Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Солана відкриває Крим

1 серпня, 2001 - 00:00

Голова Ради Європейського Союзу Хав’єр Солана вчора в Криму поговорив, за його словами, «про багато речей» iз Президентом Леонідом Кучмою. Тут — і ситуація в Україні — політична та економічна, і стан відносин між Україною та ЄС, яким Солана дуже задоволений, і македонське питання. Третій поспіль візит верховного представника ЄС до України має й ще одну мету — підготовку планованого на вересень саміту Україна—ЄС, який знову ж таки має пройти в Криму.

Частіше, ніж Україну, Хав’єр Солана відвідував цього року лише Македонію, де ЄС виступає одним iз посередників врегулювання конфлікту, що щодня загрожує вилитися в повноцінну громадянську війну. Одні з експертів вважають, що тим самим ЄС демонструє бажання дещо врівноважити західний вплив на Україну з російським, який iз кінця минулого року беззаперечно посилився. Інші стверджують, що частота візитів Солани свідчить про увагу, яку ЄС приділяє відносинам з Україною. Сам Солана під час попереднього візиту до Києва говорив iз цього приводу «Дню», що жодне важливе рішення ЄС у політичній та економічній галузі не прийматиметься без врахування позиції України, що Україна є важливою європейською державою та важливим партнером Євросоюзу.

Новини у відносинах Україна— ЄС вже є. Як заявив Солана після розмови з прем’єр-міністром Анатолієм Кінахом, ЄС вивчає можливості використання української стратегічної авіації в рамках структури європейської безпеки. Це, за його словами, один iз варіантів, питання ще вивчається. Характерно, що першим цей варіант озвучив саме представник ЄС. Між тим, як заявив Солана, у ЄС ще немає повного уявлення про цю структуру безпеки.

Стосовно македонського питання — і Солана, і Кінах запевняли у тому, що підходи співпадають. Ці підходи вже озвучені, вони полягають у тому, що на час переговорів у Македонії поставки важких озброєнь до країни варто призупинити. Держсекретар МЗС України Юрій Сергєєв заявив, що не розцінює це як тиск на Україну з боку ЄС та США. Між тим, ембарго на поставки зброї до Македонії не оголошене. Президент країни Борис Трайковськи вчора в телефонній розмові знову дякував Леонідові Кучмі за підтримку. Складається враження, що рішення України призупинити військово-технічну співпрацю з Македонією має стати частиною якогось загального багатоходового плану, де б знайшлося місце не лише демонстрації успішності західної дипломатії на Балканах, яка сьогодні виглядає дуже сумнівною, але й, можливо, певному наближенню України до ЄС.

Щодо інтеграційних перспектив України — тут все очевидно. На думку Солани, перед Україною іще «довгий шлях», на якому вона повинна забезпечити, серед іншого, проведення виборів-2002 за європейськими стандартами, дотримання прав людини, свободи преси. Нічого, щоб так кардинально різнилося від нещодавніх заяв радника президента США Кондоліззи Райс.

Україні, очевидно, просто дано знати: з нею можуть і будуть спілкуватися. І можливо, навіть підуть далі того рівня, який існував ще до осені минулого року. Але за дуже певних умов. Україна обіцяє.

Тим не менше, саме Хав’єр Солана, iз чиїм іменем асоціюється реальний початок співробітництва між Україною та НАТО, став першим західним цінителем кримського відпочинку. У програмі його майже тижневого перебування — не лише переговори, але й відпочинок, екскурсії, в тому числі — й до винних підвалів.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: