Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кохану зустрів на війні, а сина — на операційному столі

3 серпня, 2001 - 00:00

— Лікарю, лікарю, зачекайте хвилинку, — стурбовано кинулася до хірурга-онколога чергова медсестра, ледь він переступив поріг ординаторської. — Мусите щось робити зі своїм «шлунком» з 312 ї палати, бо моїнерви вже не витримують. Я з ним втомилася... — з очей сестрички закапали сльози.

Лікар знав, що у їхній лікарні (і не тільки їхній!) прийнято у розмові між персоналом називати пацієнтів не за прізвищем, а за діагнозом. Сторонню людину могли б шокувати звертання типу «Нирка» капризує!», «Пряма кишка» вже пішла додому!» і тому подібне. Але не медиків... Тож він заспокоїв медсестру:

— Зачекай, Женю. Часом, це не той «шлунок», якого вчора поклали біля «нирки»?.. Так він наче спокійний...

— Еге, спокійний... Прийшла підготувати його до операції, а він листа пише і не підпускає до себе.

За довгі роки роботи лікар став ще й хорошим психологом, а тому не сумнівався, що зможе привести неслухняного кульгавого дідка, якого тільки вчора госпіталізували, до послуху. Він знав, що у чоловіка — рак шлунка, що проживає він в одному з районів Волині, давно на пенсії, але ще вчителював. Вдівець. Діти живуть далеко, навідують рідко. На операцію, яку треба було робити негайно, ледь- ледь нашкребли гроші по всьому відділенню.

Пацієнт сидів на ліжку. Він так захоплено і задумливо щось писав в учнівському зошиті, покладеному на коліна, що лікареві не хотілося б його чіпати.

— Недобре, батьку, робите. Зриваєте нам увесь графік. Вам уже треба в операційну збиратися, а ви романи розписалися!

Чоловік знітився, вибачився, вирвав аркуш із зошита, згорнув і передав (щось шепнувши на вухо) сусідові по палаті.

... — Ну, слава Богу! Привезли «шлунок»! — подала голос жінка, обличчя якої за маскою дідусь не бачив. Він лежав на каталці, абсолютно спокійний, роздумуючи, що найбільшої таємниці свого життя досі нікому й не розкрив. Але це було вже «те» життя...

Три дужих санітарки як пір’їну підхопили його з каталки, поклали на стіл, прив’язали ноги, розіп’яли руки.

«Шлунок»... Тепер він так називається?! Аякже, у нього і справді дуже хворий шлунок... Виконуючи свої маніпуляції, анестезіологи жваво обговорювали вчорашній футбол. Потім розмова зійшла на медсестричку Анетку, яка на днях виходила заміж. Метушня припинилася після приходу анестезіолога.

— Ні, з хірургами у нас злагоди не вийде! — зробив той висновок. — Ще зранку домовився з ними, що першою на операцію піде «нирка», а вони дали «шлунок». Ну скажіть, що чистіше? А де історія хвороби цього пацієнта?.. Ага, ось... Ех, погані твої справи, діду! Прокапайте йому глюкозу, щоб на столі не знудило... Слухай, Андрію, а як вчора твоя рибалка? — без переходу звернувся анестезіолог до молодшого колеги.


***

У вену дідуся повільно скрапувала глюкоза. Він лежав, розп’ятий, наче Христос, і думав. Згадував... Чому саме зараз згадалася та проклята війна, яку давно, якщо по-доброму, треба було б забути? Бачив себе у 43-му, коли їхня рота штурмувала Перемишлянський плацдарм. Німці оборонялися затято. Політрук раз у раз піднімав роту в атаку, але фашисти були досвідченіші й хитріші. Вони берегли політрука, не підстрілювали його. Хоч могли... Знали, що він підніматиме роту знов і знов, до тих пір, доки нікого не лишиться в живих. У ті часи наказ потрібно було виконувати, і політрук не міг вчинити інакше. З простреленою головою політрук упав останнім. «Краще б підірвався на міні. Тоді б напевне смерть» — такою була його остання думка. Вночі опритомнів. Смертельно боліла голова, важкість в усьому тілі, не мав сил навіть підняти повіки.

— Братику, братику, ти живий! — він провалювався в небуття й знов оживав. Хтось розрізав на ньому гімнастерку, забинтовував понівечену ногу.

— Дихай! — почув він знову той же приємний дівочий голос. — Ти мусиш жити, бо тебе мама чекає! Ти один живий лишився з 211- ї роти. Розумієш? Один! Допомагай мені...

Чоловік і нині дивується, як таке мале дівча могло винести його з поля бою. Медсестричку звали Сонею. Про небезпечну роботу санінструктора бійці знали. За 50 винесених з поля бою бійців давали медаль, а за 100 — орден. Тільки рідко кому випадала така честь.

Далі були медсанбат (і чисте кохання між ним і Сонею, яке не могло спалити полум’я війни), госпіталі, тил. Він довго шукав свою Соню, він писав їй листи — писав майже щодня, писав навіть тоді, коли від їхньої першої зустрічі минуло понад 50 років. Просто нікуди їх не надсилав, бо не знав, куди. Складав ці листи удома, в потаємній шухляді, й покійна дружина відійшла у вічність, не знаючи про цю його таємницю.

А сьогодні, перед операцією, Соня йому раптом приснилася. Він побачив її такою ж, якою вона прибігала до нього у медсанбат. Невисока, струнка, і три не по-дівочому широкі вольові зморшки над переніссям, які робили серйознішим вродливе обличчя. Як їй подобалися його сині очі...

Сьогодні вранці він закінчив свій останній лист до неї. Лист в нікуди.


***

Тим часом з аптеки доставили снодійні препарати і релаксанти. На щастя, їх вистачить і на «шлунок», і на «нирку», і ще на кількох хворих, яких сьогодні оперуватимуть.

— Зараз заснете, а прокинетеся вже у палаті, — втішив діда анестезіолог.

Сон... Сон.. Глибокий і спокійний сон... Сон, позбавивши хворого чутливості, пробудив у залишках його свідомості спомин. Сон — Соня... «Ти знову прийдеш мені на допомогу», — встиг подумати раніше, ніж провалився у темряву.

Це була непроста операція. Наступного дня всі у відділенні говорили, яким важким для лікаря виявився цей поєдинок зі «шлунком». Ракова пухлина проросла в печінку, селезінку, зачепила діафрагму. Хірург зробив неможливе — видалив пухлину. Ще того дня він зробив дві операції — і всі хворі, слава Богу, живі. Недарма ж до цього лікаря тягнуться ветерани — він себе не щадить, не жаліє, аби тільки їм допомогти.

— А наш «шлунок» — герой! Сам прокинувся. І тиск, і пульс тримає. Тільки чудний якийсь, всю ніч Соню кликав. З історії хвороби відомо, що дружину звали Галиною, — не знала, як реагувати сестричка з реанімації.

Лікар згадав, як пацієнт перед операцією щось поспішно писав. Напевне, заповіт... Цікаво, що міг планувати чоловік перед невідомістю?..


***

Свого рятівника дідусь впізнав одразу. Лікар прийшов задовго до початку робочого дня. Помацав пульс, виміряв тиск, прослухав груди, зробив перев’язку. Коли знімав закривавлені бинти, нахилився до хворого, і вони зустрілися очима. Однаковими синіми очима... Прочитавши лист, який пацієнт залишив сусідові по палаті, хірург уже знав, звідки у нього ці сині очі, яких ні в кого у їхньому селі й не було. А ще його високе чоло чітко прорізували три широкі поздовжні зморшки над переніссям — ознака людей з нелегкою долею.

І доки дідусь роздумував, де бачив такі ж зморшки, лікар, лукаво усміхаючись, сказав:

— А ваш лист, батьку, я передав мамі! Моїй мамі Соні... Вона сьогодні до вас прийде.

P.S. Ось така неймовірна (чи закономірна?) історія трапилася недавно в одній з волинських лікарень. Вона ще раз підтвердила, що наш світ надто тісний, а путі Господні — несповідимі. Її герої висловили побажання зберегти свої імена у таємниці, та вони не так і важливі. Головне, що зустрілися батько і син, зустрілися колишній солдат і юна медсестра, яких на далекій вже війні єднало кохання, але життя розвело на довгих 50 років.

Наталія МАЛІМОН, Волинь
Газета: