Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Протиприродний вiдбiр

Ухвала Конституційного Суду може істотно скоротити лави медпрацівників
15 червня, 2002 - 00:00

Але схоже, що нещодавня ухвала Конституційного Суду про те, що медична допомога всім громадянам, незалежне від її обсягу, повинна надаватися безкоштовно (це автоматично ліквідує лікарняні каси та інші способи матеріальної підтримки охорони здоров’я), зможе істотно підкоригувати ці показники не в кращий бік. Вже зараз прем’єр-міністр Анатолій Кінах доручив ряду міністерств і відомств проаналізувати ухвалу Конституційного Суду та її можливі наслідки. Вони, до речі, мають бути досить сумними. Наприклад, реальна вартість звичайних пологів — 750 гривень. Її формує наркоз, ліки, кров і плазма. Будь-яка державна лікарня може взяти на себе лише 200 — 250 гривень. Якщо ж доводиться робити кесарів розтин (це 25% від усіх пологів), то вартість зростає ще, як мінімум, удвічі. Закупити все необхідне заздалегідь, або просто заплатити за це лікарні породілля та її родичі не зможуть, оскільки це вже буде порушенням закону як з боку медичної установи, так і з боку споживача її послуг.

З другого боку, безкоштовна медицина зможе послужити стимулом для того, щоб міністерство настійно вимагало значного збільшення бюджетного фінансування, хоч би до «критичного мінімуму» — 9 мільярдів гривень на рік (3% від ВВП). Але на даному етапі для цього знадобиться нi багато нi мало, а ще 6,3 мільярда.

У той же час, хоча сам міністр і має сумнів, що ухвала перешкодить запровадженню загальнообов’язкового медичного страхування, багато експертів саме так і вважають. Адже перехід до європейських стандартів охорони здоров’я, тобто до цільового відрахування від фонду заробітної платні самим найманим працівником коштів у скарбничку, суперечить «безкоштовності».

Поки ж правоохоронні органи налагоджують механізм відловлювання «злісних» порушників закону — медичних установ, які не противляться матеріальній підтримці з боку пацієнтів, профспілка медиків «виходить на стежку війни». Хоча чимало людей у білих халатах вважають, що у них немає права на страйк, оскільки відсутність медика на роботі може коштувати пацієнтовi життя, деякi їхнi колеги збираються саме так і вчинити. Лікарі говорять, що ті з них, хто дійсно сприймає клятву Гіппократа як професійну філософію, просто змушені будуть змінити фах, оскільки немає нічого гіршого, ніж бачити, як людина помирає, і бути матеріально неспроможним їй допомогти.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: