Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нафти без грошей не буває

П'ятничні обіцянки у понеділок виявилися нереальними
25 січня, 2000 - 00:00

Його попередній візит подавався як вельми успішний. Минулої п'ятниці після завершення переговорів з в.о. президента Росії Володимиром Путіним український прем'єр розповів Інтерфаксу, що В.Путін «у присутності колег віддав розпорядження про відновлення постачання нафти в Україну сьогодні ввечері (у п'ятницю. — ІФ )». Це дозволило агентству стверджувати, що постачання російської нафти може поновитися вже у суботу. Підсумки переговорів за версією В.Ющенка виглядали так: «Складні питання, які стосувалися газового сектора — відрегульовано, з нафти — відрегульовано, з електроенергії — також відрегульовано».

Тим часом перший заступник голови російського уряду Михайло Касьянов (на фото праворуч), який очолював переговори, що завершилися, висловився дещо обережніше. За його словами, питання про обсяги постачання нафти в Україну «не є предметом сьогоднішніх переговорів. Це мають зробити експерти, виходячи з принципу — скільки може бути оплачено, стільки і буде поставлено» (Інтерфакс).

Перший заступник голови правління Кременчуцького нафтопереробного заводу (СП «Укртатнафта») Сергій Лейтар сказав «Дню»: «Як же нафта може до нас надходити? Що б там не казали, її треба спочатку купити. А для цього у нас грошей немає. Щось будемо робити. Може, «давальці» якісь прийдуть. Ми ж зупинилися до мінімуму, оскільки весь час працювали на мінімальному завантаженні».

Більш детально нафтову ситуацію описав керівник Одеського НПЗ Валерій Мельник. З його слів, «все перекрите, як і було». Твердження «з нафти — відрегульовано» він прокоментував так: «Та це він (В.Ющенко. — Авт. ) жартує. Бо січневі плани у Росії вже реалізовані. Я його по телебаченню також учора слухав, але нічого конкретно він не сказав. А про що домовилися? Як фахівець, я розумію, про що повинна бути домовленість. На сьогодні, 21 січня, ціна уральської нафти на Лондонській біржі $ 194. Вони повинні були домовитися про те, щоб прирівняти нас до російських заводів, куди нафта надходить по $ 120. Або хоча б зняти ПДВ, акциз, вивізне мито. Якщо домовитися таким чином, ми б виграли $ 40-50 і змогли конкурувати на ринку. А якщо брати нафту за світовою ціною, то літр бензину коштуватиме долар, і ніхто його не купить. У нас же є 26 фірм, які користуються пільгами при постачанні нафтопродуктів. В они завозять їх без сплати ПДВ і акцизу. Кажуть, В.Ющенко хоче позбавити їх цих пільг. У такому разі (якщо на заводах, як і раніше, не буде нафти) ціна злетить у небеса. Правда, ціни все одно треба підіймати. Ну ще рік їх можна тримати, а там все одно обвал буде. Ось мазут уже піднявся на світовому ринку з $ 122 до $ 131. А ми наших споживачів буквально припрошували — беріть. Тепер завод стоїть. Російської нафти й інші заводи не отримують. Кременчук і «Галичина» сьогодні отримали трохи української нафти, Херсон — від Казахстану. А ми стоїмо. Завтра (сьогодні. — Авт. ) саміт. Про що вони там з Путіним домовляться?»

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ «День»
Газета: