Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вибори ледь не посварили

17 квітня, 2002 - 00:00

Угорщина та Україна, чиї відносини завжди відносили до традиційно дружніх, наштовхнулися на непорозуміння. Причиною його стали вибори. І в Угорщині, і в Україні вони відбулися з різницею всього в один тиждень. Реакція української преси й дипломатів щодо угорських виборчих перегонів була цілком спокійною: програла правляча сила, перемогла опозиційна, жодних гучних скандалів, жодної негативної оцінки міжнародних спостерігачів. Інша справа з Угорщиною та її характеритискою українських виборів.

Спочатку на публіку вийшов угорський держсекртар Міністерства закордонних справ Жолт Немет. Він і зосередив увагу на низці порушень під час українських виборів в одному з виборчих округів. Йшлося про 72-й округ, що на Закарпатті (досить чутлива область для Будапешта, оскільки тут проживає значна кількість угорської меншини). Згодом з’явилися відповідні публікації в пресі, з яких і стало відомо про образу Києва на угорські зауваження. Одна з останніх статей вийшла позавчора в газеті «Непсабадшаг». Посилаючись на дипломатичні джерела, журналіст повідомив, що у зв’язку з реакцією угорців на українські вибори до МЗС України «було запрошено посла Угорщини в Україні Ференца Контру». Зустріч відбулася на минулому тижні, проте підтвердження про неї надійшло тільки вчора. Надійшло підтвердження від українського зовнiшньополiтичного вiдомства. Начальник прес-служби МЗС Сергій Бороденков також повідомив на вчорашньому брифінгу, що «мова на зустрічі йшла про необхідність уникнення політичних спекуляцій в Україні та Угорщині».

Справа з виборами в 72-му окрузі, очевидно, справді досить серйозна. Оскільки, як повідомили «Дню» в Посольстві Угорщини, посол Ференц Контра зустрічався з українськими дипломатами ще й учора. Можна припустити, що під час зустрічі обговорювалися все ті ж поствиборчі перипетії на Закарпатті. Або ж, можливо, про те, звідки з’явився витік інформації про відвідини послом українського МЗС на минулому тижні... Чому ж стільки шуму довкола округу №72? За результатами виборів тут переміг голова райдержадміністрації міста Берегово Іштван Гайдош, представник СДПУ(О). Його головним суперником був керівник Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ), депутат Верховної Ради попереднього скликання Міклош Ковач. Місцеві спостерігачі твердять, що Будапешт відкрито підтримував під час виборів саме останнього. Можливо, тим і спричинена реакція угорського держсекретаря Жолта Немета, який зазначив, що «якщо буде доведено, нібито у 72-му окрузі були порушення, угорський уряд і надалі вважає легітимним представником угорської меншини голову ТУКЗ Мілоша Ковача».

У Посольстві Угорщини давати будь-які коментарі відмовилися, не повідомивши причин відмови. Та все ж не зрозуміло, якщо весь сир-бор лише в газетних публікаціях, то навіщо викликати посла до зовнішньополітичного відомства? Зважаючи на частоту появи досить неприємних для української верхівки статей в «Нью-Йорк Таймс» чи «Файненшл Таймс», британському та американському послам довелося б просто ночувати на Михайлівській, 1. У Києві тим часом більше схильні не драматизувати ситуацію (чи приховати деякi моменти?). Начальник прес-служби МЗС України учора наголосив на тому, «щоб різного роду інсинуації, пов’язані з ходом виборчих кампаній та результатами виборів у двох країнах не позначилися негативно на розвитку традиційно дружніх українсько-угорських відносин». Досить туманно, але все ж...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: