у квітні-травні в Криму. За словами Михайла Маргелова, «виявлені в секретному архіві канцелярії МЗС Росії нові документи дають привід для перегляду причин, перебігу та уроків цієї війни для безпеки сучасної Росії». Матеріали, за словами Михайла Маргелова, свідчать про те, що приводом для так званої Східної війни стала суперечка між католицьким і православним духовенством. «За допомогою архівів можливо й реально не тільки документально спростувати твердження про агресивну політику Миколи I, яка буцімто призвела до Східної війни, а й довести з наукового та практичного погляду принциповість позиції Петербурга, який не зміг поступитися принципами в питаннях про святі місця», — підкреслив Михайло Маргелов. «Ми маємо можливість наново переглянути шкільні підручники», — зауважив він.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: